Posledná januárová nedeľa ponúkla ďalšie merania síl v rámci najvyššej hokejovej súťaže. Banskobystrickí hokejisti nastúpili v 34. kole na ľade Spišskej Novej Vsi, a hoci v stretnutí viackrát ťahali za kratší koniec, napokon dokázali s vypätím všetkých síl vždy vyrovnať a napokon v predĺžení rozhodnúť o svojej výhre.

Úvodné pasáže boli viac opatrné a prvý zaujímavejší strelecký pokus priniesla až 4. minúta a zakončenie Kerbashiana, ktorému prihrával Nellis, avšak bez gólového efektu. Krátko na to putoval na trestnú lavicu hosťujúci Gašpar a jeho vylúčenie dokázali spišskonovoveskí hráči vo veľmi krátkom čase potrestať. Už po 22 sekundách Reway našiel Kerbashiana, ktorý sa nemýlil a otvoril tak skóre zápasu. Baranom sa podarilo vyrovnať v 11. minúte, stalo sa tak po kombinácii Watlinga s Troockom a druhý menovaný bol hráčom, ktorý zariadil, že sa začínalo odznovu. Aj hostia si zahrali presilovú hru a práve v nej dokázal Watling vykúzliť skvelú prihrávku na Kontosa, no zahraničný útočník v službách Bystrice netrafil v dobrej pozícii puk.

Z prostrednej časti stihlo uplynúť približne pol minúty a Spišiaci si dokázali vypracovať gólovú príležitosť, no Kerbashian v samostatnom úniku nenašiel recept na Belányiho. To sa však podarilo Giľákovi, ktorý v 25. minúte opäť poslal „Novejšu“ do vedenia, čím potrestal vylúčenie Brejčáka a bolo 2:1. Aj na tento zásah dokázali nájsť hráči HC 05 recept, keď v 33. minúte počas presilovej hry vyrovnával Watling. Kanadský útočník vo farbách Bystrice sa najlepšie zorientoval v neprehľadnej situácii a po odrazenom puku po strele Tamášiho zariadil, že skóre sa menilo na 2:2. Domáci mali v závere dobrú príležitosť prinavrátiť si vedenie, lenže v početnej výhode ani pri veľkom tlaku nedokázali prekonať mladého gólmana na strane „baranov“.

Aj začiatok tretej dvadsaťminútovky bol viac opatrnejší, postupne sa však v dobrom svetle prezentovali hosťujúci Jendek a po ňom aj Troock s Watlingom, na opačnej strane kontroval tvrdou ranou Majdan. Na obrovskú radosť Spiš Arény sa domácim predsa podarilo opäť dostať do vedenia, na prelome 45. a 46. minúty rozvlnil sieť Valach, ktorý len nedávno posilnil „rysy“ po odchode z bratislavského Slovanu. V polovici tretej tretiny predviedol pekný moment Jendek, ktorý ale nedotiahol svoju akciu do gólového konca.

Zverenci kanadského trénera Sheddena aj naďalej nevzdávali svoj boj a odmenou im bolo ďalšie vyrovnanie. Medzi strelcov sa zapísal aj Kontos, ktorý sa v 54. minúte postaral o to, že stav bol 3:3. Ani nie minútu od tohto zásahu mohol posadiť „rysov“ na koňa Myklukha, ktorý sa ocitol v dobrej šanci, dobre ho však vychytal Belányi. V závere mal ešte dobrú príležitosť aj aktívny Kerbashian, no ani on nenašiel recept na banskobystrického brankára a duel tak smeroval do predĺženia. V ňom sa už rutinérskym spôsobom prezentoval reprezentant Tamáši, ktorý zobral na pravej strane puk a vďaka svojej rýchlosti sa dostal až do gólového zakončenia. V druhom stretnutí po sebe tak režíroval dvojbodový triumf „baranov“, ktorí začínajú čoraz výraznejšie prehovárať do boja o umiestnenie v elitnej šestici pelotónu.

Doug Shedden, hlavný tréner Banskej Bystrice: „Bol to dobrý zápas. Súper má v tíme veľmi rýchlych a šikovných útočníkov a niektorí naši obrancovia nepatria práve k najrýchlejším na planéte, takže v tomto ohľade to mali ťažké. Belányi nás však podržal niekoľkými veľkými zákrokmi. Myslel som, že keď sme dostali v poslednej tretine ten tretí gól, tak je možno po zápase, ale naši hráči to nevzdali. Tvrdo bojovali, aby zotrvali v zápase a tento výsledok si určite zaslúžili. Bola to skvelá výhra, darí sa nám na súperových ľadoch. Tuším sme dokonca najlepším klubom v lige v tomto smere. Bojovali sme, našli sme cestu ako zvíťaziť a to kvalitné tímy robia. Momentálne hráme dobre.“

Alex Tamáši, útočník Banskej Bystrice pre hc05.sk: „Nečakal som, že toľko divákov sa tu ocitne. Je vždy výborné hrať pred takou kulisou a klobúk dolu pred našimi fanúšikmi, že v takom veľkom množstve nás sem prišli podporiť, takže ďakujeme im za to. Vstup do zápasu sme nemali ideálny, musíme sa lepšie pripraviť na takéto veľmi dôležité zápasy. Po prvej tretine sme si povedali pár vecí, vstúpili sme si trošku do svedomia a myslím si, že sme ukázali úplne iný charakter na ľade. Som rád, že druhýkrát po sebe to padlo mne, po tom ako sa mi trošku nedarilo, ale každý jeden tam priložil ruku k dielu. Belo (Filip Belányi) nás vo veľa fázach podržal a na to, že skoro celú sezónu nechytal, tak si myslím, že sa ukazuje vo veľmi dobrom svetle.“

Tipos extraliga – 34. kolo – nedeľa 29.01.2023 – Spiš Aréna

HK GROTTO Spišská Nová – HC ’05 Banská Bystrica 3:4 pp (1:1, 1:1, 1:1 – 0:1)

Góly: 7. Kerbashian (Réway, Ouellet), 25. Giľák (Nellis, Valach), 46. Valach (Verbeek, Giľák) – 11. Troock (Watling), 34. Watling (Tamáši), 54. Kontos (Brejčák, Troock), 61. Tamáši (Šoltés). Rozhodovali: Korba, Konc ml. – Knižka, Bogdaň, vylúčení: 6:6 na 2 min, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0. Diváci: 3452

Zostava HK GROTTO Spišská Nová: Melicherčík (Surák) – Romaňák, Ouellet – Valach, Malina – Ordzovenský, Ulander – Šuty – Kerbashian, Nellis, Vandas – Majdan, Reway, Rapáč – Verbeek, Myklukha, Giľák – Džugan, Bortňák, La Porte

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Belányi (Andrisík) – Bačik, Luža, Brejčák, Kojo, Bača, Holenda, Frídel – Troock, Kontos, Watling – Sukeľ, Bíreš, Gašpar – Jendek, Tamáši, Šoltés – Kabáč, Urbánek

Najbližší duel čaká na hráčov Banskej Bystrice v piatok 3. februára, kedy sa predstavia na ľade Michaloviec. Stretnutie 35. kola odštartuje o 17.30 h.