Futbalisti MFK Dukla Banská Bystrica odohrali v sobotu v Radvani posledný zápas zimnej prípravy pred osemfinále pohára a jarnou časťou Fortuna ligy. Z generálky na súťažnú jar, v ktorej si zverenci trénera Michala Ščasného poradili s druholigovými Košicami, vám prinášame aj bohatú fotogalériu a reakcie aktérov.

Bezgólový stav dlho nevydržal. V 5. minúte vysunul Michal Faško dobrou prienikovou prihrávkou do pravej strany šestnástky Adriána Slávika, ktorého stiahol obranca Košíc Martin Šindelář a hlavný arbiter po sekundách váhania ukázal na biely bod. Penaltu premenil strelou po pravej ruke brankára Matúša Kiru Faško – 1:0.

Hráči Dukly mohli pridať druhý gól v 22. minúte, keď Róbert Polievka výborným centrom z ľavej strany našiel pred bránou voľného Jakuba Uhrinčaťa, ktorý ale zblízka napálil brankára Kiru. Vzápätí pohrozil aj druhý celok tabuľky druhej ligy, keď kapitán Košíc Erik Pačinda vysunul do nájazdu Landinga Sagnu, ale brankár Dukly Matúš Hruška skvele vybehol a zneškodnil zakončenie útočníka hostí.

Košičania si vypracovali ďalšiu nádejnú príležitosť v 35. minúte, keď si medzi obrancov domácich na hranicu šestnástky nabehol Pačinda, ktorý preveril Hrušku strelou po trávniku. V 36. minúte nadchli domáci prítomných fanúšikov peknou akciou na pár dotykov a prihrávok pred šestnástkou hostí, na konci ktorej vystrelil Martin Rymarenko tesne vedľa ľavej tyče Kirovej brány.

Hosťom sa podarilo vyrovnať na 1:1 v 54. minúte, keď sa v skrumáži pred bránou najlepšie zorientoval obranca Ján Krivák. Krátko na to vyslal nebezpečnú strelu na bránu Dukly Pačinda, no gólman Filip Baláž, ktorý cez polčas vystriedal Hrušku, vytlačil loptu na roh. Bystričania si prinavrátili vedenie v 59. minúte, keď Faško zo štandardky z ľavej strany našiel na zadnej tyči Uhrinčaťa, ktorý hlavou usmernil loptu do brány – 2:1.

V 73. minúte sa do šance dostal Rymarenko, ktorý na hrote útoku obišiel jedného protihráča a prešprintoval ďalšieho, no trafil pravú tyč brány Košíc. Krátko na to predviedol ďalšiu dobrú prihrávku z ľavej strany Faško, Adrián Káčerík loptu pred bránou netrafil, ale na zadnej tyči bol pripravený Dávid Richtárech – 3:1.

V 80. minúte sa zaskvela nová posila Dukly. Gabriel Demian, ktorý prišiel pod Urpín z dorastu nemeckého Norimbergu, sa najprv na malom priestore efektne zbavil dvoch protihráčov a následne poslal loptu spoza šestnástky výstavnou strelou do ľavého horného rohu brány hostí – 4:1. Futbalisti Dukly tak v generálke na súťažnú jar zvíťazili rozdielom triedy.

Povedali o zápase

Michal Ščasný, tréner MFK Dukla Banská Bystrica: „Tak ako s Prešovom, dnes sme nehrali s druholigovým, ale podľa kvality kádra prvoligovým mužstvom. Majú výborného trénera, takže dobrý zápas. V prvom polčase tam boli krásne akcie, mali sme príležitosti na ďalšie góly, ale čo mi vadilo, boli naše obranné štandardky. Samozrejme, súper mal výškovú prevahu, výborne to kopali, ale v lige by to mohol byť veľký problém, takže tomu sa ešte budeme musieť povenovať. Ešte nám chýbali lepšie riešenia z kraja ihriska, lebo po prihrávkach z kraja padá veľa gólov, a dnes sme viacero takýchto situácií vyriešili zle, aj keď sme mali v šestnástke dostatočný počet hráčov.“

