Futbalisti MFK Dukla Banská Bystrica v stredu 8. júna na Štiavničkách odštartovali prípravu na sezónu 2022/2023, v ktorej sa predstavia v najvyššej slovenskej súťaži. Okrem fotogalérie z prvého tréningu letnej prípravy vám prinášame aj reakcie športového riaditeľa klubu, trénera a hráčov.

V stredu 8. júna patril Štadión SNP na Štiavničkách banskobystrickým futbalistom, ktorí prvým tréningom započali letnú prípravu pred fortunaligovou sezónou 2022/2023. Minulá sezóna sa pre nich skončila len pred necelými tromi týždňami. Klub za toto krátke obdobie riešil najmä licenčné konanie pre najvyššiu súťaž. K personálnym zmenám v rámci realizačného tímu vedenie nepristúpilo. Nové tváre sme nevideli, hoci niektoré hráčske oproti minulej sezóne chýbali. „Veľmi sa tešíme, že sa nám rozbehla športová časť, lebo administratívy a všetkej tej agendy už máme plné krky. Všetky veci máme za sebou a spĺňame všetky kritériá pre účasť vo Fortuna lige, aj pokiaľ ide o prechod z občianskeho združenia na akciovú spoločnosť,“ povedal na úvod stretnutia so zástupcami médií Jozef Mores, športový riaditeľ MFK Dukla Banská Bystrica.

Aj naďalej pod Vargom

Mužstvo aj naďalej vedie hlavný tréner Stanislav Varga spolu s asistentom Štefanom Rusnákom. Bývalý slovenský reprezentant a hráč slávnych klubov ako Celtic Glasgow či Sunderland AFC je lodivodom MFK Dukla od septembra 2018.

„Ideme medzi slovenskú futbalovú elitu. Je to čosi iné ako to, čo tu bolo, keď som prišiel. Sme natešení, takže dúfam, že v najvyššej súťaži budeme dlhšie ako jednu sezónu. Hoci sa nám druhú ligu nepodarilo vyhrať, myslím si, že sme predvádzali celkom dobrý futbal a chlapci si zaslúžia byť tam, kde práve sú. Ušili sme na seba bič, ale tak to vo futbale je, že čím idete vyššie, tým vyššie sú aj nároky. Bolo by pekné, keby si chlapci, ktorí si to vybojovali, mohli zahrať tú súťaž. Vieme ale, že Fortuna liga je o niečom inom. Hrali sme proti Dunajskej Strede, Slovanu (v Slovnaft Cupe, pozn. red.), takže vieme, že je to vyšší level. Budeme sa snažiť niečo doplniť, ale nemyslím si, že bude to obmieňanie celého kádra,“ vyjadril sa pred prvým tréningom letnej prípravy Stanislav Varga.

S akým cieľom pôjde MFK Dukla ako nováčik do najvyššej futbalovej súťaže? „Hlavným cieľom je pre nás dlhodobo sa etablovať v prvej lige. V prvom roku si dávame za cieľ záchranu v prvej lige. Máme určité skryté ciele, ktoré nebudem prezrádzať,“ odpovedal športový riaditeľ Mores. „Prvotným cieľom bude záchrana, ale myslím si, že toto mužstvo má väčšiu kvalitu na to, aby sme sa rozprávali len o povinnej záchrane. Všetko sa to ale ukáže až v zápasoch, pretože nie všetky druholigové zápasy boli také kvalitné, aké nás čakajú v prvej lige,“ dodal kapitán mužstva Róbert Polievka.

Posily áno, mená zatiaľ nie

Témou predsezónneho obdobia bude aj posilnenie kádra. „Budeme to riešiť za pochodu. Budeme sa rozprávať s hráčmi, ktorým končí zmluva. Gro mužstva budú tvoriť hráči, ktorí si vybojovali postup. Príchodmi chceme vstupovať do mužstva rozumne, chceme osviežiť ducha kabíny a prispieť do hernej kvality. Samozrejme, nie je to jednoduchá činnosť, lebo nie sme Bayern Mníchov. My potrebujeme na transferovom poli postupovať rozumne. Potrebujeme šikovné krídlo aj hrotového útočníka. V tomto momente to ale ešte nechcem špecifikovať. Niektoré posily už máme rozpracované, dve-tri veci potrebujeme dotiahnuť,“ priblížil Jozef Mores.

