Zo sto najväčších samospráv obsadila Banská Bystrica predposledné miesto, horšie obstála iba Nitra.

Ilustračné foto: Branislav Račko

Transparency International Slovensko (TIS) po štyroch mesiacoch opäť zostavil rebríček sto najväčších samospráv podľa prehľadnosti zverejňovania zmlúv. Táto povinnosť platí zo zákona pre samosprávy od začiatku roka. Banská Bystrica v najnovšom hodnotení dostala 15 bodov zo 100. Kým v marci to stačilo na 85. priečku, tentoraz mala menej bodov už iba Nitra. Prehľadnejší systém zverejňovania ako banskobystrický Mestský úrad má 98 najväčších samospráv.

BBonline.sk upozorňovalo na neprehľadný systém zverejňovania zmlúv už vo februári tohto roka. Hodnotenie TIS v marci následne potvrdilo, že občan Banskej Bystrice sa v zmluvách len tak ľahko nezorientuje. Mestský úrad vtedy sľúbil nápravu, výraznejšie sprehľadnenie sa však nekonalo.

Hovorkyňa Mestského úradu Monika Pastuchová hovorí, že v krátkom čase dôjde k zmenám: „Informácia o zverejnených zmluvách bude umiestnená priamo na úvodnej strane oficiálneho webu mesta.“ Pastuchová zdôrazňuje fakt, že Mesto je v súčasnosti zapojené do Projektu protikorupčnej stratégie, v spolupráci s TIS. Transparency International momentálne vykonáva audit na Mestskom úrade, na jeseň tohto roka by spolupráca mala vyvrcholiť a s pomocou expertov TIS budú zavedené konkrétne protikorupčné opatrenia.

Príkladom ako prehľadne zverejňovať uzatvorené zmluvy je Banskobystrický samosprávny kraj. Dostal 93 bodov zo sto a obsadil medzi krajmi druhú priečku. V marci pritom získal iba 15 bodov a skončil posledný. Za radikálne zlepšenie môže nový systém, ktorý vytvorili zamestnanci Úradu BBSK „Hlavným zámerom Centrálneho registra zmlúv je zabezpečenie jednoduchosti editovania dát do registra pre zamestnancov úradu, jednoduchosť vyhľadávania pre užívateľov podľa typov dokumentu (zmluva, objednávka, faktúra), podľa jednotlivých organizácií (Úrad BBSK, OvZP ) a v neposlednej rade čitateľnosť zverejňovaných dokumentov. To, že je to naozaj tak potvrdil aj najnovší prieskum TIS, ” povedal v tlačovej správe kraja vedúci odboru podporných služieb Štefan Šulek.

Najlepšie hodnotenie spomedzi samospráv získala s 99 bodmi Bratislava-Staré mesto. Spomedzi krajov je na tom najlepšie Bratislavský samosprávny kraj s 98 bodmi. TIS konštatuje, že „lepšie zverejňujú zmluvy mestá na čele s nezávislými kandidátmi (63,5 b.). Nasledujú starostovia s podporou SDKÚ-DS (61,7 b.), SaS (59,8). Najhoršie sú na tom mestá, ktorým vládnu starostovia podporovaní SNS (42,5 b.) a Most-Híd (50,8 b.).“