Po siedmich rokoch bude mať svojho zástupcu v najvyššej slovenskej futbalovej súťaži aj Banská Bystrica. Značka Dukla sa vracia medzi elitu s cieľom etablovať sa v nej, prilákať fanúšikov späť na Štiavničky, ale aj zapracovať odchovancov do mužstva.

V stredu 13. júla, dva dni pred štartom Fortuna ligy, sa v známej banskobystrickej reštaurácii konala tlačová konferencia MFK Dukla Banská Bystrica pred začiatkom fortunaligového ročníka 2022/2023. Pred zástupcov médií sa posadili členovia vedenia klubu, realizačného tímu aj hráčskeho kádra.

Do ligy so sloganom „Dukla je späť“

Banskobystrická Dukla bude v najvyššej súťaži pôsobiť po 7-ročnej prestávke. Banskobystrickí futbalisti sa, ešte pod hlavičkou FK Dukla Banská Bystrica, naposledy predstavili vo Fortuna lige v sezóne 2014/2015. „Je to výsledok našej päťročnej tvrdej práce, keď sme pracovali, dá sa povedať, v podmienkach bezdomovcov. Podarilo sa sčasti dokončiť infraštruktúru, hlavne štadióny. Podarilo sa nám vrátiť na Štiavničky. Bohužiaľ, zatiaľ tam budeme hrávať len zápasy, ale našim ďalším cieľom je vrátiť sa tam aj v rámci tréningového cyklu,“ povedal na úvod tlačovej konferencie Milan Smädo, prezident klubu.

S postupom o úroveň vyššie sa očakáva aj nárast diváckej návštevnosti na Štiavničkách. MFK Dukla chce prilákať fanúšikov aj novými marketingovými aktivitami. „Pripravujeme event v obchodnom centre v Banskej Bystrici – Deň s Duklou. Náš slogan pre tento ročník je „Dukla je späť“. Chceme Duklu vrátiť tam, kde v minulosti patrila. Všetky aktivity v oblasti marketingu v najbližších týždňoch sme prispôsobili tomu, aby chodilo na štadión čo najviac ľudí. Dúfam, že nám to na jeseň neprekazí možná covidová situácia v republike a budeme môcť naplno využívať kapacitu štadióna,“ priblížil Peter Krnáč predseda predstavenstva a väčšinový majiteľ klubu.

Následne si zobral slovo športový riaditeľ Jozef Mores: „Spolu s kolegami sme si prešli turbulentným obdobím. Riešili sme skrátené licenčné konanie, transformáciu klubu na akciovú spoločnosť, transfery hráčov, angažovanie nového trénera, rozšírenie realizačného tímu a samotnú prípravu. Môžeme teda hlásiť, že po tejto stránke sme pripravení. Teraz prichádza na rad tá najdôležitejšia – športová, ktorá nám nastaví zrkadlo.“

Cieľom nováčika býva väčšinou záchrana. Vyššie ciele zatiaľ verejne nedeklaruje ani MFK Dukla. „Chceme sa určite vyhnúť záchranárskym prácam, ale máme aj svoje interné ciele, o ktorých ale nebudeme rozprávať. V každom prípade sa chceme v najvyššej súťaži etablovať. Verím, že na dlhú dobu,“ vyjadril sa Mores ohľadom cieľov klubu.

Ďalším cieľom má byť zapracovanie odchovancov do A-mužstva. „Chceme dať priestor našim mladým hráčom. Potrebujeme s nimi pracovať a rozvíjať ich komplexne, aj po osobnostnej stránke. Keď bude tréner cítiť, že je správny čas ich tam pustiť, tak verím tomu, že konečne nadviažeme na tú prácu, ktorá zdobila Duklu v minulosti, keď dokázala vychovať veľmi veľa svojich odchovancov,“ pokračoval športový riaditeľ MFK Dukla.

