Od piatka 23. augusta končí v Banskej Bystrici zákaz vjazdu cyklistov na pešiu zónu Námestia SNP a Dolnej ulice. Cyklistom tak už nebude hroziť pokuta, pokiaľ nezosadnú zo sedla. Budú sa však musieť riadiť určenými pravidlami.

cyklistika, cyklisti, Okolo Slovenska 2009 - FR
Jazdu cez historické centrum mesta si dosiaľ mohli občas vychutnať len pretekári, či nedisciplinovaní cyklisti.

Možnosť vjazdu cyklistov bude označená zvislým dopravným značením na všetkých vstupoch do pešej zóny. Mesto Banská Bystrica však na svojich internetových stránkach upozorňuje, že základným pravidlom, ktorým by sa mali všetci riadiť, je, že najslabší účastník má vždy prednosť. Zo strany chodcov si povolenie vjazdu cyklistov na námestie bude vyžadovať väčšiu ohľaduplnosť a zvýšenú pozornosť. Samotní cyklisti sa budú môcť po celej pešej zóne pohybovať maximálnou rýchlosťou do 10 kilometrov za hodinu.

„Pri väčších skupinách chodcov by mal spomaliť a ak si to vyžaduje situácia, zastaviť. Odporúčam jazdiť stredom námestia, čo najďalej od dverí, brán či sedenia, kde môže nečakane vyjsť chodec. Cyklista by mal jazdiť čo najviac priamočiaro. Len tak môže chodec z diaľky predpokladať jeho dráhu a vytvoriť koridor,“ upresnila Andrea Štulajterová z Občianskej cykloiniciatívy Banská Bystrica.

Takúto zmenu pre cyklistov uvedie v pondelok 26. augusta od 14.00 h do 18.00 h špeciálne podujatie, pri ktorom budú príslušníci mestskej polície a aktivisti cykloiniciatívy rozdávať v rámci pešej zóny zvončeky a tachometre na bicykle.