Aby sa športovec mohol stať osobnosťou, potrebuje okrem úspechov prejaviť aj ľudské kvality. Napriek tomu, že Martin Jakubko nie je rodený Banskobystričan preukázal voči tomuto mestu obrovskú dávku lokálpatriotizmu a vernosti.

BANSKÁ BYSTRICA 2011: ŠPORT | KURIOZITY | NEGATÍVA | POZITÍVA | OSOBNOSŤ

Osobnosťou roka je Martin Jakubko, futbalista Dukly Banská Bystrica. Nie preto, že je bývalý reprezentant Slovenska, ktorý sa predstavil aj na Majstrovstvách sveta v Juhoafrickej republike. Nie preto, že v aktuálnej sezóne je po jeseni druhým najlepším strelcom Corgoň ligy. Dôvodom označenia východniara Martin Jakubka za banskobystrickú osobnosť roka je jeho tohtoročný návrat na Slovensko z ruského pôsobenia. Detailný pohľad na tento krok odkrýva silné ľudské vlastnosti 31-ročného útočníka.

Martin Jakubko prišiel do Banskej Bystrice z prešovského Tatrana v roku 2003 ako najlepší strelec druhej najvyššej súťaže, v ktorej vtedy druhé najväčšie mesto východu pôsobilo. V Dukle zažil výkonnostný vzostup, najväčšie úspechy kariéry a futbalovú eufóriu, akú toto mesto dlho nezažilo. Banská Bystrica siahala v sezóne 2003/2004 po titule a nakoniec skončila druhá. V sezóne 2004/2005 vyhral tím spod Urpína Slovenský pohár. Na Štiavničkách sa hral Pohár UEFA, ľudia nachádzali cestu na štadión a v prvej sezóne v najvyššej súťaži mala Banská Bystrica najvyššiu priemernú návštevu zápasov v celej lige. Útočný tandem Semeník a Jakubko sa dopĺňali. „Kubo“, ako prezývajú vysokého útočníka, nastrieľal za tri sezóny v drese Dukly 25 gólov. Dostal sa do reprezentácie, aby si ho všimol ruský klub Saturn Ramenskoje, kde za milión eur z Dukly prestúpil. Už vtedy sa však nechal počuť, že do Banskej Bystrice sa ešte vráti.

Čo Martin Jakubko sľúbil, to aj dodržal. Napriek tomu, že vekom stále nepatrí do starého železa a o jeho služby prejavili záujem dva najlepšie kluby Slovenska – MŠK Žilina a ŠK Slovan Bratislava. Vo februári 2011 sa Jakubko vrátil do Dukly Banská Bystrica, i keď Dukla už iba spomína na časy slávy, kedy v nej pôsobil. „„Slovo robí chlapa, ja som im dal svoje. To, že sa vrátim do Dukly, som bol rozhodnutý už pred piatimi rokmi,“ povedal Jakubko vo februári po návrate a dodal:Chcem byť hlavne doma a doma je pre mňa aj v Bystrici.“

Pri návrate sa hovorilo o polročnom pôsobení a málokto čakal, že sa Martin zdrží v Dukle dlhšie. Jednak káder Dukly opúšťala jedna opora za druhou, a jednak si celé mesto šuškalo o meškajúcich výplatách v klube a nedostatku financií. O to viac prekvapilo jeho rozhodnutie zotrvať a podpísať nový dvojročný kontrakt.

V aktuálnej sezóne „Kubo“ predvádza, že patrí k špičke slovenskej najvyššej súťaže. I keď má Dukla kolísavú výkonnosť, to isté nemožno povedať o jej najlepšom strelcovi. To, že Jakubko je po jeseni druhým najlepším strelcom Corgoň ligy, je výsledkom profesionálneho prístupu a nasadenia, ktorý predvádza v každom zápase. Športový vzor pre mladých hráčov Dukly ako sa patrí.

Zhrnuté a podčiarknuté. Martin Jakubko dodržal sľub. Vrátil sa do tímu, ktorý mu dal šancu. Vrátil sa v ťažkých finančných a športových časoch. S jeho menom mohol ísť do finančne zabezpečených a po futbalovej stránke lepších klubov. Napriek tomu prejavil lokálpatriotizmus a vernosť akej sme sa málokedy dočkali od odchovancov Dukly. Martin Jakubko si nepotrpí na veľké reči. Väčšinou za neho hovoria jeho skutky. Aj preto je Banskobystrickou osobnosťou roka 2011.

Prečítajte si aj:
Martin Jakubko: Hrať futbal a užívať si ho