Záver roka je vždy časom bilancovania a návratov k najdôležitejším udalostiam, ktoré sa počas neho odohrali. Portál BBonline.sk vám v rámci nasledujúcich dní priblíži, aké udalosti ovplyvňovali banskobystrické dianie v roku 2013. Začíname prvým štvrťrokom.

Január 2013

Nový rok privítalo zaplnené Námestie SNP Novoročným ohňostrojom, netradične až 1. januára podvečer. Populačná krivka je neúprosná a prvý Banskobystričan roka 2013 sa narodil až 4. januára. Hokejisti Michal Handzuš, Vladimír Országh a Richard Zedník obsluhovali spoločne v kaviarni v Europa SC. Trojkráľového behu, v rámci prípravy na Banskobystrický maratón, sa zúčastnilo viac než štyristo bežcov.

autobus v bystrickom potokuÔsmeho januára sa ocitol nový kĺbový autobus MHD v potoku Bystrica. Autobus v tom čase cestujúcich neprevážal, šofér utrpel len ľahšie zranenia.

O deň na to na Dolnej ulici prepadli banku. V Sásovej mesto otvorilo prvé verejné venčovisko a cvičisko pre psov. Slovenská zdravotnícka univerzita slávnostne sprístupnila svoje nové priestory v Radvani.

V januári sa na verejnosť dostali aj plány nového vlastníka bývalej Slovenky ohľadom výstavby ďalšieho banskobystrického obchodného centra. Aj keď počas roka práce na rozoberaní areálu pokračovali, žiadne ďalšie informácie investor nezverejňoval. Ticho zostalo aj ohľadom rekonštrukcie autobusovej stanice.

Prvý mesiac nového roka patril aj politikárčeniu. Poslanci SMER-SD kritizovali primátora aj pálením sviečok či udelením vysvedčenia, na ktorom mu za jeho dovtedajšiu prácu dali štvorku. Peter Gogola to označil za začiatok predvolebnej kampane a ich hodnotenie za tendenčné. Mestský úrad v januári spustil projekt elektronických služieb pre obyvateľov.

Najčítanejšie na BBonline.sk:
1. FOTO+VIDEO: Autobus MHD skončil v potoku (12 530 zobrazení)
2. Vlastník areálu bývalej Slovenky predstavil smelé plány (7 876 zobrazení)
3. Rakúšania ohlásili zámer rekonštruovať autobusovú stanicu (4 613 zobrazení)
4. V Sásovej sfúklo vianočný stromček (3 907 zobrazení)
5. V Radvanskom kaštieli natočili horor, do kín príde vo februári (3 731 zobrazení)

Február 2013

Banská Bystrica prežívala pravú zimu, ktorá sa odrážala na stave ciest. Banskobystrická latka potvrdila status jedného z najkvalitnejších podujatí svojho druhu, avšak okresaný rozpočet i ospravedlnenie viacerých hviezd znamenali, že rekordy nepadali. V hokejovom derby gymnázií zdolalo tentokrát Gymnázium Andreja Sládkoviča Gymnázium J. G. Tajovského v pomere 9:5. Tunajší basketbalisti oslávili svoje 90. výročie.

more 3Na Námestí SNP nechýbala fašiangová zábava a „zábava“ bola aj v mestskej politike. Samospráva pokračovala v rozpočtovom provizóriu a predložený návrh rozpočtu napokon primátor stiahol. Nachádzal sa v ňom aj „projekt more“, na ktorý chcelo vedenie mesta vynaložiť 30-tisíc eur. Za tieto peniaze chcelo pripraviť analýzu výstavby veľkolepého akvaparku s krytou plážou na časti súčasného areálu kúpaliska. To vyvolalo kontroverzné reakcie ľudí na celom Slovensku. Časť verejnosti podporovala myšlienku vytvorenia novej atrakcie cestovného ruchu, ďalší vedeniu samosprávy odkazovali, aby sa starali o reálne problémy ľudí a nesnívali. Primátorova opozícia vyčlenenie financií na takýto projekt označila za výsmech do tváre Banskobystričanov.

V meste sa s veľkým úspechom stretol ďalší ročník Dňa sprievodcov. Vláda oznámila podporu rekonštrukcii futbalových štadiónov na Slovensku, vrátane Štiavničiek, ale aj to, že nepočíta s dostavbou rýchlostnej cesty R1 cez Hiadeľské sedlo do Ružomberka.

Najčítanejšie na BBonline.sk:
1. V rozpočte aj projekt More, vyrásť by mohlo na plážovom kúpalisku (3 271 zobrazení)
2. Lyžiarske strediská v okolí Banskej Bystrice: Hlasujte o najlepšie! (2 479 zobrazení)
3. V Miss Slovensko 2013 nás reprezentuje krásna Veronika (2 160 zobrazení)
4. FOTO: Tatranská ulica sa dočká prvej pomoci (2 124 zobrazení)
5. Sledovali sme 18. zasadnutie MsZ: Primátor návrh rozpočtu stiahol (2 069 zobrazení)

Marec 2013

Hneď v úvode mesiaca dali poslanci zabudnúť na projekt mora a schválili rozpočet pre rok 2013. Primátorovi z jeho priority cestovný ruch škrtol aj dovtedy podporujúci klub Banskobystrická alternatíva. Chýbajúce peniaze na zimnú údržbu musel sanovať rezervný fond mesta a peniaze pôvodne počítané na analýzu uskutočniteľnosti projektu mora skončili vo výtlkoch. Ešte v ten deň si poslanci a úradníci vyrovnali účty v druhom ročníku vzájomného hokejového zápasu.

Tatranska-ulica_48V nákupnom centre sa behalo do vrchu, hokejisti vypadli v play-off s neskorším majstrom zo Zvolena. Potešila ale juniorka baranov, ktorá sa dostala do finále, kde napokon nestačila na Slovan. Mesto v marci oceňovalo svoje osobnosti za uplynulý rok, ale aj najlepších športovcov za rok 2012.

Na pretras sa napriek januárovému vyhláseniu primátora opäť dostalo rušenie škôl. ZŠ Jána Bakossa aj malotriedna ZŠ v Šalkovej napokon prežili, aj keď avizovaný záujem evanjelickej cirkvi opadol. Obyvateľov ale ďalej trápil stav ciest, s ktorých opravou už mesto postupne počas marca začalo. Avšak výdatne snežilo ešte aj na konci mesiaca a na Veľkú noc.

Najčítanejšie na BBonline.sk:
1. VIDEO: V Sásovej zrazil autobus malého chlapca (6 972 zobrazení)
2. V meste sa budú predsa len rušiť základné školy (4 043 zobrazení)
3. Vznikla nová pieseň o B. Bystrici, hlasujte či by ste ju chceli… (3 643 zobrazení)
4. Vietor narobil problémy aj v Bystrici (2 821 zobrazení)
5. Rybár: Neschválením projektu More zabijeme perspektívu tomuto mestu (2 559 zobrazení)

Tip: Druhý štvrťrok 2013 v Bystrici: Rozprávka o stavaní májov, pobúrila belgická reportáž