more bulharskoTradičná banskobystrická cestovná kancelária nedokončí svoju štrnástu sezónu. V Bulharsku zostalo 88 dovolenkujúcich, za ktorých už v tejto chvíli zodpovedá poisťovňa.

Cestovná kancelária A-TOUR v pondelok vyhlásila úpadok. Konateľ spoločnosti  A – TOUR, s.r.o. František Čóri priznáva chybu cestovnej kancelárie: „Dobrovoľne sme pristúpili na pre nás nevýhodné podmienky, ale predpokladali sme, že sa nám ich podarí naplniť.“ Zatiaľ čo v uplynulých rokoch si cestovná kancelária zabezpečovala okrem nákupu ubytovacích kapacít samostatne aj lety, v tomto roku pristúpila na spoluprácu s cestovnou kanceláriou Globtour a zmluvne si objednala miesta v nimi zabezpečených lietadlách. „Predvídali sme slabšiu sezónu a preto sme zazmluvnili menej miest,“ dodáva Čóri.

Banskobystrická cestovná kancelária nedokázala naplniť zmluvnú podmienku úhrady zálohy za niekoľko letov vopred: „Našich partnerov v zmluvách do ničoho nenútime, takúto zmluvu podpisovať nemuseli. Od našich partnerov žiadame dve zálohy vopred. A-TOUR túto zmluvnú podmienku neplnil a preto sme mu ešte 9. júla vypovedali zmluvu. Posledný uhradený let mali na 19. júla a dobre vedeli, že pre klientov už nemajú zabezpečenú dopravu späť z Bulharska. Pred týmto odletom sme dokonca priamo zisťovali, ako chcú týchto klientov dostať späť, ale povedali, že to nás zaujímať nemusí a majú to zabezpečné,“ uviedla pre BBonline.sk Mária Csoková z cestovnej kancelárie Globtour.

0logoNáhradné riešenie sa však napokon tunajšej cestovnej kancelárii zabezpečiť nepodarilo. Zodpovednosť za cestujúcich, ktorým skončil turnus v bulharských letoviskách na Slnečnom Pobreží v Primorsku a Kitene, už po vyhlásení úpadku preberá poisťovňa Allianz, v ktorej mala cestovná kancelária uzatvorenú povinnú poistnú zmluvu. „Situácia sa už nedala zachrániť. Boli sme nútení vyhlásiť úpadok. Podmienky Globtouru boli neštandardné a žiaľ sa nám ich nepodarilo naplniť,“ hovorí František Čóri a dodáva, že štandardom je platiť len jednu zálohu vopred za let. V prípade CK A-TOUR znamenala jedna záloha za leteckú prepravu klientov sumu približne 18-tisíc eur, pričom mali v 180-miestnom lietadle rezervovaných 110 miest. V tejto súvislosti Globtour úplne zrušil časť svojich letov zo Sliača do Burgasu a namiesto dvoch lietadiel v určené dni, bude do konca leta lietať len jedno.

Nepriamym predchodcom cestovnej kancelárie A-TOUR bola do roku 2000 CK Alfatour. Vtedy obľúbený a celoslovensky pôsobiaci touroperátor mal prvé problémy so zahraničnými partnermi už v roku 1999. Krach ale zaznamenal až po zmene vlastníckych štruktúr v roku 2000, keď v spoločnosti už František Čóri nefiguroval. Súčasná cestovná kancelária A-TOUR sa zameriavala na pobytové zájazdy v Bulharsku a Chorvátsku, neskôr len Bulharsku a zároveň patrila medzi popredných slovenských predajcov dovolenkových plavieb na luxusných lodiach.