Športový riaditeľ MFK Dukla Banská Bystrica reagoval aj na otázku ohľadom šírky kádra pre budúcu sezónu: „Chceme mať 21 hráčov a troch brankárov. Pri tomto množstve je našou úlohou aj to, aby sme hráčom zabezpečili minutáž. Momentálne nemáme vplyvom určitých okolností farmu, alebo B-mužstvo. Pracujeme aj v tomto smere naplno a verím, že do týždňa až desiatich dní sa nám podarí vyriešiť aj túto stránku.“

Posilnenie kádra závisí samozrejme aj od rozpočtu, ku ktorému športový riaditeľ Jozef Mores povedal: „Rozpočet bude na úrovni druhej ligy, pretože v posledných dvoch rokoch sme na druhú ligu nastavili latku dosť vysoko a určite ju chceme udržať. Na pomery prvej ligy je to skôr menší rozpočet, na pomery druhej ligy bol vyšší. Urobili sme všetko pre to, aby sme sa dostali do najvyššej súťaže, ale v tomto momente navyšovať rozpočet určite nemienime.“

V tíme už nebude pokračovať Patrik Vajda, ktorému končí zmluva, no 33-ročný univerzál sa v stredu na Štiavničkách ukázal. Pochválil sa „životným prestupom“, ktorý uzavrel poslednú sobotu a prezradil nám, že s futbalom chce pokračovať aj naďalej. Pre dlhodobé zranenie absentoval 18-ročný obranca Adam Červeň. Na maródke je momentálne aj Ľuboš Kupčík a Marian Pišoja. Prvého tréningu letnej prípravy sa nezúčastnil ani 19-ročný brankár Filip Baláž, ktorého klubová príslušnosť v budúcej sezóne nie je nateraz istá. Aktuálny menoslov hráčov MFK Dukla nájdete v článku nižšie.

Polievka o novej zmluve: Je to na dobrej ceste

Fanúšikov Dukly isto teší, že v tíme pokračuje aj kapitán Róbert Polievka a útočník David Depetris. „Vedel som, že prídete, tak som sa oholil, aby som vyzeral mladšie,“ začal v humornom duchu David Depetris. „Som rád, že sme sa dostali do tej ligy. Tešíme sa na každý jeden tréning. Osobne to vnímam veľmi pozitívne a som vďačný za spoluhráčov, trénerov a klub. Keď som sem prišiel, tak som povedal, že chcem hrať opäť najvyššiu ligu, aby to videli aj moje deti,“ pokračoval 33-ročný Argentínčan so slovenským pasom, ktorý na margo vyššieho levelu vo vyššej súťaži dodal: „Vieme, že kvalitu máme, ale potrebujeme pracovať na detailoch. V najvyššej lige je to tak, že keď sa tím dostane do protiútoku či šance, tak to väčšinou premení. Možno sa nebudeme dostávať do toľkých šancí ako v druhej lige, takže musíme byť efektívnejší. Dúfam, že to doladíme tak, aby to v lige fungovalo.“

„Hneď vidno rozdiel oproti druhej lige,“ zavtipkoval si Róbert Polievka, keď sa postavil pred zástupcov médií, ktorých bolo prítomných na Štiavničkách násobne viac, ako tomu bývalo zvykom po druholigových stretnutiach.

Fanúšikmi aj odborníkmi ocenený najlepší hráč II. ligy za sezónu 2021/2022 sa následne podelil o svoje pocity z posledných úspechov: „Je to pocta a veľká česť – byť vyhlásený najlepším hráčom druhej ligy. Je to aj motivácia pre mňa do ďalšej roboty, dokázať to aj v prvej lige. Tak ako väčšina chlapcov, ani ja osobne som predtým ešte nezažil nejaký väčší postup z nižšej súťaže. Chceme nadviazať na to, čo sme dokázali za posledné dva-tri roky. Nebolo to nič ľahké a nič ľahké nás nečaká ani v prvej lige. Všetci sa na to tešíme a je to pre nás obrovská výzva, ukázať sa fanúšikom a dokázať, že tam právom patríme.“