Tréner Ščasný: Našiel som tu výbornú šatňu

Jednou z tém medzisezónneho obdobia v banskobystrickej Dukle bola zmena pri trénerskom kormidle. Stanislav Varga po troch rokoch a ôsmich mesiacoch pod Urpínom skončil. Vedenie s ním nepredĺžilo zmluvu a priznalo, že jedným z dôvodov boli aj nezhody v oblasti prestupovej politiky. Nový tréner Michal Ščasný bol predstavený 2. júla, po prípravnom zápase s Katowicami.

Banskobystrickí futbalisti si v letnej príprave pripísali tri výhry, jednu remízu a jednu prehru. Vzhľadom na krátke obdobie vo funkcii nemal nový tréner ohľadom letnej prípravy veľmi čo hodnotiť. „Ja som s mužstvom dva týždne. Pripravujeme sa na najbližší zápas v Michalovciach. To je momentálne jediné, čo môžem k príprave povedať. Skúsenosť s tým, že som preberal mužstvo dva týždne pred štartom ligy, už mám zo Senice. Tu to mám ľahšie o to, že celé mužstvo je zložené zo slovenských hráčov. Preto si myslím, že to pochopenie taktiky bude trvať kratšie ako v Senici so zahraničnými hráčmi. Objavil som tu veľkú kvalitu kádra,“ povedal Michal Ščasný.

Jeho zverenci odohrajú prvý zápas sezóny už v piatok 15. júla od 20.30 h na ihrisku Michaloviec. Aj ďalšie dva zápasy bude hrať MFK Dukla vonku, keďže v Banskej Bystrici sa bude konať EYOF. „Proste to tak je. Aj tak by nás to čakalo v priebehu súťaže. Iba mi je ľúto to, že nemôžeme hrať doma druhý zápas so Spartakom Trnava, pretože určite by prišlo veľa fanúšikov. Cieľ je samozrejme nastaviť mužstvo tak, aby sme boli konkurencieschopní v lige, ale futbal sa hrá pre ľudí. Ja milujem, keď sú plné štadióny, keď tam sú ultras a fanúšikovia. To by som chcel zažiť aj v Banskej Bystrici, aby sme pritiahli ľudí na štadión a zažili tú pravú futbalovú atmosféru. Viem, že keď nám budú pomáhať ľudia, tak budeme mať aj výsledky, a tým pádom by sme sa aj zachránili,“ pokračoval tréner Ščasný, ktorý v minulosti viedol Nitru, Senicu či Trnavu.

Podľa portálu transfermarkt.com (na základe základných zostáv pod jeho vedením) preferuje 43-ročný český lodivod rozostavenie 4-2-3-1. Pod vedením Stanislava Vargu však mužstvo Dukly nastupovalo zväčša v rozostavení 3-4-3. S tromi stopérmi v zostave odohrali Bystričania aj posledný prípravný zápas v Žiari nad Hronom, ktorý bol prvým pod vedením nového trénera.

„Našiel som tu výbornú šatňu. Hráči mali niečo zaužívané a ja nebudem prekopávať všetko, nie som blázon. Som naučený tak, že netreba mužstvo učiť len jeden systém, ale treba v zápasoch reagovať. To čo je napísané na Transfermarkte – okej, mohol som to hrať, keď som začínal v Senici. Potom v Trnave bola tá skladba mužstva taká, že tiež sme nemohli hrať na troch vzadu. V Senici som potom rozostavenie zmenil. Je to podľa typológie hráčov. Myslím si že chalani v Dukle, tým že sú domáci, tak rýchlejšie chápu tie taktické veci a vedia sa preorientovať z jedného systému do druhého. Pre trénera je to dobrá informácia,“ reagoval Michal Ščasný na našu otázku ohľadom rozostavenia.

