Kaník zase tvrdí, že Maňka je úradník, ktorý neurobí nič navyše. Aj tak by sa dala zhrnúť štvrtková debata dvoch rivalov pred voľbami predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja.

duelVyše dvoch hodín trvala politická debata, počas ktorej sa proti sebe postavili Ľudovít Kaník (podpora strán SDKÚ-DS, SaS, Most-Híd) a Vladimír Maňka (SMER-SD, KDH, SMK, SMS). Okolo 150 ľudí v zaplnenej sále Akadémii umení sledovalo duel, v ktorom boli kľúčovými témami najmä finančný stav župy, nezamestnanosť a na pretras sa dostala aj objednávka strategických dokumentov a analýz za 700-tisíc eur.

Kým Kaník vyčítal Maňkovi nečinnosť za jeho volebné obdobie, súčasný župan mu kontroval, že kandidát pravice chce riešiť problémy, ktoré sú mimo kompetencií župy.

„Predovšetkým je dobré, že sa tento duel konal. Možno sme zahájili dobrú tradíciu a dali vzor ostatným krajom. Župné voľby majú omnoho väčšiu dôležitosť ako si verejnosť myslí,“ povedal po diskusii Ľudovít Kaník.

Na margo výčitiek zo strany Maňku hovorí, že ide o dva pohľady. „Narážajú tu na seba dve koncepcie. Tá ľavicovo-úradnícka, ktorá vidí župana ako, prepáčte mi pejoratívny výraz, takého panáčika na ukazovanie, ktorý splní to, čo má nalinkované v zákone. A nijakým spôsobom sa nesnaží ovplyvniť aké hodnoty sa tu tvoria. Zákon ale dáva župe veľmi široké kompetencie. Musí s nimi narábať, nebáť sa ich, vedieť, čo urobiť a potom prichádzať s konkrétnymi projektami v zmysle zákona a riešiť ich,“ povedal Kaník.

Podľa Vladimíra Maňku zostavil Kaník program ako keby chcel kandidovať za predsedu vlády. „Je tam všetko, čo by ľudia potrebovali. Takisto by som to chcel priniesť, ale župan takéto veci na starosti nemá a nemôže riešiť to, čo vláda SR,“ povedal Maňka.

Duel podľa neho splnil účel. „Vo svojich vyjadreniach neskutočne klame. Tu sa to odhalilo. Politik nemôže hovoriť ľuďom, čo chcú počuť, za cenu, že ich totálne oklame. To by som sa hanbil ukázať ľuďom na oči,“ dodal na margo svojho súpera Maňka.

Voľby predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja a poslancov krajského zastupiteľstva budú 9. novembra.

Priamy prenos z duelu priniesla TV ESO, ktorá na svojich stránkach zverejní záznam diskusie. Portál demagog.sk prinesie analýzu pravdivosti výrokov, ktoré zazneli z úst kandidátov počas diskusie.