Tento víkend sa otvára letná sezóna v Španej Doline, štartujú horehronské cyklodreziny, Záhrada má festival TRANZ aj super koncerty, Hogo Fogo funguje celý víkend a ponúka skvelú muziku, v opere je Verdi, v múzeu aktivity pre deti, v Ľupči deň vidieka… A to ani zďaleka nie je všetko.

PIATOK 3. MÁJ

TRANZ v Záhrade

Záhrada CNK, B. Bystrica – 11.00 h

Prvý májový víkend v banskobystrickej Záhrade bude patriť festivalu literárneho prekladu TRANZ. Bohatý a zaujímavý program dvojdňového podujatia sa začína o 11.00 h workshopom  Autorské právo a literárny preklad. Piatkový program festivalu ukončí diskusia s ukrajinskou spisovateľkou Sofijou Andruchovyč, autorkou románu Amadoka (19.15 h) a koncert parížskej kapely Pam Risourié (21.00 h).

Spievajú po francúzsky

Národný dom, B. Bystrica – 15.00 h

Národný dom privíta na národnom finále laureátky regionálnych kôl celoslovenskej súťaže v interpretácii francúzskych piesní Spievam po francúzsky. Predstaví sa na ňom pätnásť tých najlepších speváčok z celého Slovenska. Samozrejme, nebudú chýbať ani palacinky, tie sa však budú podávať U Francúza na Hornej 12. A pripraví ich sám François Bouillet, známy Chef Nomade žijúci v Banskej Bystrici.

Netopier v Robotníckom dome

Robotnícky dom, B. Bystrica – 16.00 h

V operete Johanna Straussa ml. Netopier, ktorú si môžete vychutnať v piatok popoludní v Robotníckom dome, sa predstavia študenti a študentky Katedry vokálnej interpretácie a orchester Fakulty múzických umení AU Camerata Novisoliensis. Réžia: Igor Šimeg, hudobné naštudovanie: Daniel Simandl. Vstup je voľný.

Hľadanie pokladu aj grilovačka

Rozprávkový dom, B. Bystrica – 16.30 h

Poklad jednookého piráta budú deti hľadať v Rozprávkovom dome pod Urpínom. Užijú si aj minidisko a ďalšie zábavné aktivity. O 18.00 h zaspieva na terase Michal Šeps, finalista Superstar 2011. A bude aj grilovačka.

Príbeh operného génia

Štátna opera, B. Bystrica – 18.00 h

Životopisné, hudobno-dramatické a tanečné dielo o živote jedného z najväčších operných géniov histórie. Inscenácia Verdi odkrýva dramatické osudy nesmrteľného operného maestra. Je popretkávaná časťami z jeho najznámejších i menej známych diel, podmanivými sólovými výstupmi i strhujúcimi zbormi, ktoré reprezentuje snáď najznámejší z nich Zbor Židov. Viac informácií nájdete tu.

Hrmavica mieri na Mýto

Pohostinstvo Mýto, B. Bystrica – 18.00 h

Hrmavica začína novú koncertnú sezónu v záhrade na Mýte. Keďže cez zimu kapela nezaháľala, zahrá aj niekoľko nových vecí, napríklad Nirvanu, Ozzyho Osborna, Judas Priest ďalšie.

Víkend s divadlom tanca

Divadlo Štúdio tanca, B. Bystrica – 19.00 h

V piatok re-member (19.00 h) a v sobotu workshop The motion, the body and the floorwork s tanečníkom a členom umeleckého súboru Divadla Štúdio tanca Diegom Álvarez Sanóu (10.00 h). Viac informácií a predaj vstupeniek nájdete tu.

Danišov Džuboks v Hogo Fogo

Hogo Fogo Jazz & Art Club, B. Bystrica – 19.00 h

Do klubu Hogo Fogo príde v piatok večer herec, spevák a skladateľ Ondrej Daniš. Prinesie si aj svoj živý Džuboks – skriňu plnú erárnej hudby. Ondrej zaspieva, zahrá zahrá to, čo budete chcieť počuť. Vstupné je dobrovoľné.

Koncert Pam Risourié

Záhrada CNK, B. Bystrica – 21.00 h

Záhrada opäť prináša zaujímavé zahraničné hudobné meno. Tentoraz francúzsku kapelu Pam Risourié, žánrovo sa radiacu k post-rocku, dream-popu či žánru shoegaze. Vstupenky si môžete kúpiť tu.

Darkzone v Ministry

Ministry of Fun, B. Bystrica – 21.00 h

Dídžeji Signate, MVTTHEWDark Euphory vám budú robiť spoločnosť v piatok v noci v Ministry of Fun. Viac informácií a predaj vstupeniek nájdete tu.

