Občianske združenie Sásová pre Hudbu chce pomôcť novým i zabehnutým kapelám s priestormi na skúšanie.

Sásová pre Hudbu_06V priestoroch bývalej základnej školy na Tatranskej ulici vznikol unikátny projekt na podporu mladých hudobníkov. Kapely tu majú priestory na skúšanie, pričom nemusia platiť nájom, iba sa skladajú na zaplatenie energií. Matúša Molitorisa, predsedu občianskeho združenia Sásová pre Hudbu, priviedla k tomuto nápadu osobná skúsenosť. „Platiť zhruba 50 eur na hlavu, aby sme mali dobrú skúšobňu, tak to je neúnosné,“ hovorí Molitoris, ktorý je bubeníkom v kapele Eyes of Azrael.

Okrem toho vnímal absenciu nových tvárí na hudobnej scéne Banskej Bystrice. „Keď som začínal, bolo kopec mladých kapiel. Bolo sa s kým stretávať, porozprávať sa a rozvíjať hudbu. Zrazu som zistil, že sú tu iba staré tváre a nové sa neobjavujú. Po vzájomných diskusiách sme došli k tomu, že problém je jednoznačný. Adekvátny priestor,“ vysvetľuje Molitoris.

Do projektu sa zaangažoval aj poslanec mestského zastupiteľstva Martin Turčan. „Napadlo mi, že by sme mohli využiť priestory bývalej ZŠ Tatranská, ktorá ostala po redukcii škôl v meste iba z časti obsadená,“ povedal Turčan, ktorý venoval na rozbehnutie skúšobní svoj ročný plat mestského poslanca.

Práve financie rozhodnú o tom, že nakoľko bude projekt úspešný. Mesačný rozpočet na prevádzku je zhruba 600 eur, ktoré momentálne nie sú vykryté. Skúšobne využíva päť kapiel a kapacita je zhruba pre desať hudobných skupín. Občianske združenie sa preto nebráni sponzorským darom.

„Otcovia“ myšlienky zdôrazňujú, že priestory sú otvorené pre hudobné skupiny z celého mesta, nielen pre Sásovanov. Rovnako nezáleží na hudobnom štýle. V prípade, že sa ujme projekt v Sásovej, je možné, že by sa skúšobne zrealizovali aj v ostatných častiach mesta.