Množstvo Banskobystričanov si v piatok večer zaplo súkromnú športovú televíznu stanicu, aby si pozrelo dlho očakávaný futbalový zápas. Nešlo však o žiadny šláger anglickej ligy, ale o súboj dvoch celkov, ktorým sa predikuje skôr boj o spodné priečky v slovenskej Fortuna lige. Banskobystrická Dukla sa vrátila medzi slovenskú futbalovú elitu po siedmich rokoch zápasom v Michalovciach, kde prehrala.

Zdroj foto: MFK Dukla Banská Bystrica

Na Zemplín vycestovalo v piatok 15. júla aj pár desiatok najvernejších priaznivcov Dukly, ktorých bolo po celý zápas počuť. V prvej polhodine stretnutia s úvodným výkopom o 20.30 h boli nebezpečnejší domáci, aj keď prvý roh patril Bystričanom. Už v 7. minúte mohol poslať Michalovce do vedenia Wisdom Kanu, ktorý si efektne obhodil Prikryla, dostal sa k pravému rohu päťky a minul bližšiu tyč brány Dukly. V 11. minúte to skúšal z hranice šestnástky Jánošík, ale nepresne.

V 24. minúte po prvýkrát pohrozili hostia. Róbert Polievka zahrával štandardku z ľavej strany a z uhla to skúsil priamo na bránu, ale brankár Michaloviec Benjamín Száraz si s prudkou strelou poradil. Krátko na to pálil razantne na opačnej strane z vnútra pokutového územia Adler, ale iba do stredu brány.

Pri ofenzívnom ťažení Zemplína v prvom polčase hráči Dukly obetavo bránili, čo definovali dva bloky pred bránou v 28. minúte v podaní Ľuptáka a Kupčíka pri šanciach domácich. Hostia v prvom polčase zblokovali až 6 streleckých pokusov. Zverenci trénera Michala Ščasného si vypracovali prvú vážnejšiu príležitosť po polhodine hry, keď Polievka potiahol loptu cez os ihriska, vylepšil si palebnú pozíciu a jeho strelu po trávniku spoza pokutového územia vytesnil nohou gólman domácich.

Najväčšiu šancu prvého polčasu mal na kopačke Matúš Marcin, ktorý bol osamotený vo vnútri šestnástky vychytaný skvelým Hruškom. Brankár Dukly musel vytiahnuť ďalší dobrý zákrok v 42. minúte, keď ho po zaváhaní Kupčíka ohrozil aktívne napádajúci Brian Peña. Onedlho si Matúš Hruška poradil aj s nožničkami Adlera. V závere prvého polčasu pohrozili aj Bystričania, keď Polievka odcentroval zľava na zadnú tyč, kde ale Depetris v sklze netrafil loptu ideálne.

Hneď v úvode druhej 45-minútovky preveril Hrušku prízemnou strelou spoza šestnástky Adler. V 50. minúte išla Dukla takmer do vedenia, keď po halfvoleji z diaľky v podaní Branislava Ľuptáka letela lopta nádejne a len tesne minula pravú tyč Szárazovej brány. Domáci priaznivci sa dočkali gólovej radosti v 54. minúte. Záhumenský fauloval v pokutovom území Jánošíka a penaltu premenil strelou do stredu brány Matúš Marcin – 1:0.

Timotej Záhumenský chcel odčiniť penaltový zákrok a aktívne podporoval útok. Hráči Dukly boli nebezpeční najmä po jeho centroch z ľavej strany. Po jednej z takýchto situácii bol v 65. minúte blízko k vyrovnaniu Polievka, ktorý v zakončil v spleti dvoch hráčov súpera a trafil ľavú tyč domácej brány. Michalovčania sa po strelenom góle trochu stiahli a kontrolovali hru. Dukla si už tutovku nevypracovala. Po Kupčíkovej ruke v šestnástke, ktorú odobril VAR, mali domáci v 88. minúte k dispozícii aj druhý pokutový kop. Loptu si na biely bod postavil Igor Žofčák, ktorý strelou od ľavej tyče Hruškovej brány zvýšil na konečných 2:0.

Michal Ščasný, tréner MFK Dukla na pozápasovej tlačovej konferencii: „V prvom polčase sme nehrali tak, ako sme si predstavovali. Boli sme zakríknutí, kazili sme veľa lôpt, hlavne v stredovej zóne a v prechodoch do útoku. Súper z toho mal šance a náznaky šancí. V druhom polčase sa po inkasovanom góle zmenila situácia, ako by to z chalanov spadlo. Bohužiaľ, nevyriešili sme situácie, z ktorých sme mohli skórovať. Prehrali sme, Norovi Hrnčárovi a jeho mužstvu gratulujem k trom bodom, a ideme ďalej.“

Róbert Polievka pre MFK Dukla: „Bol to určite ťažký zápas. Zaplatili sme nováčikovskú daň. Prehra na východe po dvoch penaltách nás mrzí. Musíme nadviazať na tie lepšie veci, ktoré sme mali v zápase, a od toho sa odraziť, pretože v tejto lige nás bude každý trestať za malé chyby. To sa stalo aj teraz. Neboli sme o toľko horším mužstvom, aby sme tu prehrali 2:0.“

Fortuna liga – 1. kolo – piatok 15.07.2022 – Michalovce

MFK Zemplín Michalovce – MFK Dukla Banská Bystrica 2:0 (0:0)

Góly: 54. Marcin (pen.), 88. Žofčák (pen.). Bez kariet. Rozhodovali: Smolák – Vitko, Roszbeck. Diváci: 1 168

Zostava MFK Zemplín Michalovce: Száraz – Jeřábek, Kotula, Ranko (C), Mendez – Begala, Kanu (60. Slebodník), Peña (84. Vaško) – Marcin (84. Magda), Jánošík (67. Žofčák), Adler. Tréner: N. Hrnčár

Zostava MFK Dukla Banská Bystrica: Hruška – Záhumenský, Prikryl, Kupčík, Migaľa – Willwéber, B. Ľupták – Polievka (C), Faško (67. Slávik), Gašparovič (76. Franko) – Depetris. Tréner: M. Ščasný

12 1 0 0 1 0 2 -2 0

Futbalisti banskobystrickej Dukly sa najbližšie predstavia v Trnave, kde v nedeľu 24. júla o 20.30 h nastúpia na stretnutie 2. kola Fortuna ligy proti domácemu Spartaku.