Záver roka je vždy časom bilancovania a návratov k najdôležitejším udalostiam, ktoré sa počas neho odohrali. Portál BBonline.sk vám v rámci nasledujúcich dní priblíži, aké udalosti ovplyvňovali banskobystrické dianie v roku 2013. Pokračujeme druhým štvrťrokom.

Tip: Prvý štvrťrok 2013 v Bystrici: Autobus v potoku, more a deravé cesty

Apríl 2013

Mrazivou veľkonočnou oblievačkou so snehovou kulisou začal apríl v Banskej Bystrici. Jar nastúpila definitívne až od druhého aprílového týždňa, kedy sa konečne začali výraznejšie opravovať aj tunajšie cesty. V súťaži MISS Slovensko náš okres reprezentovali až tri krásky, no ani jedna nezískala žiadne z ocenení. Rozvodnený Hron sa vybrala splavovať skupina Bratislavčanov, ktorí na to takmer doplatili životmi. Tanečníci oslávili svoj deň na podujatí Dubas 2013.

stavanie maja fico mankaZáver mesiaca sa už niesol v duchu začínajúcej volebnej kampane. Keď sa Kaníkov máj nedožil mája, aby potom postavil ďalší, ešte ani jeho protikandidát Vladimír Maňka pri každoročnej politizácii ľudovej tradície s premiérom Robertom Ficom netušili, že ich snahy sa v novembrových voľbách ukážu zbytočné.

Na portáli BBonline.sk pobúrilo Banskobystričanov video belgickej televízie, ktoré dokumentuje náš región. S nadsádzkou poňatá reportáž sa mnohých dotkla a víkendový príspevok radený len medzi zaujímavosti sa razom stal najčítanejším za celú históriu BBonline.sk. Mimochodom práve v apríli sa vám náš portál predstavil v novom, modernejšom vizuáli prispôsobenom aj pre mobilné zariadenia.

Najčítanejšie na BBonline.sk:
1. VIDEO: Pozrite sa, ako Bystricu zdokumentovali Belgičania (31 868 zobrazení)
2. VIDEO: Vodička luxusného vozidla zablokovala dopravu na Hornej (21 475 zobrazení)
3. Prípravy na tohtoročný majáles v plnom prúde (5 155 zobrazení)
4. Banská Bystrica sa Radosťou nepýši (3 206 zobrazení)
5. Parkovací dom pri MsÚ začnú stavať budúci týždeň (3 144 zobrazení)

Máj 2013

bb-ficoHneď na začiatku mesiaca sme vás informovali o tom, ako niekto dotvoril viaceré dopravné značenia v meste podtitulom „Populistická Bystrica Róberta Fica”. Priaznivci automobilových a motocyklových veteránov zahájili sezónu. Na Námestí SNP bol zas vďaka PKO máj lásky čas. Vtedy mali bežkári ešte stále posledné možnosti vyžitia na zasnežených králických tratiach.

Na zimnom štadióne sa prvýkrát uskutočnila výstava stavebníctva BB BAU, no jeden z vystavovateľov – tunajšia spoločnosť Smrečina Hofatex, pokračovateľ známej fabriky, v tom čase oznámila problémy. Študenti sa bavili na tradičnom majálese, v Slovenskej Ľupči mali Turíčny jarmok, v Bystrici sa aj tento rok grilovalo. Nechýbalo ani tancovanie štvorylky.

Rad došiel aj na niekoľkokrát odloženú rekonštrukciu zeleného asfaltu na Námestí SNP. Inšpektorát práce nariadil dočasné zatvorenie zimného štadióna, kde musela byť nainštalovaná nová elektrorozvodňa. Po niekoľkomesačnom tlaku Múzea SNP mesto sprejazdnilo obchádzku areálu Pamätníka.

stvorylkaMestskí poslanci schválili možnosť pomerne vysokého spolufinancovania dostavby novej cesty na Pršiansku terasu, ktorú zverili samosprávnemu kraju, no tomu sa neskôr počas roka nepodarilo presadiť jej väčšinové financovanie z eurofondov.

Talentovaný a obľúbený hokejista Ján Sýkora prestúpil z Banskej Bystrice do českej Plzne. Futbalisti Dukly sa v predposlednom kole ligy v Trnave zachránili v najvyššej súťaži, aby potom doma v poslednom kole zdolali aj majstrovský Slovan. Juniorky a kadetky basketbalového ŠKP 08 Banská Bystrica a tiež juniori ŠKP sa stali majstrami Slovenska. Družstvo tenistiek TC DIXON TENISIA obhájilo bronzové medaily.

Najčítanejšie na BBonline.sk:
1. FOTO: Takto sme sa bavili na majálese (6 923 zobrazení)
2. Zimný štadión musia zatvoriť (6 096 zobrazení)
3. Vandali po roku: “Populistická Bystrica Róberta Fica” (5 710 zobrazení)
4. FOTO: Presne 1276 mladých Bystričanov tancovalo štvorylku (3 205 prečítaní)
5. FOTO: Šampiónom Grilliady Koliba u sv. Krištofa (3 007 prečítaní)

Jún 2013

hasici tfa slovakia den hasicovAj posledný mesiac školského roka priniesol do Banskej Bystrice veľké množstvo podujatí. Odštartovali ho samozrejme oslavy Dňa detí. V centre mestana Fončorde, v Sásovej a o týždeň aj v Radvani a v Podháji, kde otvorili nové ihrisko. Veterány ste mohli vidieť tentokrát vo Vlkanovej. Vojaci zas obsadili areál Múzea SNP v rámci podujatia Military day.

Pripomenul sa banskobystrický fantóm, druhýkrát sa oženil bývalý hokejista Richard Zedník a po roku opäť v Europe súťažili najtvrdší hasiči. V parku Záhrady – Centra nezávislej kultúry odkryli pamätník venovaný Jánovi Langošovi.

Untitled-1Poplach mali na Mestskom úrade, kde 56-ročný muž ohlásil bombu, sám bol pritom v tom čase v priestoroch úradu. Mestskí poslanci rozhodli o zrušení PKO, čo potvrdili neskôr aj v septemberi, ale aj o zmenách, ktoré by od budúceho leta mali zmeniť tvár Námestia SNP.

V závere mesiaca sa vytúžený cieľ v NHL podarilo dosiahnuť banskobystrickému hokejistovi v službách Chicaga Blackhawks Michalovi Handzušovi – vyhral slávny Stanleyho pohár. Rekordér v počte štartov v najvyššej slovenskej futbalovej súťaži, Martin Poljovka, ukončil hráčsku kariéru a ujal sa funkcie športového riaditeľa FK Dukla.

Najčítanejšie na BBonline.sk:
1. Hokejista Richard Zedník sa druhýkrát oženil (6 945 zobrazení)
2. FOTO: Mestský úrad museli evakuovať (6 897 zobrazení)
3. Vodiči pozor: Cesta na štadión už nevedie na štadión (5 728 zobrazení)
4. Bystričan Armel Dees: Jeho hudbu hrajú aj na opačnom konci sveta (5 179 zobrazení)
5. Sledovali sme: Hron v noci hrozil prívalovou povodňou (4 914 zobrazení)

 Návrat k ďalšej časti roka 2013 prinesieme už v pondelok…