Sprievodné podujatie najväčšej výstavy stavebnice Lego na Slovensku, ktorá prebieha v Stredoslovenskom múzeu od polovice augusta  a dosiaľ ju videlo viac než 5 600 návštevníkov, sa podarilo. Terasy podnikov na Námestí SNP vo štvrtok dopoludnia obsadili deti, ktoré si tu stavali výtvory od výmyslu sveta zo známej stavebnice.

Lego rekord, Postavme si svet, stavenie lega, Banska Bystrica, 12.9.2013Celkom na sedemnástich stanovištiach spolu stavalo presne 798 detí z desiatich základných a dvanástich materských škôl. Neboli to pritom len deti z Banskej Bystrice, ale napríklad aj Hiadeľa či Ľubietovej. Banskobystrický samosprávny kraj, Stredoslovenské múzeum a slovenský fanklub Lega TatraLUG sa zároveň rozhodli toto podujatie zapísať do histórie. Keďže išlo o prvý takýto pokus na Slovensku, Slovenská kniha rekordov odteraz bude obsahovať aj tento banskobystrický rekord v najväčšom počte detí stavajúcich Lego na jednom mieste.

„Nápad vznikol v Stredoslovenskom múzeu. Spojili sme sa s mestom a oslovili materské a základné školy. Uvedomujeme si, že je začiatok školského roka, ale chceli sme to spojiť s výstavou lega a využiť to, že deti si môžu výstavu zároveň pozrieť. Od začiatku sme vedeli, že budeme úspešní, pretože to bol ustanovujúci rekord. Ďakujem školám, ktoré prišli, pretože vďaka nim sme tento rekord mohli uskutočniť,“ povedal riaditeľ Stredoslovenského múzea Roman Hradecký.

Samotná výstava Postavme si svet v Stredoslovenskom múzeu, kde môžete vidieť až 600 unikátnych modelov z viac ako 6,5 milióna kociek Lego, bude otvorená v Stredoslovenskom múzeu v Thurzovom dome na Námestí SNP až do 31. októbra.