Elektronická noc

Polana Night Club, Zvolen – 21.00 h

Čo by ste povedali na noc plnú elektronickej hudby, na ktorú sa dá naozaj tancovať hodiny a nie len päť minút skákať? Presne taká noc vás čaká v piatok v Poľane. Prvá Hype All Night Party v tomto nočnom klube. No a v sobotu to bude Millenial PartyDJ Roxor (21.00 h).

SOBOTA 4. MÁJ

Ľupčiansky deň vidieka

Farma Hiadlovských, Slovenská Ľupča – 9.00 h

Farma Hiadlovských opäť pozýva zažiť pravú atmosféru vidieka. Aj tohtoročný Ľupčiansky deň vidieka bude plný vôní, chutí, remesiel aj muziky. Folklórne vystúpenia, tvorivé dielne pre deti, ukážky výroby syrov ale aj historická tavba, ukážka ryžovania zlata, výstava minerálov a replík banských strojov… Podujatie začína o 9.00 h gazdovskými raňajkami.

Láska má tisíc podôb

SSM Matejov dom, B. Bystrica – od 9.00 do 17.00 h

Najstarší zachovaný ľúbostný list na Slovensku pochádza z 9. septembra 1528. Majiteľ trenčianského hradu Alexej Thurzo ho napísal svojej manželke Magdolne Székelyovej. Nielen tento list ale aj ďalšie dôkazy o večnosti a mnohých podobách lásky objavíte počas individuálnej prehliadky Matejovho domu (v sobotu nedeľu od 9.00 do 17.00 h).

Špania Dolina otvára letnú sezónu

Špania Dolina – 9.00 h

Pestrý program sprevádza otvorenie letnej sezóny v Španej Doline. V sobotu bude pre návštevníkov otvorené Múzeum medi, Historická škola Jozefa Mistríka so svojím zážitkovým programom, podzemný banský prekop do zaniknutej osady Piesky, expozícia  paličkovanej čipky v Penzióne Klopačka aj Kostol Premenenia Pána, ktorým bude sprevádzať známy organistu Matúš Kucbel.

Studničky, divadlo, pesničky

Zaježová (Pliešovce) – 10.00 h

Farebná bude prvá májová sobota v Zaježovej. Od rána až do večera sa tu budú diať veci, ktoré vás inšpirujú k výletu na toto čarovné miesto. Deň sa začne v poradí už šiestym obnovovaním zaježovských studničiek (10.00 h). Divadelný ochotnícky súbor Podzámčok uvedie veselohru Ferka Urbánka Ó, tie ženy (Kultúrny dom, 16.30 h) a pesničky pre dušu zahrajú Mantrovníci s hosťom Janom Svetlanom Majerčíkom (Komunitné centrum, 17.30 h).

Výstava slovenských kopovov

Park prof. A. Priesola, TU Zvolen – 10.00 h

Svetová klubová výstava slovenských kopovov sa uskutoční v sobotu už tradične v Parku profesora Adolfa Priesola v areáli zvolenskej Technickej univerzity. Výstava sa začína o 10.00 h, ukončená bude v poobedňajších hodinách medzi 14.00 až 14.30 h. Posudzovateľmi v rámci aktuálneho ročníka sú František Homola a Juraj Štaudinger.

Vymodelujte si zvieratko

SSM Tihányiovský kaštieľ, B. Bystrica – 11.00 a 14.00 h

Ak ste ešte neboli na výstave Mláďatá v Tihányiovskom kaštieli, spojte prehliadku s tvorivou dielňou a domov si odnesiete aj niečo pekné na pamiatku. V tvorivej dielni k výstave sa budú vykrajovať, vyrývať a z modelárskej hliny vyrábať zvieratká. Na výstave sa dozviete okrem iného aj to, že rodičovské stratégie živočíchov sú veľmi rôznorodé. Tvorivá dielňa sa uskutoční v sobotu aj v nedeľu o 11.00 a 14.00 h.

Po stopách permoníkov

SSM Thurzov dom, B. Bystrica – 11.00 a 14.00 h

V Thurzovom dome sa vydáte na cestu históriou, na ktorej prostredníctvom zábavných úloh objavíte minulosť nášho kraja  od pravekých hľadačov pokladov cez baníctvo až po súčasnosť. Po stopách permoníkov pôjdete v sobotuv nedeľu o 11.00 a 14.00 h.

Mladé hudobné talenty

Námestie gen. M. R. Štefánika, Brezno – 11.00 h

Námestie v Brezne bude v sobotu patriť mladým talentom. Po sprievode mestom, ktorý začína o 11.00 h, vystúpia na námestí Vojenská hudba z Banskej Bystrice, Dychový orchester z Nitry, bratislavský Istropolis, Dychová hudba Lúžňanka, Detská dychová hudba Hradišťanka a Dychový orchester ZUŠ Brezno. Spoluúčinkujú mažoretky Akord z Hradišťa. Príďte sa zabaviť pri rezkej muzike a podporiť mladé hudobné talenty.