Kapitán Polievka: Zmena trénera náladu nenarušila

Za hráčsku kabínu sa pred zástupcov médií postavil kapitán Róbert Polievka, ktorý ohľadom nálady v mužstve po zmene trénera a pred štartom sezóny dodal: „Myslím si, že zmena trénera náladu v tíme ani tréningový proces nijakým spôsobom nenarušila. Práve naopak, chlapcom to dodalo väčšiu energiu, čo bolo vidieť v tréningoch aj v poslednom zápase. Nový tréner je tu len dva týždne, vštepil nám nové veci a bude trošku trvať, kým to všetko pretavíme na ihrisko. Pevne verím, že ľudia budú chvíľku trpezliví a dajú nám čas, aby sme veci, ktoré tréner od nás chce, dokázali robiť aj na ihrisku.“

Skúsenosti s Fortuna ligou už 26-ročný krídelník má. Najvyššiu súťaž si zahral okrem FK Dukla aj v drese Žiliny, Dunajskej Stredy a Podbrezovej. S príchodom posíl sa ťarcha ofenzívnej zodpovednosti rozloží aj na ďalších hráčov. „Určite sme sa posilnili. Pevne verím, že to bude aj vidno, individuality zapadnú a vytvoríme ešte silnejšie mužstvo aké sme boli doteraz. Mňa osobne čaká iná pozícia, akú som mal predtým v iných kluboch. Určite sa na to veľmi teším, pretože je to pre mňa veľká výzva,“ zneli odhodlané slová Polievku.

Podpísaný už aj Franko

Futbalová Dukla už na začiatku letnej prípravy deklarovala, že gro druholigového kádra chce udržať pokope. Fanúšikovia sa dočkali troch letných posíl – Lukáša Gašparoviča, Michala Faška a Adriána Slávika. V klube už nepokračuje útočník Jakub Šulc, ktorý bude hrať v Parndorfe. Sven Jurčišin bude pôsobiť v Humennom a Patrik Vajda ukončil profesionálnu kariéru.

„Máme zazmluvnených všetkých hráčov, ktorých sme chceli z druholigového kádra udržať. Vyriešili sme príchod Adriána Slávika, ktorý by nám mal vytvoriť alternatívu v krídelných priestoroch. Je to rýchlostný typ hráča. O skúsenostiach a herných schopnostiach Lukáša Gašparoviča vôbec nepochybujeme. Máme ho odsledovaného dobré dva-tri roky. Michal Faško je taký bonbónik, o ktorého kvalitách sa nemusíme baviť. Vyšiel od nás, vrátil sa späť a verím tomu, že si môžeme obojstranne pomôcť,“ vyjadril sa ohľadom aktivity MFK Dukla na letnom prestupovom trhu športový riaditeľ Jozef Mores.

Po jarnom hosťovaní pokračuje pod Urpínom aj 21-ročný útočník Matej Franko, ktorý v jarnej časti uplynulej druholigovej sezóny nastrieľal 5 gólov. „Bystrica je perspektívny klub a som vďačný vedeniu klubu za to, že ma odkúpili a dali mi možnosť hrať prvú ligu. Páči sa mi aj mesto, ľudia aj fanúšikovia, takže som šťastný, že tu môžem byť. Trénera Michala Ščasného som zažil v Nitre, je to veľmi dobrý tréner, dal mi veľa. Ďakujem mu za to, že mu môžem pomôcť v Banskej Bystrici,“ nechal sa počuť Matej Franko po podpise 3-ročnej zmluvy.

