Futbalisti MFK Dukla Banská Bystrica majú za sebou prvý tréning v roku 2023, ktorý sa uskutočnil v utorok 3. januára popoludní na umelej tráve Mestského mládežníckeho štadióna v Radvani. Okrem vyjadrení športového riaditeľa Jozefa Moresa, trénera Michala Ščasného a kapitána Róberta Polievku vám prinášame aj fotogalériu.

Pred prvým tréningom futbalistov Dukly v roku 2023 vystúpil pred novinárov ako prvý športový riaditeľ klubu Jozef Mores: „Dnes sa nám na začiatku zimnej prípravy hlásilo osemnásť hráčov a traja brankári. Tretí brankár Filip Baláž má trošku zdravotné problémy, a takisto aj Adrián Slávik s Braňom Ľuptákom hlásili menšie problémy, s ktorými sa, verím, v priebehu pár dní vysporiadajú a od budúceho týždňa už budeme makať na sto percent všetci v zdraví a s radosťou z ďalších cieľov a úloh, ktoré nás čakajú.“

Počas zimného prestupového okna zaujímajú fanúšikov pochopiteľne zmeny v kádri. Vedenie MFK Dukla sa s Lukášom Gašparovičom dohodlo na ukončení hosťovania, a „slovenský Luka Modrić“ sa tak vracia do druholigovej Petržalky. Na jeseň toho v drese Dukly veľa neodohral ani francúzsky obranca Cyriaque Mayounga, ktorý už taktiež pod Urpínom nebude pokračovať. Opačným smerom, teda do Dukly, prišiel z Liptovského Mikuláša už v polovici decembra stredopoliar Adrián Káčerík. Športový riaditeľ Mores ďalej dodal, že futbalová Dukla bude ešte na prestupovom trhu aktívna.

Ščasný: Kto by nechcel byť v prvej šestke?

Viac k samotnej zimnej príprave povedal kormidelník „chlapcov spod Urpína“ Michal Ščasný: „Príprava je extrémne krátka. Máme tam krátky blok v Prahe, za čo som rád, keďže trochu zmeníme prostredie. Tým, že hráme akoby generálku na ligu – pohárový zápas so Slovanom, nám súťažná jar začína o týždeň skôr. Pokiaľ ide o ciele v jarnej časti, samozrejme, pozeráme sa aj hore. Kto by nechcel byť v prvej šestke? Keď sa nám to však nepodarí, tak hlavným cieľom bude záchrana.“

Pre naplnenie spomínaných cieľov bude určite dôležité zotrvanie najlepšieho strelca Dukly, ale aj vhodné doplnenie kádra. Tréner Ščasný odpovedal aj na otázku ohľadom zmien v jeho tíme: „Vo futbale je všetko možné, ponuky na hráčov sú. Vieme, že Robo Polievka má vynikajúcu sezónu, takže záujem o neho je. Momentálne je však v našom kádri a zapojil sa do prípravy. Uvidíme, čo prinesie futbal, ale tie zmeny nie sú veľké. Uvidíme, čo sa udeje v priebehu januára. Vieme, kde nás tlačí topánka, nemáme ešte niektoré posty zdvojené a určite máme v hlave nejaké mená.“

Ščasného zverenci absolvujú od 17. do 21. januára sústredenie v Prahe. Okrem toho sa budú pripravovať najmä na Mestskom mládežníckom štadióne v Radvani, kde však, rovnako ako na Štiavničkách, nemajú plnohodnotné domáce zázemie na takej úrovni ako by si želali. Už niekoľko rokov, ešte od druholigových čias, sa futbalisti Dukly v rámci tréningového procesu presúvajú po areáloch na Štiavničkách, v Kremničke, v Radvani, ale aj v okolitých obciach v okrese. Radi by sa už niekde usadili natrvalo.

„Zázemie je tu super, ale deviateho januára tu začína trénovať aj mládež, takže nás čaká aj prispôsobovanie sa ostatným mužstvám, čo nie je úplne ideálne, lebo musíme meniť termíny, napríklad na ihriská a posilku, aby sme nebúrali plány mládežníkom. Ideálne by bolo, keby sme mali nejaké trvalé miesto, kde by sme sa prezliekali, robili analýzy a mohli sa pripravovať. Zatiaľ to tak nie je, ale sú aj horšie veci vo futbale,“ povedal na margo domáceho zázemia lodivod Ščasný.

