Základná škola Jána Bakossa v septembri opäť otvorí svoje brány. A to aj napriek tomu, že zastupiteľstvo v máji schválilo návrh na jej vyradenie zo siete škôl.

Po nečakaných námietkach Ministerstva školstva si napokon aj samotní mestskí poslanci vo volebnom roku vyradenie mestskej školy rozmysleli. Zachovali však v platnosti svoje rozhodnutie o zrušení málotriednej základnej školy v Šalkovej.

Ministerstvu sa totiž nepozdávalo, že za vyradenie školy zo siete škôl na májovom zastupiteľstve hlasovalo len trinásť poslancov a následné schválenie VZN o zrušení tak mohlo byť ohrozené.

mestske zastupitelstvo„Schválenie takéhoto materiálu nie je povinnou súčasťou žiadosti a táto požiadavka je nad rámec zákona, napriek tomu som sa rozhodol ministerstvu vyhovieť,“ uviedol na piatkovom mimoriadnom rokovaní poslancov mesta primátor Peter Gogola. Ten zároveň uviedol, že všetky ministerstvom dodatočne požadované materiály mesto odoslalo poštou i elektronicky ešte ôsmeho augusta.

Podľa primátora je ale paradoxné, že Ministerstvo školstva, na ktorého čele stojí od minulého mesiaca banskobystrický okresný predseda strany Smer-SD Peter Pellegrini, žiadalo o schválenie VZN o zrušení len pri ZŠ Jána Bakossa. „Ministerstvo dokazuje, že nemá rovnaký meter, alebo si vykladá pravidlá podľa toho, ako to komu vyhovuje,“ podotkol Gogola.

Aj keď práve desiatka poslancov väčšinového klubu Smer-SD, ku ktorým sa pridali dvaja nezaradení poslanci a jeden nezávislý, hlasovali za zrušenie školy, teraz svoj názor zmenili. „Na základe poverenia nášho klubu podávam návrh na vyradenie bodu, ktorým sa zrušuje ZŠ Jána Bakossa z rokovania zastupiteľstva,“ uviedol predseda klubu Smer-SD Ladislav Topoľský.

bakossova„Na jar sme hovorili o ekonomických aspektoch a zhodli sme sa, že je potrebné tento problém riešiť a väčšina hlasovala za vyradenie dvoch škôl zo siete. Bolo to vaše rozhodnutie, ja som predložil požadované dokumenty ministerstvu a očakával, že minister sa bude správať tak, ako avizoval ešte keď bol štátny tajomník na Ministerstve financií. Vtedy sa na to ale zrejme pozeral viac cez peniaze,“ reagoval primátor Gogola.

Zastupiteľstvo napokon rozhodlo nielen o vyradení bodu z rokovania, ale aj o zrušení svojho májového uznesenia o návrhu na vyradenie ZŠ Bakossova. Naopak, napriek námietkam niektorých poslancov, zastupiteľstvo potvrdilo zrušenie ZŠ na Hronskej ulici v Šalkovej.