Jozef Mores na stredajšej tlačovke naznačil, že k posilneniu ešte môže dôjsť: „Až prvé dva-tri zápasy nám ukážu, v akom stave sme. Preto si nechávame ešte trošku otvorené dvere, pokiaľ ide o príchody hráčov. Uvidíme, ako sa nám ukážu prvé zápasy, podľa toho budeme reagovať.“

Dukla má aktuálne zdvojené takmer všetky pozície. V kádri nájdeme piatich hráčov, ktorí nastupujú na pozícii stredného obrancu. Jeden z nich – Adam Červeň – je dlhodobo zranený a podľa slov športového riaditeľa by sa mal vrátiť na ihrisko až na jar. Dukla hráva prevažne s tromi strednými obrancami. Môžeme preto očakávať prípadné posilnenie práve na poste stopéra? Jozef Mores nebol v odpovedi na túto otázku konkrétny a dodal, že v prípade potreby sú v mužstve aj ďalší hráči, ktorí môžu na poste stredného obrancu nastúpiť.

Urobiť z Dukly rodinný klub

Na tlačovej konferencii boli oznámené aj ceny vstupeniek a permanentiek. Cena vstupenky na hlavnú tribúnu bude 8 €, na nekryté tribúny 6 €. Deti do 15 rokov, dôchodcovia nad 65 rokov a držitelia ŤZP preukazu zaplatia polovičnú sumu. Permanentky budú platiť aj na pohárové zápasy. Cena permanentky na hlavnú tribúnu pre dospelú osobu bude 120 €, na nekryté tribúny 90 €. MFK Dukla spustí predaj permanentiek v stredu 20. júla.

Vedenie MFK Dukla pripravilo zvýhodnené permanentky pre rodiny s deťmi. Ak si dvaja dospelí v rodine kúpia permanentku, tak jedna vyjde na 100 €, pričom klub k tomu poskytne permanentky zdarma pre neobmedzený počet detí v rodine. Deti má na Štiavničky prilákať aj nový maskot. „Chceme ísť touto cestou, urobiť z Dukly rodinný klub, prilákať rodiny s deťmi naspäť na štadión. Všetky naše kroky k tomu budú smerovať. Pokiaľ viem, Dukla nikdy nemala maskota. Pre našich najmenších priaznivcov sme pripravili maskota, ktorého budeme krstiť 30. júla na evente v obchodnom centre Europa SC. Budeme radi, ak sa s ním ľudia stotožnia a budú ho brať ako súčasť nášho klubu,“ vysvetlil Peter Krnáč, predseda predstavenstva MFK Dukla Banská Bystrica.

Aktuálny káder MFK Dukla Banská Bystrica

Brankári: Matúš Hruška, Július Nôta, Filip Baláž

Obrancovia: Martin Slaninka, Ľuboš Kupčík, Lukáš Migaľa, Marian Pišoja, Jakub Uhrinčať, Patrik Prikryl, Adam Červeň, Timotej Záhumenský, Lukáš Kojnok, Adrián Slávik

Záložníci: Dávid Richtárech, Branislav Ľupták, Adam Hanes, Ľubomír Willwéber, Lukáš Gašparovič, Matúš Köröš, Dávid Jackuliak, Peter Mazan, Róbert Polievka

Útočníci: Michal Faško, David Depetris, Matej Franko

Realizačný tím MFK Dukla Banská Bystrica

Tréner: Michal Ščasný
Asistenti trénera: Štefan Rusnák, Mário Auxt
Tréner brankárov: Norbert Juračka
Kondiční tréneri: David Brünn, Andrej Caban
Mentálny tréner: Peter Bielik

Výsledky MFK Dukla v letnej príprave pred sezónou 2022/2023

pondelok 20.06: MFK Dukla Banská Bystrica – AS Trenčín 3:2

sobota 25.06: FK Třinec – MFK Dukla Banská Bystrica 0:3

streda 29.06: Budafoki MTE – MFK Dukla Banská Bystrica 1:1

sobota 02.07: MFK Dukla Banská Bystrica – GKS Katowice 1:2

sobota 09.07: FK Pohronie – MFK Dukla Banská Bystrica 1:2

Futbalisti MFK Dukla Banská Bystrica odohrajú prvý zápas fortunaligovej sezóny 2022/2023 v piatok 15. júla od 20.30 h na pôde Michaloviec.