Banská Bystrica má za sebou na športové úspechy bohatý rok. Po Stanley Cupe v roku 2013 zavítalo na Námestie SNP aj olympijské zlato. Radosť robili mládežnícke tímy v kolektívnych športoch. Na amatérskej úrovni pútalo pozornosť bežecký ošiaľ Banskobystričanov. 

HC 05 Banska Bystrica - Zilina_24Najúspešnejším banskobystrickým kolektívnym športom bol v uplynulom roku ľadový hokej. Domáci tím HC’05 Banská Bystrica postúpil cez Skalicu do semifinále, kde nakoniec podľahol Nitre a skončil celkovo tretí s bronzovými medailami. Fanúšikov potešili aj dva debakle Zvolena počas tohto roku, keď Banskobystričania vo februári zvíťazili 7:1 na domácom ľade a koncom októbra 7:2 na ľade Zvolena. Úspech seniorov podčiarkli medaily v mládežníckych kategóriách. Juniori získali bronz a dorastenci siahali po majstrovskom titule, nakoniec sa však museli uspokojiť so striebrom.

Hokej rezonoval aj v súvislosti s veľkou rekonštrukciou Zimného štadióna, na ktorú z veľkej časti prispel predseda vlády Róbert Fico zo svojej rezervy. Vynovený štadión už začiatkom roka privíta jednak exhibíciu výberov univerzitných líg a taktiež slovenskú reprezentáciu v rámci turnaja Slovakia Cup.

MarathonBB_maratonska_nedela_9122Novinkou je v Banskej Bystrici medzinárodná univerzitná hokejová liga, do ktorej v októbri vstúpil aj UMB Hockey Team. Na prvý zápas sa prišlo pozrieť 900 divákov, hokejisti s amatérskym štatútom majú zatiaľ bilanciu troch víťazstiev a štyroch prehier.

Spomedzi individualít najviac vytŕčala biatlonistka Anastazia Kuzminová. Jej oslava zlata zo zimných olympijských hier zaplnila Námestie SNP a úspešná reprezentantka s ruským pôvodom si dokázala získať srdcia Banskobystričanov.

Samostatnou kapitolou v športovom živote Banskej Bystrice sú bežecké podujatia v rámci série Marathon BB Tour. Od začiatku roka prekonávali preteky účastnícke rekordy a vrcholom bol samotný banskobystrický maratón v septembri s účasťou viac ako tisíc bežcov.

Negatívom trápenie FK Dukla a úmrtie Miroslava Hlinku

Negatívom uplynulého roka bolo úmrtie Miroslava Hlinku, niekdajšieho hráča a trénera HC’05. Futbalovú verejnosť zase zasiahla správa o smrti dlhoročného futbalového funkcionára a futbalistu Rudolfa Mažguta.

Ďalším mínusom bolo zrušenie atletického podujatia svetového formátu – Banskobystrickej latky. Dôvodom bol nedostatok financií a nezáujem sponzorov.

Futbal - FK Dukla Banska Bystrica - MFK Kosice - 27.09.2014 - Banska BystricaV kolektívnych športoch sa nedarilo futbalistom FK Dukla, ktorí skončili v uplynulej sezóne na ôsmom mieste. Viac ako tabuľové postavenie fanúšikov netešili správy o zániku klubu. Aj keď banskobystrickí celok do novej sezóny najvyššej súťaže nastúpil, odchádzajú mladí talentovaní hráči a stále sa hovorí o finančných problémoch klubu. Na jeseň bol navyše odvolaný tréner Norbert Hrnčár a vo svojej funkcii skončil aj dlhoročný generálny manažér Tomáš Geist. Radosť urobili mladší dorastenci Dukly, ktorí vyhrali ligu a získali majstrovský titul.

Mládež robila radosť aj v basketbale. Juniorky ŠKP 08 sa stali majsterkami Slovenska. Seniori skončili v najvyššej súťaži vo štvrťfinále play-off.