Z učiteľa a hovorcu prvý muž Banskej Bystrice. Tvár zjednotenia banskobystrickej pravice bola ešte na začiatku roka známa len stovkám ľudí. V novembri si ho tisíce zvolili za primátora mesta. Presnejšie 13 842 Banskobystričanov nám dáva právo označiť Petra Gogolu za osobnosť končiaceho sa roka v meste pod Urpínom.

BANSKÁ BYSTRICA 2010: ŠPORT | NEGATÍVA ROKA | POZITÍVA ROKA | OSOBNOSŤ ROKA

Gogola dokázal presvedčiť o vyše päť a pol tisíca viac Banskobystričanov, ako pred štyrmi rokmi jeho predchodca Saktor. Navyše svojho konkurenta, veľkého favorita – exministra Ľubomíra Vážneho predbehol v primátorských voľbách o nečakaných vyše tritisíc hlasov.

V jeho osobe našli nezávislé a stredo-pravé skupiny v Banskej Bystrici zjednotenie, ktoré sa však nerodilo ľahko. Išlo o niekoľkomesačný proces, počas ktorého to s Gogolom  vyzeralo rôzne. Vzdanie sa kandidáta najsilnejšej pravicovej strany, skúseného lokálneho politika – Martina Baníka, bolo symbolickým sklonením sa starej neobratnej generácie miestnych pravičiarov pred novými trendmi nastupujúcimi v slovenskej a už aj banskobystrickej politike. Gogolu nakoniec podporilo až päť politických subjektov. Napriek tomu sa bývalý hovorca Štátnych lesov stále prezentoval ako nezávislý kandidát. V línii svojej politickej nezávislosti chce pokračovať aj pri spolupráci so zvoleným, väčšinovo opačne politicky orientovaným, Mestským zastupiteľstvom.

Označenie Gogolu za banskobystrickú osobnosť roka 2010 možno prirovnať k minuloročnej Nobelovej cene za mier pre Baracka Obamu. Za čo ju dostal on? V podstate za nič konkrétne. Len za to, že je iný. Prezidentom USA sa stal niekto iný, ako všetci pred ním. No a Gogola je presne to isté. Je iný, ako všetci pred ním. Stále ho možno považovať za mladého človeka, rovnako ale aj politicky naivného. A možno nikdy svoje ilúzie nestratí a dokonca ich naplní. Možno. Najskôr bude musieť dokázať, že nie je len dosadeným marketingovým nástrojom svojich podporovateľov. Potom presvedčiť, že zmena je reálna a nakoniec to najťažšie. Aj ju zrealizovať. Štyri nezávidenia hodné roky stoja pred Petrom Gogolom, ak ich zvládne, nebude primátorom len na štyri roky.

Peter Gogola je osobnosť, ktorá najvýraznejšie ovplyvnila banskobystrický rok 2010.

Prečítajte si aj:
Kto je Peter Gogola?
FOTO & VIDEO: Peter Gogola primátorom Banskej Bystrice
ROZHOVOR: Neformálne s novým primátorom