Banskobystrické športové úspechy z roku 2010 zrejme dlhšiu dobu ostanú neprekonané. Olympijské medaily z biatlonu či výborné výsledky futbalového a hokejového klubu nastavili latku poriadne vysoko. Prinášame vám pohľad na športové dianie spojené s naším mestom v roku 2011.

BANSKÁ BYSTRICA 2011: ŠPORT | KURIOZITY | NEGATÍVA | POZITÍVA | OSOBNOSŤ

Sem-tam si Kuzminová nájde čas aj na spoločenskú akciu, akou bola premiéra filmu Piráti z Karibiku v banskobystrickom multikine. Foto: Branislav Račko

Najväčšiu radosť robí Banskej Bystrici biatlonistka Anastasia Kuzminová. V marci si na biatlonových Majstrovstvách sveta v ruskom Khanty-Mansiysku vybojovala bronzovú medailu a neskôr si pripísala aj triumf v pretekoch Svetového pohára. Výborne rozbehnutú sezónu zakončila na deviatom mieste celkového poradia.

Aktuálne Nastine výkony sú ako na hojdačke a po troch kolách okupuje priebežne deviatu pozíciu. Najmä v závere minulého ročníka ale dokázala, že môže pomýšľať i na majstrovský titul. Všetko je otvorené a uvidíme, ako sa našej biatlonistke bude dariť v nasledujúcom kalendárnom roku.

Hokejová eufória na začiatku roka gradovala v celom meste. Barani skončili po základnej časti na treťom mieste a vo štvrťfinále play-off postúpili cez rivala zo Zvolena. Vytúženého finále sa však nedočkali. V nešťastnom rozhodujúcom zápase v Poprade prehrali 4:6. Napriek tomu sa banskobystrický hokej konečne dočkal poriadneho úspechu – 3. miesto v extralige je najlepším umiestnením v histórii klubu.

Jednou z hlavných opôr HC 05 v sezóne 2010/2011 bol Miroslav Lažo (v strede), ktorý v 24 zápasoch zaznamenal 22 bodov. Foto: Dušan Šipka

Sezóna 2011/2012 sa zatiaľ vôbec nevyvíja podľa predstáv a očakávaní priaznivcov. Po výraznej obmene kádra a trénerských rošádach sa HC ´05 pohybuje na chvoste tabuľky. Momentálne sa nachádza na ôsmom mieste, ktoré síce znamená postup do play-off, no táto pozícia je zatiaľ len slabou útechou v prebiehajúcom ročníku. Ak si chcú Barani udržať priazeň fanúšikov, v ďalších stretnutiach základnej časti musia predviesť oveľa viac než doteraz.

Dukla Banská Bystrica vstupovala do roku 2011 z tretieho miesta, sezónu však ukončila až na piatom. Najviac azda mrzí nepostúpenie do pohárovej Európy, o ktorom sa rozhodlo v poslednom ligovom kole na dubnickom trávniku.

Jedným z mála pozitív v Dukle za posledný rok bol návrat Martina Jakubka do Banskej Bystrice. Foto: Branislav Račko

Pred začiatkom ročníka 2011/2012 sa v Dukle udialo niekoľko hráčskych výmen, klub stavil na kombináciu mladosti a skúsenosti, čo sa spočiatku pozitívne prejavilo aj na výsledkoch. Postupne ale prichádzali bodové straty a zverenci Štefana Zaťka sa po jesennej časti nachádzajú v druhej polovici tabuľky. Želiezkom v ohni a nádejou do jari môže byť účasť v semifinále Slovenského pohára, kde si červeno-bieli zmerajú sily so Žilinou.

Basketbalové kluby prežili predchádzajúcu sezónu s odretými ušami, no nakoniec postúpili aj do play-off. Muži sa v ňom postavili  proti Nitre, víťazovi základnej časti, a takmer sa postarali o senzáciu. Rozhodujúci duel ale prehrali tesne o štyri body a s vyraďovacou časťou sa rozlúčili.

V úvode tohto ročníka sa „policajtom“ vôbec nedarilo, keď z dvanástich zápasov vyhrali jediný. Príchod Miroslava Grznára na trénerskú lavičku však ŠKP prebudil z hlbokého spánku. Banskobystričania si zrazu poradili aj s vedúcimi mužstvami a v ostatnom kole sa dokonca odlepili od tabuľkového dna. Veríme, že dobrá forma basketbalistom vydrží. Zatiaľ sú na dobrej ceste.

Škoda, že niečo podobné sa nedá povedať aj o ženskom basketbale. Tím UMB 08 Banská Bystrica podľahol v minuloročnom štvrťfinále play-off majstrovským Košiciam. Po sezóne tento banskobystrický klub v najvyššej slovenskej súťaži zanikol, červeno-biele farby Banskej Bystrice hája aspoň nádeje v mládežníckych súťažiach.

V závere minulého roka sme boli plní očakávaní, dnes sú naše vyhliadky oveľa skromnejšie. Reprezentantom Banskej Bystrice prajeme veľa úspechov. Dúfame, že najvyššie ligy budú súčasťou nášho mesta aj v budúcom roku. Veľa šťastia.