BBO_5824Po skončení Medzinárodných leteckých dní SIAF 2013 na Sliači je jasné, že organizátorom sa aj v tomto roku podarilo zložiť skladbu lákavých letových ukážok.

Medzi hlavné tromfy tohto ročníka patrili vystúpenia španielskej leteckej skupiny Patrulla Aguila, akrobatických pilotov Martina Šonku z Českej republiky a Maďara Zoltána Veresa, či vystúpenie Očovských bačov a samozrejme spomedzi silných strojov vynikal Suchoj SU-27, ktorý na Sliač priletel z Ukrajiny a domáca pýcha MiG-29. Pestrý a lákavý bol aj program statických ukážok, či sprievodných atrakcií, medzi ktorými sa najväčšej obľube tešila zóna herných konzol umiestnená v jednom z hangárov.

Z pohľadu hodnotenia návštevníkov je potrebné vyzdvihnúť tohtoročné zvládnutie dopravnej situácie. Pri takto masovom podujatí je nereálne predpokladať úplne plynulú dopravu, avšak ráno diváci reflektovali výzvy organizátorov a vďaka ich postupnému príchodu a čiastočnej zmene organizácie oproti minulému roku sa nevytvárali mimoriadne dlhé kolóny. O niečo náročnejšia situácia nastávala podvečer po skončení, kedy sa von z letiska vybrala takmer kompletná masa návštevníkov naraz. Aj keď organizátori v tomto roku sľubovali jednoduchšie a jednotné stravovacie služby, tieto podľa väčšiny prítomných divákov zďaleka nepostačovali, bežné boli aj takmer hodinové rady. BBO_5414V niektorých častiach letiska nestíhali ani mobilné toalety. Sobotňajší program prilákal zhruba rovnaký počet divákov, ako vlani. Či sa organizátorom podarilo dotiahnuť sa na minuloročnú rekordnú návštevnosť, bude známe až v úvode týždňa. V tomto roku už niekoľko tisíc pozvaných návštevníkov mohlo sledovať aj piatkovú prípravu.

Najprestížnejšiu leteckú udalosť roka organizuje banskobystrická Slovenská letecká agentúra v spolupráci s hlavným programovým partnerom – Ministerstvom obrany Slovenskej republiky.