Mesto ocenilo najlepších športovcov za rok 2012. Pocty sa dostalo športovcom, trénerom, funkcionárom a kolektívom v siedmich kategóriách.

_MG_5126
Christian Haas

V kategórii juniorov reprezentujúcich olympijské športy bol ocenený trinásťročný golfista Golf and Country Clubu Hron Matej Čerman, ktorý ma za sebou úspechy na viacerých turnajoch a vlani sa stal vicemajstrom Slovenska v golfe v kategórii chlapcov do 12 rokov. V celkovom národnom rebríčku golfistov mužov SKGA mu už teraz patrí 25. miesto. Dvadsaťročná chodkyňa VŠC Dukla Banská Bystrica Katarína Strmeňová, prebrala z rúk viceprimátorky Kataríny Čižmárovej rovnako ocenenie v kategórii juniorov. Zverenkyňa dnes už legendárneho trénera Romana Benčíka je majsterkou Slovenska v chôdzi junioriek na päť kilometrov a vicemajsterkou v kategórii žien v chôdzi na 20 kilometrov. Len deväťročný cyklista Christian Haas, ktorý je zároveň stopérom mládežníckeho futbalového mužstva Dukly Banská Bystrica, bol ocenený za úspechy na cyklistických pretekoch doma i v zahraničí. Žiak základnej školy na Radvanskej ulici začal so športom už v troch rokoch.

V juniorskej kategórii neolympijských športov bola ocenená reprezentantka psích záprahov – canicross Carla Reištetterová. Vlani získala bronz za tretie miesto v Slovenskom pohári, ale aj na Majstrovstvách Európy v Talianskom Farra d’Aplago. Jeden úspech za druhým zbiera na medzinárodnej scéne aj pätnásťročná karatistka Denisa Pešková, členka klubu Budokan Zvolen. Rovnaké ocenenie si vo štvrtok podvečer v banskobystrickej radnici prevzal aj vicemajster sveta a majster Slovenska v kickboxe full contact v kategórii do 71 kilogramov Róbert Rácz, člen ŠKP Banská Bystrica.

_MG_5185
Matej Tóth

V seniorskej kategórii olympijských športov získal ocenenie cyklokrosár roka 2012 Martin Haring. Člen Cyklistického klubu Banská Bystrica sa vlani stal majstrom Slovenska a víťazom Slovenského pohára v cyklokrose a tiež akademickým majstrom Slovenska v MTB cross country. Ocenenie nemohlo minúť ani vlaňajšiu vicemajsterku Európy – kladivárku Martinu Hrašnovú, ktorá v deň odovzdávania ocenení oslávila svoje tridsiate narodeniny. Chodec Matej Tóth prevzal ocenenie za skvelé vlaňajšie výsledky, keď skončil ôsmy na londýnskej olympiáde v disciplíne chôdze na 50 kilometrov, stal sa majstrom Slovenska v chôdzi na 20 kilometrov a zvíťazil na rovnako dlhej trati na pretekoch IAAF Race Walking Challenge v Portugalsku. Medzi ocenenými nechýbal ani bronzový medailista z Londýna a jeden z najúspešnejších športovcov Slovenska vôbec – vodný slalomár Dukly Banská Bystrica Michal Martikán.

_MG_5272
Klaudio Farmadin

V neolympijských športoch je Banská Bystrica už dlhé roky hrdá na reprezentanta vo vodnom motorizme, člena VŠC Dukla Mariána Junga, ktorý sa vlani stal majstrom sveta vo formule 500 a majster Európy v triede O – 700. Ceny vo štvrtok podvečer prevzali aj karatistky Lucia Kováčiková a Dominika Tatárová. Členky Centra mládeže karate Banská Bystrica sa vlani umiestňovali na popredných priečkach na rôznych svetových podujatiach. Ďalšie ocenenie pre najlepšieho športovca uplynulého roka v meste Banská Bystrica putovalo do rúk karatistu VŠC Dukla Banská Bystrica. Klaudio Farmadin sa v roku 2012 stal majstrom sveta v kategórii kumite do 80 kilogramov. Netradične za reprezentáciu Slovenska a tiež Banskej Bystrice v letnom športe, získala ocenenie biatlonistka Anastasia Kuzminová. Vlani sa totiž tešila z dvoch strieborných medailí na Majstrovstvách Európy v letnom biatlone. Ceny z rúk viceprimátorky Kataríny Čižmárovej prevzali aj úspešní reprezentanti Banskej Bystrice v kulturistike a fitness Andrej Dudík a Róbert Habrun. Členovia športového klubu kulturistiky B+B Banská Bystrica.

Najlepší atlét Európskej atletickej asociácie veteránov za rok 2012 Vladimír Výbošťok získal za svoje mimoriadne športové úspechy, a tiež pri príležitosti 65 narodenín, rovnako ocenenie Najlepší športovec mesta Banská Bystrica.

