I keď na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že tento rok nič dobrého pre spoločnosť nepriniesol, niekoľko pozitív sa predsa len nájde. Tie najdôležitejšie v živote každého z nás sa odohrali v maličkostiach, ktoré sme správami nemohli pokryť. Z toho, čo sme uverejnili na našich stránkach vyberáme nasledujúce udalosti.

BANSKÁ BYSTRICA 2011: ŠPORT | KURIOZITY | NEGATÍVA | POZITÍVA | OSOBNOSŤ

Dobudovanie rýchlostnej cesty R1

V októbri tohto roka sa naplnil sen všetkých banskobystrických motoristov. Do Bratislavy sa dostanú plynulo po štvorprúdovej rýchlostnej ceste. Výstavba cesty začala ešte v 90. rokoch, jeden z najväčších úsekov bol zrealizovaný v rokoch 2008-2011, keď dobudovali úsek Nitra-Tekovské Nemce a začalo sa s výstavbou obchvatu Banskej Bystrice. Pre tieto úseky sa zvolila forma verejno-súkromného partnerstva známe ako PPP projekt, okolo ktorých sa doteraz vedie diskusia nakoľko sú pre štát výhodné resp. na koľko predražia celkovú realizáciu ciest. Či predražená alebo nie, pozitívom je, že kto už novú trasu medzi Banskou Bystricou a Bratislavou vyskúšal, ten nachádza iba slová chvály. Po dokončení rozostavaného obchvatu si budú Bystričania užívať komfort cestného spojenia, aký môže taký Prešov alebo blízka Prievidza iba závidieť.

Letecké dni sa vrátili na Sliač

Potom, čo letisko na Sliači prešlo rekonštrukciou sa po piatich rokoch vrátili na stredné Slovensko aj populárne letecké dni. Podujatie pod názvom Slovak International Air Fest (SIAF) zažilo úspešný comeback. Cestu na Sliač si našlo viac ako 55-tisíc návštevníkov. Najväčším lákadlom bola prehliadka špionážneho lietadla Awacs, ktoré sa používa v akciách  NATO. I keď sa zúčastnení v niektorých prípadoch sťažovali na nezvládnutú organizáciu, v konečnom zúčtovaní prevládalo pozitívne hodnotenie tohto nadregionálneho podujatia.

Bronzové medaily banskobystrických hokejistov

Ak by pred šiestimi rokmi niekto povedal, že banskobystrický hokej sa bude v roku 2011 tešiť z bronzových medailí v Extralige, asi by ho považovali za blázna. Za ten čas sa však podarilo vybudovať na troskách niekdajšej Iskry nový klub HC’05 Banská Bystrica s baranom v logu, ktorý nielenže postúpil do najvyššej súťaže, ale prekonal očakávania každého fanúšika hokeja v Banskej Bystrici. Tohtoročné tretie miesto v sezóne 2010/2011 je vyvrcholením cieľavedomého úsilia. Navyše HC’05 ušiel postup do finále v poslednom rozhodujúcom zápase s Popradom. Tím bol umne zložení zo starých harcovníkov ako Richard Šechný, Miroslav Lažo, Michal Hudec, Miroslav Hlinka a doplnený o bystrických odchovancov Jána Sýkoru, Mateja Češíka či Mareka Bira. Bronzový úspech chutil o to viac, že vo štvrťfinále padol odveký rival zo Zvolena.

Aktivita banskobystrickej hudobnej undergroundovej scény

Čo sa týka kultúry, meno Banskej Bystrice dlhodobo reprezentovali najmä klasické inštitúcie ako napr. Štátna opera či Štúdio tanca, ktoré majú svoje meno. V populárnej hudbe to bývalo poslabšie, no snáď sa to aj v tomto smere otáča. Tento rok vyprodukoval banskobystrický underground hneď niekoľko albumov a videoklipov, ktoré mali ohlas aj za hranicami mesta.  Činili sa sásovskí raperi ako Neznámy interpret, Krok späťVlastný prejav, ale aj predstavitelia tvrdších žánrov Eyes of Azrael či zvolensko-bystrický Madcult. Okrem toho kapela Sto múch uviedla v auguste nový album Skorotlčúce.