Kapitán Dukly patrí k hráčom, ktorým v júni končí zmluva. „Zmluvu som ešte nepredĺžil, ale všetko je na dobrej ceste. Keby som nechcel pokračovať v Bystrici, dnes by som tu s vami určite nestál. O detailoch zmluvy je ešte skoro rozprávať, ale myslím si, že sme naozaj blízko k tomu, aby sme sa dohodli, aby som tu ešte pokračoval, a to nie len jeden rok,“ prezradil Róbert Polievka. Najlepšieho strelca MFK Dukla v minulej sezóne sme sa tak opýtali na to, prečo by rád pokračoval pod Urpínom. „Som odchovanec, som srdciar a Dukla mi prirástla k srdcu, takže nie je o čom rozmýšľať. Samozrejme, je tam veľa rôznych ponúk a bočných vyplyvov, ktoré ma lanárili inde, ale moje rozhodnutie je také. Všetci to vedia a pevne verím, že to tak aj bude,“ odpovedal 26-ročný krídelník.

V príprave medzinárodné konfrontácie

V rámci letnej prípravy majú futbalisti Dukly naplánovaných šesť prípravných stretnutí. Na úvod ich čakajú súperi, s ktorými si zmerali sily aj v rámci poslednej zimnej prípravy – AS Trenčín a FK Třinec. Následne si zverenci trénera Stanislava Vargu zahrajú aj proti súperom z Maďarska a Poľska. Generálku na ligovú sezónu odohrá Dukla v Žiari nad Hronom proti FK Pohronie. Témou posledných sezón je aj cestovanie A-mužstva MFK Dukla v rámci tréningového procesu po ihriskách v okolí. Športového riaditeľa sme sa tak opýtali aj na to, či bude mať tím svoje domáce tréningové zázemie na Štiavničkách.

„Musíme si počkať na EYOF a potom to budeme riešiť. Dohody sú také, že vždy pred majstrovským zápasom môžeme absolvovať predzápasovú tréningovú jednotku na Štiavničkách. To platí a tak to aj bude. Inak sa presúvame do Kremničky, kde budeme využívať ihriská, ktoré patria do toho areálu,“ odpovedal Jozef Mores.

Sklamaním poslednej sezóny bola nízka divácka návštevnosť na domácich zápasoch. Jozefa Moresa sme sa tak opýtali aj na to, čím chce klub prilákať priaznivcov na tribúny. „V pláne sú väčšie marketingové aktivity, ale môj názor je taký, že dobrá marketingová aktivita vám vydrží na jeden-dva zápasy a dobrý herný prejav a výsledky vám privedú divákov na celú sezónu. Marketingovú časť budeme mať pripravenú, ale hlavnú úlohu zohrá náš herný prejav, kvalitné výkony a výsledky,“ znela odpoveď športového riaditeľa MFK Dukla.

Káder MFK Dukla na prvom tréningu letnej prípravy na sezónu 2022/2023:

Brankári: Matúš Hruška, Július Nôta

Obrancovia: Patrik Prikryl, Lukáš Migaľa, Martin Slaninka, Timotej Záhumenský (+ z dorastu: Mário Šimorka, chýbali zranení: Ľuboš Kupčík, Marian Pišoja, Adam Červeň)

Záložníci: Róbert Polievka, Peter Mazan, David Richtárech, Ľubomír Willwéber, Branislav Ľupták, Sven Jurčišin, Lukáš Kojnok, Adam Hanes, Jakub Uhrinčať, David Jackuliak (+ z dorastu: Matúš Köröš)

Útočníci: David Depetris, Jakub Šulc, Matej Franko

Program prípravných zápasov v letnej príprave

pondelok 20.06: MFK Dukla Banská Bystrica – AS Trenčín
sobota 25.06: FK Třinec – MFK Dukla Banská Bystrica
streda 29.06: Budafoki MTE – MFK Dukla Banská Bystrica
sobota 02.07: MFK Dukla Banská Bystrica – GKS Katowice
streda 06.07: Diosgyor VTK – MFK Dukla Banská Bystrica
sobota 09.07: FK Pohronie – MFK Dukla Banská Bystrica