Stane sa nová pieseň hymnou Banskej Bystrice? Vyberte, ktorá zo známych skladieb o meste ho najlepšie reprezentuje.

Na odovzdávaní Cien primátora a Ceny mesta bola prezentovaná nová pieseň o Banskej Bystrici. Textársky za ňou stojí Peter Papšo a hudobne sa spolupodieľal Bohuš Bínovský. Interpretom je mladý spevák Jakub Pohle z Malachova, známy aj z pôsobenia v TV šou Hlas Česko-Slovenska. „Pieseň nie je hymnou, a ak by sa ňou mala stať, tak určite len neoficiálnou,“ povedal pre BBonline.sk primátor Peter Gogola. Mesto chce skladbu, na príprave ktorej sa podieľal aj samotný primátor, využiť na svoju propagáciu napríklad na internetovom kanáli Youtube.

Oficiálne odprezentovali novú pieseň na utorňajšom krste novej knihy Petra Papša s názvom Voľne si lietam.

Tématickú pieseň o Banskej Bystrici v minulosti zložil aj Jan Nedvěd. Jeho skladba z roku 1999 mala taký ohlas, že si v roku 2005 pri príležitosti 750. výročia mesta odniesol Cenu primátora od Jána Králika. Nedvěd chcel pôvodne zložiť pieseň o Bratislave, z návštevy Banskej Bystrice si však odniesol hotový text, ktorý následne uspel na koncertoch a zaradil ho na album Vašek.

[youtube Ywg2pvva-wg 540 360]

Jednou z najstarších zachovaných skladieb z nášho regiónu je Banskobystrický pochod od skladateľa Antona Júliusa Hiraya. Ten vznikol pri príležitosti návštevy Jozefa Antona, syna cisára Leopolda II., v roku 1798. Toto hudobné dielo bolo zaradené medzi nehmotné pamätihodnosti mesta.

[youtube CtoiuoGtHCw 540 360]

Úplne z iného súdka je skladba Bystričania od skupina ABBa, v ktorej hrá aj známy banskobystrický muzikant a majiteľ hudobných klubov Miroslav „Mirík“ Lupták. Ich štýl definujú členovia skupiny ABBa ako chlast-rock a v podobnom duchu sa odvíja aj ich skladba na melódiu ľudovej piesne „Dočkajte Myjavané.“

[youtube Os10HQVCNqY 540 360]

[poll id=“20″]