_MG_5344
Milan Záborský

Medzi trénermi a funkcionármi prevzal ocenenie tréner úspešného plaveckého oddielu KTV UMB Milan Záborský a trénerka basketbalového klubu ŠKP 08 Banská Bystrica Zuzana Borguľová. Pri príležitosti životného jubilea 50 rokov získala ocenenie aj bývalá úspešná atlétka Dukly Eva Murková a tiež predseda ŠKP Banská Bystrica a tréner kickboxu Marek Melko. Cenu pri príležitosti životného jubilea 80 rokov prevzal aj člen ŠK UMB BB, tréner hokeja, futbalu a telocvikár Ján Lehocký.

Z banskobystrických športových kolektívov boli za rok 2012 ocenené kadetky basketbalového klubu ŠKP 08 Banská Bystrica, ktoré sa už päť rokov v rade v jednotlivých vekových kategóriách radujú z titulov majsteriek Slovenska. Aktuálne majú rovnako vykročené za najvyššou métou a finálový turnaj ich čaká v máji. Ocenenie si prebrali tiež zástupcovia Plaveckého oddielu KTV UMB Banská Bystrica. Úspešný plavecký klub reprezentuje mesto na mnohých súťažiach na Slovensku i v zahraničí a jeho plavci a plavkyne sa pravidelne vracajú s celými zbierkami medailí. Ocenenie za rok 2012 si vyslúžili aj juniori Basketbalového klubu ŠKP Banská Bystrica, ktorí sa vlani stali majstrami Slovenska.

Kuzminová: Bol to rok letnej olympiády, získať ocenenie ako zimná športovkyňa pre mňa nebolo jednoduché

Na to, čo znamená pre úspešnú športovkyňu, nielen zimného ale už aj letného biatlonu, práve ocenenie mesta Banská Bystrica, sme sa opýtali Anastasie Kuzminovej.

_MG_5279,,Pre mňa bolo určite príjemné byť tu, medzi športovcami, ktorí sú každý rok úspešní a získavajú mnohé ocenenia. Tento rok bol rokom predovšetkým letných olympijských hier, získať ocenenie ako zimná športovkyňa pre mňa nebolo jednoduché. Čo sa mi však podarilo bol úspech v letnom biatlone, za čo som bola aj ocenená. Napriek tomu, že to celkom nie je môj koníček, som veľmi rada, že aspoň takýmto spôsobom môžem mestu Banská Bystrica a hlavne svojim fanúšikom robiť radosť, nielen v zimnom ale aj v letnom biatlone.“

Čo vám priniesla minulá sezóna?

Napriek tomu, že začiatok sezóny mi nevyšiel, tak ako by som očakávala, som rada, že aspoň jej koniec sa mi podaril. Aj keď je škoda, že sa mi už nepodarilo dosiahnuť čerešničku na torte akou medaila určite je. Myslím si, že aj fanúšikovia aj celé Slovensko boli radi, že sme si ku koncu aspoň trošku užili sezónu.

Aké máte vízie do budúcej sezóny a čo od nej očakávate?

V budúcej sezóne nás čaká Zimná olympiáda v Soči. Jednak je to olympiáda v Rusku čo pre mňa ako ruskú rodáčku veľa znamená, ale čo je dôležité je to moja druhá olympiáda, kde sa pokúsim opakovať svoj úspech z Vancouveru alebo aspoň podať výkon, s ktorým budeme všetci spokojní.

Dudík: V budúcnosti by som rád zopakoval svoj vlaňajší úspech

Minulý rok sa začalo dariť aj nášmu reprezentantovi v kulturistike a fitnes Andrejovi Dudíkovi.

_MG_5303Uplynulý rok 2012 bol pre mňa prvý súťažný, pričom som súťažil na jar a na jeseň. Na jar som získal v medzinárodných majstrovstvách Slovenska 1. miesto, takže to je môj najväčší úspech, na jeseň to bolo 4. miesto na pohárovej súťaži a 5. miesto na majstrovstvách sveta. Som nadmieru spokojní, keďže to bol môj prvý súťažný rok.

Napriek tomu, že minulá sezóna vám bezpochyby vyšla, určite máte plány aj na tu nadchádzajúcu.

Tento rok neviem či budem súťažiť, pretože kulturistika je šport, kde treba telu dať aj oddych. Nedá sa robiť stále, možno aj áno, ale nie v takom mladom veku. Ale v  budúcnosti by som rád zopakoval svoj vlaňajší úspech a chcel by som sa umiestniť ešte lepšie na majstrovstvách sveta.

Habrun: Ocenenie znamená pre mňa veľa

_MG_5314Medzi ocenenými bol aj ďalší člen športového klubu kulturistiky B+B Banská Bystrica, Róbert Habrun. Čo pre neho znamená zaradenie medzi najúspešnejších športovcov Banskej Bystrice za rok 2012?

Znamená to pre mňa dosť veľa, lebo je to prvýkrát v histórii čo ocenili aj taký šport ako naturálnu kulturistiku. Doteraz to vôbec nebolo, o to je to pre mňa väčšia česť, že som medzi prvými ocenenými a určite je to veľmi príjemný pocit, keď vás ocenia za tú drinu.

A čo vaša budúca sezóna.

Teraz minimálne rok si dám pauzu, trošku pooddychovať a potom zase o rok by som sa chcel znova pripraviť na majstrovstvá sveta.