Rovnako ako minulý rok, aj tentokrát bilancujeme ďalších 365 dní fungovania nášho mesta. Tie priniesli veľa dobrého, pekného či zaujímavého, no ako to už v živote chodí, chýbať nemohlo ani negatívne a smutné – a práve na to sa dnes pozrieme bližšie.

BANSKÁ BYSTRICA 2011: ŠPORT | KURIOZITY | NEGATÍVA | POZITÍVA | OSOBNOSŤ

Najvyššia nezamestnanosť od roku 2003

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny začiatkom roka zverejnil štatistiku, opisujúcu situáciu týkajúcu sa nezamestnanosti v okrese Banská Bystrica. K 31. januáru 2011 bolo v našom meste evidovaných spolu 5 880 nezamestnaných. V okrese sa tieto čísla už viackrát pohybovali okolo podobnej hodnoty, no väčší počet ľudí bez práce bol u nás dosiahnutý naposledy v marci 2003 (5 940).

Čo sa týka miery nezamestnanosti, tá sa vyšplhala na 9,32 %, čo je v tomto ukazovateli najvyššie číslo od apríla 2004 (9,50 %). (viac sa dočítate TU). Situáciu čiastočne vylepšilo hlavne 150 nových pracovných miest, ktoré v Banskej Bystrici vznikli vďaka mobilnému operátorovi Orange Slovensko, ktorý na našom území v novembri otvoril novú časť zákazníckeho centra.

Banská Bystrica v zverejňovaní zmlúv medzi najhoršími na Slovensku

Výrazne negatívnym bolo tiež konštatovanie Transparency International Slovensko, ktoré začiatkom marca zaradilo mesto Banská Bystrica medzi jedno z najhorších v zverejňovaní zmlúv. Vyššie spomenutá nezisková organizácia bojujúca proti korupcii uverejnila rebríček samospráv podľa toho, ako prehľadne sprístupňujú zmluvy. Banská Bystrica spomedzi 95 skúmaných miest obsadila nelichotivú 85. pozíciu so ziskom 15 bodov, pričom celoslovenský priemer dosiahol presne 46,2 bodu (viac sa dočítate TU). V júni sa TIS pozreli na zverejňovanie zmlúv opäť a Banská Bystrica skončila na predposlednom mieste. V súčasnosti už samospráva postupne prechádza na nový systém.

Rudlovou otriasla vražda 15-ročného chlapca

V piatok 22. apríla prišiel o život 15-ročný chlapec, ktorý sa stal obeťou útoku mladého Levičana. Skutok sa stal okolo 18-tej hodiny, keď po slovnom konflikte 18-ročný Michal napadol poľovníckym nožom s celkovou dĺžkou čepele 9 centimetrov vyššie spomenutého 15-ročného Banskobystričana a následne z miesta činu ušiel. Páchateľ bol nakoniec vďaka rýchlemu konaniu polície po niekoľkých hodinách chytený a následne súdený. (viac sa dočítate TU). Negatívom roka 2011 však boli všetky vyhasnuté životy.

Úmrtie biskupa Banskobystrickej diecézy Rudolfa Baláža

Počas letných prázdnin Slovensko šokovala informácia o nečakanej smrti Mons. Rudolfa Baláža. Ten pozemský život opustil 27. júla o 16.00 h na následky krvnej embólie vo veku nedožitých 71 rokov. Rudolf Baláž prijal biskupskú konsekráciu 19. marca 1990 a bol prvým biskupom, ktorý sa narodil  na území diecézy. Významnú osobnosť cirkevného i verejného života na Slovensku pochovali v jeho rodisku v Nevoľnom 3. augusta 2011 (viac sa dočítate TU).

Predaj budovy SPŠ stavebnej a „šachy“ s ďalšími inštitúciami

Banskobystrický samosprávny kraj na svojom zasadnutí 27. apríla 2011 rozhodol o presune Strednej priemyselnej školy stavebnej do Kremničky, kde sa stala organizačnou zložkou nového subjektu s názvom Spojená škola Kremnička 10 (predtým len Stredná odborná škola). Tomuto kroku nedokázalo zabrániť ani niekoľko protestových akcií či petícií, do ktorých sa zapojili zástupcovia školy, rodičia i odborná obec v regióne. Nepomohlo ani 11 tisíc podpisov Banskobystričanov.

Hlavným dôvodom tohto riešenia bola podľa predsedu samosprávneho kraja Vladimíra Maňku predovšetkým finančná stránka veci, keď podľa neho nie je možné financovanie oboch škôl. (článok o konečnom rozhodnutí nájdete TU, viac článkov nájdete TU). Mestská obchodná spoločnosť MBB, a. s. nakoniec v novembri ponúkla bývalé priestory SPŠ stavebnej a priestory bývalého Pionierskeho domu na predaj.

Vlnu diskusií a rozhorčenia zodvihli však aj ďalšie „manévre“ s inštitúciami v našom meste. Zrušené boli Daňové riaditeľstvo i Colná správa, ktoré sa zlúčili a presunuli do Bratislavy. Lepšie nedopadla ani banskobystrická geriatria a ťažké boje zvádzala aj psychiatria, ktorá nakoniec musela nechcene pristúpiť k istým redukciám.

Mesto zvýšilo dane

Po troch rokoch sa Banskobystričanom (a nielen im) opäť zvýšia dane. Dôvodom bol podľa ekonomického námestníka banskobystrického mestského úradu Branislava Slaného plánovaný rozpočet, ktorý bol v schodku až okolo 3,5 milióna eur.

Predpoludním 13. decembra tak mestskí poslanci na svojom poslednom tohtoročnom zasadnutí schválili budúcoročný rozpočet aj s viacerými zmenami, ktoré zahŕňajú i zvýšenie daní. To obyvatelia pocítia hlavne pri daniach z nehnuteľností. Pri domoch ide o zvýšenie z 0,132 na 0,3 eura na meter štvorcový za rok a pri bytoch si z 0,165 obyvatelia priplatia na 0,33 eura na meter štvorcový za rok. “Domnievam sa, že takéto zvýšenie dane z nehnuteľnosti nie je dramatické a nespôsobí problémy občanom nášho mesta,” okomentoval situáciu primátor Peter Gogola, ktorý dodal, že gro z celkovej sumy vyššieho výberu daní 1 466 508 eur nie je na ťarchu obyvateľov. Tí sa podieľajú na tejto sume len 26%. Značné zvýšenie je totiž evidované v kategórii ostatné stavby, kde si štát, VÚC, cirkev a iné subjekty priplatia z pôvodných 0,863 na 3 eur na meter štvorcový za rok.

Štrajk lekárov zasiahol aj Banskú Bystricu

Celoslovenský štrajk lekárov neobišiel ani banskobystrické nemocnice. Lekárski odborári svoje hrozby realizovali, a tak sa v našej najväčšej nemocnici objavilo 172 lekárov vo výpovednej lehote. Zrušených bolo niekoľko operácií a obmedzená bola celková zdravotná starostlivosť o pacientov. Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta bola spolu s ďalšími 14 slovenskými zdravotnými zariadeniami v núdzovom stave, ktorý nariadila vláda Slovenskej republiky. V sobotu 3. decembra nakoniec Lekárske odborové združenie podpísalo spolu s vládou memorandum, čím sa štrajk ukončil.