Cyklodreziny štartujú

Hronec – 14.00 h

Sezónu obľúbených horehronských cyklodrezín otvorí 4. ročník ich pretekov. Štart je o 14.00 na námestí v Hronci. Keďže sa na preteky už zaregistroval maximálny počet súťažných tímov (21), nenechajte si ujsť možnosť zúčastniť sa podujatia ako diváci. Pripravený je aj program s trhom regionálnych výrobkov, ukážkamo výcviku záchranárskych psov, animačnými aktvitami a maľaovním na tvár pre deti a koncertom skupiny Kabát Revival (16.30 h).

Priechodská jar

Priechod – 16.00 h

Pred Kaplnkou sv. Michala v Priechode oslávia jar programom, ktorý pripomenie tradície predkov. Vystúpi Folklórna skupina Priechoďan (Stavanie mája o 16.15 h a Salaš o 17.15 h) a česanie dievok pod vŕbou oživí starodávny jarný zvyk – pletenie vrkočov. Zvieratkovo poteší deti a Haluškovo s haluškami od Veselej kopy zas milovníkov tohto tradičného jedla. Kvíz ponúkne možnosť preveriť si vedomosti o obci Priechod.

Čipkovaný tato

Divadlo pod balkónom, B. Bystrica – 17.00 h

Čipkovaný tato je rozprávka s pesničkami na motívy rovnomennej knihy Igora Adamca. Tvorcami tohto veselého predstavenia sú spolužiaci z DAMU Martin Vanek, Igor Adamec a René Krupanský a ich spoluherec z KBD Ján Haruštiak, všetci tatkovia a aj dedkovia. No a práve Ján Haruštiak vyrozpráva deťom v Divadle pod balkónom príbehy lekárske, úradnícke, šoférske podnikateľské… ba dokonca aj školské.

Ide sa na ľad

Zimný štadión, B. Bystrica – 17.00 h

Nielen rozhýbať ale aj schladiť sa počas leta môžete na bystrickom „zimáku“ (hala B). V sobotu sa opäť začína korčuľovanie. Klzisko bude pre verejnosť otvorené v stredu od 17.30 do 19.00 h a v sobotu od 17.00 do 18.30 h.

Pocta Štefánikovi

Stará Sásová a Rudlová, B. Bystrica – 17.00 h

Spomienkové stretnutie pri príležitosti 105. výročia tragickej smrti Milana Rastislava Štefánika sa uskutoční v sobotu o 17.00 h pri Štefánikovej buste v starej Sásovej. Stretnutie bude pokračovať pri Pamätníku padlých v Rudlovej (17.30 h).

Postavia máj a zapália vatru

Obecný úrad, Vlkanová – 17.00 h

Pri Obecnom úrade vo Vlkanovej v jeden podvečer postavia máj a zapália aj májovú vatru. O občerstvenie sa postarajú vlkanovskí hasiči a o zábavu skupina Jewel SK.

V mori času a jazykov

Záhrada CNK, B. Bystrica – 18.00 h

Festival literárneho prekladu TRANZ pokračuje v sobotu od 10.00 h ďalšími zaujímavými podujatiami. Témou stretnutia a diskusie so slovinskou autorkou a prekladateľkou Veronikou Simoniti bude jej kniha Ivana pred morom, jeden z najlepších slovinských románov ostatných rokov. Program festivalu nájdete aj tu.

V Hogo Fogo vypredané

Hogo Fogo Jazz & Art Club, B. Bystrica  – 19.00 h

Nicole Zuraitis, držiteľka najvýznamnejšieho svetového hudobného ocenenia Grammy 2024 a speváčka, ktorá dokázala 11-krát po sebe vypredať legendárny newyorský klub Birdland, vystúpi v banskobystrickom klube Hogo Fogo. Jej sobotňajší koncert je však už vypredaný. Dúfajme, že sa k nám do Bystrice ešte vráti… Viac informácií nájdete tu.

Slovak Tango vo Victorke

Reštaurácia Victoria, Zvolen – 19.00 h

V zimnej záhrade vo zvolenskej Victorke (Dukelských hrdinov 2) bude znieť slovenská populárna hudba 30. až 50. rokov v podaní skupiny Slovak Tango.

Džez a Hrúza

Záhrada CNK, B. Bystrica – 21.00 h

Skupina Džez a Hrúza vo svojej džez-rapovej tvorbe vychádza zo životných skúseností inšpirovaných popkultúrou a vlastnou fantáziou. V sobotu večer, po skončení festivalu TRANZ, vám Džez a Hrúza zahrajú v Záhrade.

Culture Shock & 1991

Ministry of Fun, B. Bystrica – 21.00 h

Klub Ministry ovládnu v sobotu britskí dídžeji Culture Shock1991. Obaja preferujú žáner drum & bass. O support sa postarajú Siren, C:rcleNeorge. Vstupenky v predaji tu.

