Beh do vrchu v Europa SC 1Skvelá atmosféra sprevádzala sobotňajšie preteky do vrchu na bežeckých trenažéroch v nákupnom centre Europa SC. V tímovej súťaži aj individuálnych disciplínach dominoval tím Marathon BB, ktorý však našiel v družstve vyzývateľa viac než vyrovnaného partnera. V celkovom sčítaní výkonov delilo oba tímy iba 200 metrov.

Tridsať účastníkov na každej strane bojovalo päť minút na pohyblivej rovine s náklonom desiatich stupňov o čo najdlhšiu zabehnutú vzdialenosť. Za tím vyzývateľov spoločne bojovali osobnosti športového života na čele s chodcom Matejom Tóthom, spolu s trojskokankami Dankou a Jankou Velďákovými, či kladivárkou Martinou Hrašnovou. Okrem ďalších atlétov banskobystrickej Dukly doplnili tím športovcov aj partneri Banskobystrického maratónu, medzi ktorými nechýbal primátor Peter Gogola. Esami družstva organizátorov mali byť najmä ironman Filip Kristl, chodecký majster Európy z roku 1990 Pavol Blažek, či vynikajúca bežkyňa Lucia Kamenská. Šestica mužov a žien s najlepšími výkonmi sa napokon mala stretnúť v konečnom finále. Už pred jeho štartom bol ale jasný súčet výkonov bežcov oboch tímov, ktorý nakoniec vyšiel tesne v prospech organizátorov – 23 060 metrov ku 22 860 metrom.

Finále bolo napínavé a najmä v mužskej časti sľubovalo vyrovnaný súboj. Pred zrakmi niekoľkých stoviek divákov potvrdila medzi ženami úlohu favoritky Lucia Kamenská, ktorá súperkám nedala šancu a pred druhou Svetlanou Lipárovou mala po finále náskok 60 metrov. Tretia sa umiestnila Martina Gregorcová.

Beh do vrchu v Europa SCV mužskom finále vytiahol najlepší výkon dňa Marián Dávidík, ktorému skvelých 1120 metrov stačilo na celkový triumf. Kilometrovú hranicu vo finále prekonali aj druhý Miloš Bátovský z VŠC Dukla a Maroš Mikula z Marathon BB tímu.

Organizátor podujatia Miroslav Štrba sršal po pretekoch spokojnosťou. „Bol som veľmi milo prekvapený úrovňou a účasťou bežcov. Minuloročné víťazné metre by dnes nestačili ani na účasť vo finále. Gratulujem všetkým účastníkom a ďakujem členom nášho Marathon BB tímu a divákom za vytvorenie skvelej atmosféry,“ uviedol.

Na vrchol v Europe bol neverejný promo pretek, ktorého výsledky sa nezapočítavajú do celkového poradia Marathon BB Tour 2013. Banskobystrickému maratónu budú v budúcich mesiacoch predchádzať ďalšie podujatia, vrátane bežeckej 24-hodinovky. Tie budú rovnako ako pred rokom pripravovať verejnosť na septembrové hlavné bežecké podujatie roka. Z atmosféry sobotňajšieho preteku na trenažéroch sa dá vytušiť, že beh sa v meste pod Urpínom teší čoraz väčšej popularite.