Nie je pomoc ako pomoc. Ani ľudia bez domova, ktorí sú často zmierení s tým, že sa ráno nemusia prebudiť ju neprijímajú, ak uráža, ohrozuje ľudskú dôstojnosť a slobodu.
Na nedávnom zasadnutí mestského zastupiteľstva poslanci diskutovali o novozriadenom nízkoprahovom centre na Magurskej verzus nízkoprahovom vyhrievanom stane. Ten na novembrovom zasadnutí zastupiteľstva navrhla Komunita Sant’Egidio, ktorá v našom meste pôsobí už niekoľko rokov. O presadenie nízkoprahového stanu sa v minulosti snažili aj samotní ľudia bez domova. Je isté, že by ho využívali viacej, ako nocľaháreň Večierka, ktorá je otvorená iba v čase od 19:00 do 7:00 a obsahuje ďalšie obmedzenia.
Poslanci v novembri odsúhlasili uznesenie, ktoré zaväzovalo mestský úrad urgentne riešil dočasný nízkoprahový stan v spolupráci s tretím sektorom. Očakávali, že úrad predloží riešenie vrátane vyčísleného dopadu na mestský rozpočet na decembrové zasadnutie. Kladne sa k myšlienke stanu postavil aj primátor a druhý viceprimátor.
Avšak nakoniec sa mestský úrad rozhodol zriadiť nízkoprahové centrum v priestoroch bývalej ZŠ Magurská. Centum sa však sprístupní len ak sa naplnia kapacity nocľahárne Večierka a ohrevne. Primátor sa pre Bystricoviny vyjadril, že centrum pripravia aj napriek tomu, že Slovenský Červený kríž má dostatočné kapacity v spomínaných zariadeniach. Bude to dôkaz, že o centrum a teda ani o stan nie je veľký záujem? Primátor tiež uviedol, že sa so zástupcami Komunity Sant’Egidio a Centra komunitného organizovania nedohodol na tom, aby ako dobrovoľníci zabezpečili dohľad nad prevádzkou plánovaného stanu. Tí sa ohradili, že takáto sociálna služba je definovaná v zákone č. 448/2008 ako odborná činnosť, ktorú môžu vykonávať len odborne spôsobilé osoby. (Možno Slovenský Červený kríž nimi disponuje.)
Nie je pravda, že systém pomoci, ktorý zastrešuje Slovenský Červený kríž je dostatočný. Chýba vhodné nízkoprahové zariadenie otvorené vždy a pre všetkých, keď teploty klesnú pod dohodnutú úroveň. Komunita Sant’Egidio požaduje upraviť tepelnú hranicu tak, aby sa podprahové opatrenia aktivovali pri nočnej teplote už pod +5 stupňov.
Zariadenia pre ľudí bez domova v Banskej Bystrici
Nocľaháreň Večierka má kapacitu 20 miest. Už minulý týždeň ju využívalo 15-16 ľudí. K dispozícii majú posteľ, teplú vodu a tiež podprahovú miestnosť ohrevňu, ktorá má kapacitu 4 ľudí (postelí), ale po odstránení postelí slúži ako kuchynka. Je k dispozícii 24 hodín a vo veľkých mrazoch v nej môžu byť ľudia po uzatvorení nocľahárne. Ďalšie zariadenie v systéme je útulok Prístav na Tulskej ulici. Má kapacitu 8 miest a poskytuje ubytovanie a pomoc sociálnych pracovníkov. Pobyt v útulku je limitovaný na tri roky.
Šokujúce zistenia komunity Sant’Egidio
Na utorkovom zasadnutí mestského zastupiteľstva informovala reprezentantka Komunity Sant’Egidio o nepríjemných zisteniach. Bránka do areálu nocľahárne Večierka je po 21. hodine uzamknutá a volať na telefónne číslo uvedené na informačnej tabuli môže iba ten, kto má telefón. V nocľahárni sa počas noci vypína kúrenie, preto mokré oblečenie nevyschne. Sprchy sú bez teplej vody a ľudí trápia aj krádeže medzi klientami. (Pomohli by uzamykateľné skrinky na vrátnici.)
Ak nocľaháreň Večierka a ohrevňa nenaplnia svoje kapacity, centrum na Magurskej sa neotvorí. Navyše vzdialenosť medzi nimi je 55 minút chôdze. Dá sa preto predpokladať, že aj o otvorené centrum by už nebol taký záujem.
O napĺňanie kapacít svojich zariadení zo strany Slovenského červeného kríža zrejme nie je záujem. Alebo v týchto dňoch iba pomáha mestskému úradu dokázať, že veľkokapacitný stan nie je dobrý nápad? Alebo sa bojí o stratu klientov v nocľahárni Večierka? Možno sa na mestskom úrade obávajú príchodu viacerých ľudí bez domova do mesta. … Alebo je to naozaj iba šetrenie a vyhýbanie sa práci?
Ďalší príklad neželateľnej komunikácie
Efektívna a finančne nenáročná pomoc ľuďom bez domova musí rešpektovať odbornosť a skúsenosti. Ale oveľa dôležitejšia je široká verejná debata. K nej potrebujeme množstvo informácií, aj tie o ktoré mestskí poslanci žiadali. Mestský úrad ich ignoroval a riešil vec po svojom. Dobrovoľníkov požiadal o scitlivovanie občanov vo vzťahu k ľuďom bez domova. Je pravda, že na finančne náročnejšie riešenie je potrebný súhlas potenciálnych voličov, ale neprebieha toto scitlivovanie prostredníctvom myslenia na základe informácií a cez otvorenú komunikáciu?
Aj v tomto prípade narážame na neochotou mestského úradu otvoriť sa verejnosti a jej voleným zástupcom. Ak vedenie úradu našlo dôvody na iné riešenie, malo ich komunikovať v zastupiteľstve a umožniť posledné slovo poslancom. Verím, že tí sa k téme vhodného nonstop podprahového zariadenia v časoch mrazov budú vracať.
Pripomeniem úmrtia podchladením dvoch ľudí bez domova pred tromi rokmi. Životy a kvalita životov ľudí bez domova nám nemôže byť ľahostajná. Stretávame sa s nimi, sú súčasťou nášho mesta a tým aj súčasťou každého jedného z nás.
MESTSKÉ ZASTUPITEĽSTVO BANSKÁ BYSTRICA, 5.11.2024 (Od 2:57:00)
! MSZ BANSKÁ BYSTRICA, 10.12.2024 – YouTube (od 2:48:00, debata je prerušená vystúpením občana v Slove pre verejnosť s témou Rušenie nočného kľudu na námestí – po príspevku debata pokračuje) Odporúčam vystúpenie členky Sant’Egidio – 3:20:30.