Presun SPŠ stavebnej do Kremničky je realitou. Rozhodlo o tom zastupiteľstvo Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK).

Ilustračné foto: Filip Roháček

Na dnešnom výjazdovom zasadnutí BBSK v Banskej Štiavnici schválili zastupitelia návrh na vytvorenie Spojenej školy Kremnička 10. SPŠ stavebná na Skuteckého ulici sa tak presúva do Kremničky, kde bude existovať ako organizačná zložka nového subjektu spoločne so Strednou odbornou školou, ktorá tam je aj teraz. Budova na Skuteckého pôjde na predaj v rámci verejnej obchodnej súťaže.

Konečnému schváleniu predchádzala dlhá diskusia, v rámci ktorej vystúpila aj riaditeľka SPŠ stavebná Jana Vašková, zástupkyňa rodičov Majerová, či primátor Banskej Bystrice Peter Gogola. O slovo mal záujem aj Marián Kotleba, jeho vystúpenie však poslanci neodsúhlasili. Všetci spomenutí rečníci sa postavili za zachovanie školy v pôvodných priestoroch, pričom hlavným argumentom bolo, že v prípade sťahovania dôjde k praktickému zániku identity SPŠ stavebnej a škola nebude identifikovateľná. „Namiesto pozdvihnutia škôl ideme cestou priemernosti. Tento presun bude znamenať vyššie náklady pre rodičov detí, ktorí dajú viac peňazí do priemernosti,“ povedal poslanec BBSK Peter Lačný (KDH).

Predseda samosprávneho kraja Vladimír Maňka argumentoval najmä finančnou stránkou celej veci, kedy podľa neho nie je možné utiahnuť financovanie oboch škôl. „SPŠ stavebná je stabilná z hľadiska histórie a výsledkov, ale nie je stabilná z tej stránky ako vyzerá,“ povedal Maňka, podľa ktorého má SOŠ v Kremničke lepšie technické zázemie. „Povedali ste, že SPŠ je na tom finančne dobre, ale Kremnička je na tom 10-násobne dobre…Keby sme to zachovali, museli by sme investovať na obe strany a neviem z kade by sme na to vzali. Však SPŠ len teraz pýta 800 tisíc eur na opravu strechy,“ doplnil Maňka, podľa ktorého treba celkovo na rekonštrukciu budov, v ktorých SPŠ stavebná sídli, jeden a pol milióna eur.

Zastupitelia zlúčenie škôl schválili v balíku s ostatnými organizačnými zmenami v školských zariadeniach kraja. Poslanec Peter Lačný (KDH) navrhol o presune SPŠ hlasovať samostatne, za jeho návrh však bolo iba 7 zastupiteľov, proti sa postavilo 19. O zlúčení školských zariadení nakoniec rozhodlo hlasovanie, kde sa za návrh postavilo 34 poslancov,  proti bolo 7 hlasov.

Študenti SPŠ stavebnej sa tak budú od školského roka 2011/2012 učiť v priestoroch súčasnej SOŠ stavebnej v Kremničke.