Quantcast

Banskobystrickú hip – hopovú skupinu Vlastný Prejav založili v apríli 2008 Michal “Proces“ Greško (18) a Pavol “Šimo“ Šimčík (20). Do konca roka 2008 vstúpili pod label Monkey Business Records a vydali demo album Z obidvoch strán (EP), na ktorom spolupracovali s Gunym, Realitou Sveta, Bezzom, Retorikom a ďalšími. Po vydaní albumu začala skupina Vlastný Prejav spolupracovať s mladým a talentovaným producentom Maikym. V roku 2009 sa chalani vybrali vlastnou cestou, prerušili spoluprácu s MBR, a začali spolupracovať s Kalim, Lubeckom a Gambom. V lete 2009 Double Jay a Vlastný Prejav natočili videoklip k skladbe Spomedzi panelov, ktorý je sledovanosťou zatiaľ neprekonaný a je hodnotený veľmi dobrou kritikou. Koncom roka 2009 vydala skupina album Zec to (Mixtape), kde sa na spoluprácach predviedli Gamba, Gibon_V-13, K-4, Blažo z Rendezsky SK, Real Werbal a další. V roku 2010 vzniklo niekoľko nových skladieb, prevažne spoluprác, a skupina sa vrátila pod label MBR. Od svojho vzniku už Vlastný Prejav koncertoval napríklad v Banskej Bystrici, Brne a Brezne.

V súčasnosti sa skupina Vlastný Prejav púšťa do zaujímavého projektu so Samom Tomečkom a jeho kapelou Free Inna Cage, s ktorými pracujú na skladbe Problémy sveta 2. Tá by mala, aspoň rytmicky, nadväzovať na skladbu Problémy sveta  z ich prvého mixtape-u.

[youtube V1iAjjCospA 350 70]

„Trošku som doma dostal taký strih“, že treba spraviť niečo nové, niečo, čo tu ešte nebolo, tak som si vyhľadal na internete rockových a popových interpretov. Už keď som občas zazrel prvú SuperStar, Samo tam bol jediným spevákom, ktorý mi padol do oka a spevom sa mi páčil. Oslovil som ho, dohodli sme sa a on povedal, že súhlasí. Nakoniec mi ešte sám volal, či do toho nemôže ísť aj celá jeho skupina,“ hovorí Proces. Skladba, ku ktorej zložila hudbu práve Samova Tomečkova Free Inna Cage, sa bude nahrávať 28.4. a 29.4. v bratislavskom nahrávacom štúdiu ZION5 u OPAKa, ktorý sa postará o nahrávanie a zvuk. „V našich textoch sa zameriavame väčšinou na svetové problémy a problémy z osobného života. Aj v pripravovanej skladbe Problémy sveta 2 upozorňujeme na to, čo sa vo svete robí, proste ak to takto pôjde ďalej, tak sa zničíme sami,“ spomenul Proces, ktorého skupina Vlastný Prejav sa od svojho vzniku podpísala už pod viac ako 60 skladieb, a dodal: „Samo bol síce na začiatku prekvapený, že s ním chceme spolupracovať, ale keď som mu poslal text a videl tému, tak mi povedal, že v poslednej dobe sa tiež snažil zamerať týmto smerom, takže sme si v podstate sadli.“

Niekedy v polovici mája by sa mal k skladbe Problémy sveta 2 nahrávať v Banskej Bystrici aj videoklip, v ktorom sa o kameru postará všestranne zameraný Richard Gašperan z Banskej Bystrice a o strih Žilinčan Ján Jančok. „Na klip chceme určite zohnať nejakých sponzorov, pretože sme študenti a nedokázali by sme to všetko utiahnuť z vlastného vrecka, bolo by to fakt veľa peňazí. Je to projekt, ktorý sa pohybuje okolo 1000 EUR, čo je na študentov naozaj dosť,“ hovorí Proces, ktorý spolu so Šimom už teraz musel do pripravovanej skladby vraziť vlastné peniaze. Aj keď momentálne ešte nie je isté, či sa skladba Problémy sveta 2 dostane na svetlo sveta až spolu s videoklipom alebo už skôr, chalani sa netaja tým, že by ju chceli pretlačiť aj do televízie.

Pokiaľ by mal niekto záujem o CDčká skupiny Vlastný Prejav, dajú sa zatiaľ kúpiť len neoficiálne, priamo u chalanov, ale Proces dodáva: „Keďže momentálne pôsobíme pod Monkey Business Records, tak po vydaní druhého mixtape-u, ktorý vyjde asi niekedy v júni, plánujeme aj oficiálny album. Ten sa určite bude dať kúpiť minimálne na internete, na každom našom koncerte a ak Boh dá, tak pôjde aj do obchodov.“ Vlastný Prejav tiež prednedávnom nahrával aj promo skladbu Keď nevieš o tom kto som, práve k spomínanému novému mixtape-u. Videoklipom k tejto skladbe , ktorý vyšiel práve dnes, by sa chalani chceli viac predstaviť verejnosti.

[youtube 57cIYiVJSk0 560 340]

Aj keď je najväčšou záľubou oboch členov kapely Vlastný Prejav práve hudba, najmä slovenská hip – hopová scéna, majú aj iné koníčky. Proces, ktorý kedysi trénoval biketrial, sa ešte výnimočne venuje kick boxu, Šimo chodí cvičiť do posilňovne a spolu s Procesom sa pomaly pripravujú na ich nadchádzajúce maturity.

Kapelu Vlastný Prejav môžete tiež nájsť na Bandzonena tejto stránke…