Banskobystrický maratón 2013, MarathonBB, Banska Bystrica, 8.9.2013Kenský bežec  Elisha Kiprotich Sawe a Chorvátka Marija Vračijová po roku pod Urpínom obhájili víťazstvo v tunajšom maratóne. Vlaňajšie rekordy ale nepadli.

Na štart druhého ročníka Banskobystrického maratónu sa postavilo viac než osemsto bežcov zo Slovenska, ale aj Rakúska, Chorvátska, Českej republiky, Španielska, Írska, Maďarska, Poľska, Ukrajiny a tiež Etiópie, Kene a v podobe hokejistov HC ’05 aj z USA. Tréner banskobystrického hokejového klubu Vladimír Országh tentokrát v rámci vlaňajšej prehranej stávky s primátorom Petrom Gogolom prešiel až 84 kilometrov, avšak na bicykli. Banskobystrický primátor po vlaňajšom úspešnom zdolaní polmaratónu, tentokrát odbehol štafetu v tíme richtárov spolu s primátorom Sliača Danielom Dunčkom, primátorom Hriňovej Stanislavom Horníkom a starostom Riečky Mariánom Spišiakom.

MarathonBB-nedela-maraton-2013_8050Dobrú atmosféru podujatia i kvalitnú organizáciu podčiarkli pozitívne reakcie účastníkov a rovnako ich nasadenie na trati. Bývalý svetový rekordér v chôdzi na dvadsať kilometrov Pavol Blažek odbehol tohtoročný maratón v detvianskom kroji, do cieľa dokonca prišiel s valaškou. Súčasní chodci VŠC Dukla na čele s Matejom Tóthom vyhrali súťaž štafiet.

Pozornosť všetkých sa ale sústreďovala na výsledky hlavných kategórií. Polmaratónu na 21 a maratónu na 42 kilometrov. Keňan Elisha Kiprotich Sawe z maďarského Benedek tímu síce za svojím vlaňajším banskobystrickým výkonom zaostal o zhruba 17 minút a do cieľa v nedeľu dopoludnia prišiel v čase 2:32:31, ale aj to mu stačilo na výhru. Chorvátska bežkyňa Marija Vrajičová tiež zaostala za vlastným vlaňajším výkonom, ale časom 2:59:43 za sebou až o takmer sedem minút nechala druhú Ágnes Kissovú. Polovičnú trať ovládli pretekári z Košíc. Bežci Obalservisu Košice Róbert Valíček (1:14:43) a Zuzana Korotvičková (1:24:42) dominovali v najsilnejšie obsadenej kategórii. V disciplíne barefooot, a teda medzi bežcami naboso, dominoval Poliak Marek Dziegelewski (1:19:43).