Tréner Ščasný sa po zápase vyjadril aj k dejisku osemfinálového stretnutia Slovnaft Cupu so Slovanom: „Pokiaľ ide o pohárový zápas so Slovanom na Štiavničkách, tak dúfam, že sa aspoň na jeden tréning dostaneme na prírodnú trávu. Vôbec ale nechápem rozhodnutie, prečo sa bude hrať na Štiavničkách, a nie tu v Radvani. Areál je tu pekný a od ľudí, ktorých v Banskej Bystrici poznám, som mal len dobré ohlasy na to, že sa má hrať v Radvani. Keby sem prišlo 1 500 ľudí, tak je tu krásna atmosféra. Nemyslím si, že keby sem príde 150 fanúšikov Slovana, tak by tu robili nejaký bordel a zbúrali celú Radvaň. Absolútne nechápem tieto veci, ktoré sa dejú proti Dukle, a skôr aj proti ľuďom, lebo tu by si zápas užili oveľa viac ako na Štiavničkách, aj keď ten štadión tam je krásny, ale myslím si, že tu v Radvani by to malo svoje čaro, takže nechápem niektorých ľudí, ktorí robia zle tomuto klubu.“

Gabriel Demian, nová posila Dukly: „Bavili sme sa s Duklou už dlhšiu dobu, že by som sem mohol prísť. Tá ponuka sa mi veľmi páčila, tak som sa rozhodol, že ju zoberiem. V dnešnom zápase som sa cítil veľmi dobre. Mal som tam pár situácií, ktoré som mohol lepšie vyriešiť, ale uľavilo sa mi, keď som dal ten gól. Chalani hrali super, dnes to bol dobrý tímový výkon.“

Michal Faško, autor prvého gólu Dukly: „Zápas nám chutil, aj ja som si zahral schuti. Bol to dobrý tímový výkon, asi sme splnili všetko, čo od nás tréneri vyžadovali. Chvalabohu, nikto sa vážnejšie nezranil, takže za mňa spokojnosť.“

Prípravný zápas – sobota 28.01.2023, 13.30 h – MMŠ Radvaň

MFK Dukla Banská Bystrica – FC Košice 4:1 (1:0)

Góly: 5. Faško (pen.), 59. Uhrinčať, 74. Richtárech, 80. Demian – 54. Krivák. ŽK: 28. Gallovič. Diváci: 206.

Zostava MFK Dukla Banská Bystrica: Hruška (46. Baláž) – Pišoja (46. Káčerík), Uhrinčať (75. Kupčík), Willwéber – Slávik, Ľupták (62. Demian), Richtárech (75. Köröš), Záhumenský (46. Migaľa) – Faško, Polievka (C) (71. Franko), Rymarenko.

Zostava FC Košice: Kira (64. Valach) – Jakubko (46. Jakúbek, 64. Voleský), Krivák (64. Jonec), Šindelář, Mizerák (64. Gáll) – Majdan (82. Gallovič), Varga, Gallovič (46. Sovič), Pačinda (C) (64. Veselý) – Lačný (64. Liener), Sagna. Tréner: A. Šoltis.

Výsledky prípravných stretnutí MFK Dukla Banská Bystrica – zimná príprava 2023

Prvý tréning zimnej prípravy

utorok 10. január, 12.00 h: MFK Dukla Banská Bystrica – 1. FC Tatran Prešov 4:2

sobota 14. január, 12.00 h: MFK Zemplín Michalovce – MFK Dukla Banská Bystrica 2:1 (Tatranská Lomnica)

utorok 17. január, 13.00 h: 1. SK Prostějov – MFK Dukla Banská Bystrica 0:5 (Prostějov)

sobota 21. január, 12.00 h: FK Mladá Boleslav – MFK Dukla Banská Bystrica 4:3 (Mladá Boleslav)

sobota 28. január, 13.00 h – MFK Dukla Banská Bystrica – FC Košice 4:1 (MMŠ Radvaň)

Futbalisti banskobystrickej Dukly odštartujú súťažnú jar osemfinálovým duelom Slovnaft Cupu, v ktorom v sobotu 4. februára o 13.00 h privítajú na Štiavničkách ŠK Slovan Bratislava.