NEDEĽA 5. MÁJ

POUS dance cup

Robotnícky dom, B. Bystrica – 9.00 h

Súťaž v DCC videoclipdancing, streetstyle a battle bude iste skvelým tanečným zážitkom (9.00 – 15.00 h). Vstupenky si zakúpite priamo v Robotníckom dome (dospelí – 8 €, deti do 15 rokov – 6 €, deti do 6 rokov – zadarmo).

K hrobu rumunského vojaka

Šalková, B. Bystrica – 9.00 h

Dobrovoľný hasičký zbor v Šalkovej organizuje v nedeľu pochod k hrobu rumunského vojaka. Zraz je pred zbrojnicou DHS o 9.00 h.

Včielka Ejka

Divadlo pod balkónom, B. Bystrica – 10.30 h

Včielka Ejka neposlúchne včeliu kráľovnú, vyletí z hniezda a zistí, že nie všetko, čo je krásne, je aj priateľské. Stretne gangstrov záhrad osy a ich šéfku Osicu, vtáka včelárika, ktorý ju chce zjesť, aj veľkého čarodejníka, fialovú včelu Xylokopa Violacea, ktorý jej pomôže vrátiť sa do úľa. Príbeh včielky Ejky poukazuje na nebezpečenstvo, ktoré hrozí, ak nebudeme prírodu chrániť. Účinkujú: Ján HaruštiakViktória Anna Lámerová.

Chodecký míting

Priemyselný park Šalková, B. Bystrica – 10.00 h

Ôsmy ročník medzinárodných pretekov v atletickej chôdzi, Banskobystrický chodecký míting, sa koná v nedeľu od 10.00 h v Priemyselnom parku v Šalkovej. Vyhlásenie výsledkov je naplánované na 13.40 h. Pretekárov a pretekárky iste poteší vaše povzbudzovanie. Viac informácií nájdete tu.

Nedele na Pustom hrade

Pustý hrad, Zvolen – 10.00 h

Od 5. mája do 15. septembra 2024 sa budú každú nedeľu konať prehliadky Pustého hradu so sprievodcom. Prehliadky začínajú o 10.00, 12.00 a 14.00 h pri bufete na Dolnom Pustom hrade. Trasa vedie od Dolného k Hornému hradu. Sprevádzanie je bezplatné.

Spolužitie v pohybe

SSG Bethlenov dom, B. Bystrica – 10.30 h

Performancia Michaela Luzsiczu Spolužitie v pohybe je odrazom každodennosti reálneho života v súkromí našich domovov. Ak by sme sa odkázali na heslo „domov je tam, kde je srdce“, tak Michael tento domov počas niekoľkých dní vybuduje v priestore predsiene Stredoslovenskej galérie. Od nedele 5. mája do soboty 11. mája môžete Michaelovu performanciu sledovať v Bethlenovom dome počas návštevných hodín, každý deň okrem pondelka od 10.30 do 17.00 h. Výstupom performancie bude rovnomenná intermediálna výstava, ktorej vernisáž sa uskutoční v sobotu 11. mája o 17.00 h. Viac informácií nájdete tu.

Poníky čakajú na deti

Šachtičky, B. Bystrica – 11.00 h

Aj túto nedeľu sa na Šachtičkách môžu deti povoziť na poníkoch (11.00 – 16.00 h). Lanový zábavný park bude otvorený od 10.00 do 16.00 h.

Deduško Leonardo v repríze

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 16.00 h

Minulú nedeľu v premiére a túto v repríze deduško Leonardo na vás opäť čaká v divadle na Rázcestí. Deduško Leonardo je rozprávka pre všetkých vynálezcov a všetky vynálezkyne od 3 rokov. Inšpiračným zdrojom inscenácie je posledné obdobie života Leonarda da Vinciho, neuveriteľného vynálezcu, maliara, vedca, vizionára. Po predstavení môžete navštíviť neobvyklú Obrazáreň diel slávnych majstrov v priestoroch divadla. Viac informácií a predaj vstupeniek nájdete tu.

Výnimočne v nedeľu…

Hogo Fogo Jazz & Art Club, B. Bystrica – 16.30 h

Nadácia Jazz po Polsku v spolupráci s partnermi realizuje projekt Visegrad Jazz Exchange, ktorého súčasťou sú koncerty v každej z krajín V4. Výnimočne v nedeľu zavíta do Hogo Fogo kvarteto špičkových hudobníkov: Radovan Tariška (SK) – saxofón, Rafał Sarnecki (PL) – gitara, Tomáš Baroš (CZ) – kontrabas, Balazs Bágyi (HU) – bicie. Koncert začína už o 16.30 h. Viac informácií nájdete tu.