Pravidelne je čas na konci roka obdobím bilancovania a hodnotenia uplynulých 365 dní. Popri pozitívnych momentoch, ktorých svedkami sme boli, je namieste, ak si priblížime aj najväčšie negatíva uplynulého roku v Banskej Bystrici. Čo teda tento rok neprispelo ku cti a dobrému menu nášho mesta, prípadne čo negatívne ovplyvnilo život a fungovanie obyvateľov?

BANSKÁ BYSTRICA 2010: ŠPORT | NEGATÍVA ROKA | POZITÍVA ROKA | OSOBNOSŤ ROKA

Tragická dopravná nehoda sanitky s autobusom

MUDr. Andreja Faglica sa ani po hodine resuscitácie oživiť nepodarilo, 30-ročný vodič sanitky Jozef Šárik zraneniam podľahol po boji o život v nemocnici

Zrážka sanitky s osobným motorovým vozidlom a následne s autobusom MHD, ktorá sa stala 14. októbra 2010 krátko pred dvadsiatou hodinou na križovatke cesty č. III/066 75 na Ďumbierskej ulici v Sásovej, šokovala celé Slovensko.

Dopravná nehoda, pri ktorej 44-ročná vodička motorového vozidla značky Citröen nedala prednosť sanitke s riadne zapnutými výstražnými svetlami a sirénou, skončila tragicky. Po strete týchto dvoch áut vozidlo záchranárskej služby čelne nabúralo do autobusu MHD a steny oporného múru. Zranených bolo dokopy 14 ľudí, niekoľkí boli ošetrení na mieste, sedem z nich muselo byť hospitalizovaných v Roosveltovej nemocnici. Tragická nehoda si vyžiadala životy dvoch členov posádky sanitky – významného odborníka z oblasti urgentnej medicíny a bývalého primára banskobystrickej záchrannej služby MUDr. Andreja Faglica a 30-ročného vodiča sanitky Jozefa Šárika.

Viac informácii:
Havária sanitky a autobusu v Sásovej: lekár záchranky mŕtvy
Úlomky, sviečky a spomienky
Tragédia ešte smutnejšia: vodič sanitky včera umrel

Záplavy

Najnegatívnejšou celoslovenskou udalosťou tohto roku boli nepochybne záplavy. Banská Bystrica mala v tomto smere šťastie, a najväčšia voda krajské mesto nezasiahla.

Na najväčšom banskobystrickom sídlisku Sásová si kanalizáciou neodvedená voda razila cestu kade to len bolo možné

Aj napriek tomu sme sa však viackrát ocitli pod vodou. Už v strede júla nestíhala mestská kanalizácia odvádzať vodu z veľkých prietrží mračien. Najhoršie na tom bola Banská Bystrica 16. augusta, kedy sa ulice mesta zmenili na premočené špongie, z ciest boli malé jazerá či potoky a v priľahlých oblastiach sa vylievali plytké korytá riek. Asi najhoršie to vyzeralo v Kynceľovej, Selciach či na Iliaši. K extrémnemu vyliatiu Hrona, akého boli naši predkovia svedkami napr. v rokoch 1784, 1813 či 1970, 1972, resp. 1974, však našťastie nedošlo.

O povodniach sa pritom hovorilo už v máji, kedy vtedajší minister životného prostredia Jozef Medveď zdôraznil potrebu chrániť Banskú Bystricu, ktorá má jednu z najhorších protipovodňových opatrení na Slovensku. Spomenutých bolo viacero alternatív. V danej záležitosti sa však postupuje pomaly, a tak na konkrétny projekt a jeho realizáciu stále len čakáme.

Foto a videogaléria tu…

Kuzminová od mesta nakoniec byt nedostala

Biatlonistka ruského pôvodu Anastasiya Kuzminová, ktorá sa pred pár rokmi rozhodla reprezentovať našu krajinu a prijala naše občianstvo, si zvolila za miesto svojho pobytu mesto v srdci Slovenska – Banskú Bystricu. Výborné podmienky na trénovanie a mesto, do ktorého sa Kuzminovci zamilovali, niesli veľký podiel na Nastinej pohode, a teda aj zisku zlatej a striebornej olympijskej medaily. Historický úspech neostal bez povšimnutia a okrem finančnej odmeny sľúbilo mesto mladej rodine odmenu v podobe jednej z dvoch alternatív (pozemok alebo byt), pričom voľba padla práve na byt. Sľubovanú nehnuteľnosť Na Kačici však nakoniec Kuzminovci, dovtedy žijúci v Sásovej, ani po viacerých odkladoch a následných sľuboch nedostali. Na druhej strane nebol vyhovujúci ani ponúkaný pozemok. Mesto nakoniec nedokázalo splniť svoj sľub a po veľkých slovách nakoniec k darovaniu nedošlo.

Anastasiya Kuzminová si v súčasnosti s rodinou v pokoji užíva nový 5-izbový byt na Zimnej ulici. Ten jej nakoniec v októbri tohto roku po blamáži mesta, v rámci zachovania cti Banskej Bystrice, daroval banskobystrický developer, generálny manažér spoločnosti VAV invest, Peter Valach.

Finančné problémy (nielen nášho) mesta

Výpadok podielových daní a strata záujmu o mestský majetok spôsobili dieru v rozpočte mesta, ktorú vyplnil až dvojmiliónový úver

Finančné problémy, plynúce z výpadku príjmov z podielových daní, zasiahli viacero miest Slovenska. Neobišli ani Banskú Bystricu. Predpokladaný výpadok príjmu z tejto dane v schválenom rozpočte mesta ku koncu roka predstavoval čiastku 2,1 milióna eur. Ďalším faktorom, ktorý negatívne ovplyvnil hospodárenie samosprávy, bol výrazný výpadok kapitálových príjmov rozpočtu z odpredaja mestského majetku, ktorý k 31. júlu predstavoval schodok vo výške 472 tisíc eur a udržoval vzrastajúcu tendenciu. Poslanci boli preto v druhej polovici septembra nútení schváliť úver vo výške 2 miliónov eur. Peniaze mali mestu zaručiť jeho bezproblémový chod do konca roka 2010. Využili sa najmä na splatenie faktúr z už realizovaných projektov. Úver by mal byť splatený do desiatich rokov. Mesto vďaka dobrému hospodáreniu v minulosti pristúpilo k čerpaniu financií z externých zdrojov po štyroch rokoch. Ten nasledujúci sa teda v Banskej Bystrici bude niesť v znamení šetrenia. (viac TU…)

Medzi ďalšie negatíva roku 2010 by sme mohli zaradiť aj spor o banskobystrickú Kalváriu, ktorá je v súčasnosti našťastie v bezpečí, no je otázne dokedy. Okrem toho je zarážajúci tiež fakt, že aj napriek (ďalšiemu) novému vlastníkovi autobusovej stanice sa s nedostavanou, v súčasnosti už takmer historickou budovou, nič nerobí. Určite by sa negatívnych momentov roku 2010 v našom meste našlo ešte oveľa viac, teraz je však dôležité oddýchnuť si a nadýchnuť sa do nového začiatku. Na kritiku bude akiste priestor aj v roku 2011.