Polievka má za sebou životný prestup, ďalší je zatiaľ otázny

Na prvom tréningu prípravy pred jarnou časťou sa objavil aj kapitán futbalovej Dukly, a to už ako ženatý muž. „Sviatky boli u nás špecifické, lebo do 17. decembra sme sa pripravovali na svadbu, takže všetku energiu a čas sme investovali do nej. Tešili sme sa na svadbu, a preto pre nás sviatky ubehli potom rýchlo. Boli sme doma, v kruhu najbližšej rodiny a boli sme radi, že sme mali trošku pokoj. Samozrejme, svadba bola veľmi dobrá, bol to dôležitý krok aj pre mňa,“ opísal svoje posledné týždne Róbert Polievka, ktorý sa ženil v rodnej Krupine, kde nechýbalo ani šesť jeho spoluhráčov z banskobystrickej Dukly.

Najlepší strelec MFK Dukla v aktuálnej sezóne (8 gólov vo Fortuna lige, 3. miesto celkovo) tak už má životný prestup za sebou. Čaká ho v blízkej budúcnosti ďalší, ten futbalový? „V prvom rade som nastavený tak, že som tu. Tréneri aj majitelia sa vyjadrili, že sú radi, že som sa vrátil do prípravy do Bystrice, a to isté cítim aj ja, pretože som tu šťastný. Čo bude ďalej, ja momentálne neviem povedať, ale pevne verím, že to dopadne tak, aby boli všetci spokojní. Nebudem tajiť, že som veľmi rád, že som v Bystrici. Muselo by sa stať niečo bombové, čo by sa nedalo odmietnuť, aby som ja nebehal po bystrických trávnikoch v drese Dukly. Moje ciele sú nastavené možno trošku inak ako u väčšiny chlapcov. Pre mňa je Dukla domov, a tak to aj vždy bude. Som nastavený pre túto kabínu a týchto chalanov. Samozrejme, teší ma záujem a viem, že kluby medzi sebou komunikujú, ale ja som profesionálny futbalista, ovplyvniť môžem len výkon na ihrisku a tomu sa chcem venovať,“ odpovedal Róbert Polievka, ktorý zároveň prezradil, že spomínaný záujem o jeho služby nesmeruje zo zahraničia.

K situácii okolo Polievku sa vyjadril aj športový riaditeľ klubu spod Urpína Jozef Mores: „Robo je súčasťou nášho kádra. Samozrejme, ponuky na Roba boli, pre trh je to určite zaujímavý hráč. My s ním ale rátame do jarnej časti, je naším hráčom a ak sa nestane niečo výnimočné, tak to tak aj ostane.“

Súťažná jar odštartuje pre mužstvo MFK Dukla Banská Bystrica v sobotu 4. februára, keď aktuálne siedmy celok Fortuna ligy privíta o 13.00 h v osemfinále Slovnaft Cupu ŠK Slovan Bratislava. Hrať sa bude na Mestskom mládežníckom štadióne v Radvani. MFK Dukla na svojom webe informoval, že všetky dôležité informácie o pohárovom zápase so Slovanom zverejní v priebehu januára.

Plán prípravných stretnutí MFK Dukla Banská Bystrica

utorok 10. január, 12.00 h: MFK Dukla Banská Bystrica – 1. FC Tatran Prešov 4:2

sobota 14. január, 12.00 h: MFK Zemplín Michalovce – MFK Dukla Banská Bystrica 2:1 (Tatranská Lomnica)

utorok 17. január, 13.00 h: 1. SK Prostějov – MFK Dukla Banská Bystrica 0:5 (Prostějov)

sobota 21. január, 13.00 h: FK Mladá Boleslav – MFK Dukla Banská Bystrica (Mladá Boleslav)

sobota 28. január, 11.00 h – MFK Dukla Banská Bystrica – FC Košice (MMŠ Radvaň)

Časy stretnutí nie sú definitívne, môžu sa ešte zmeniť.

Aktuálny káder MFK Dukla Banská Bystrica

Brankári: Matúš Hruška, Július Nôta, Filip Baláž.

Obrancovia: Ľuboš Kupčík, Lukáš Migaľa, Ľubomír Willwéber, Patrik Prikryl, Timotej Záhumenský, Jakub Uhrinčať, Marian Pišoja, Adam Červeň.

Záložníci: Branislav Ľupták, Dávid Richtárech, Adrián Káčerík, Matúš Köröš, Adam Hanes, Adrián Slávik, David Jackuliak, Michal Faško, Martin Rymarenko.

Útočníci: Róbert Polievka, David Depetris, Matej Franko.