Basketbalistky BK ŠKP 08 Banská Bystrica sa po základnej časti aktuálnej sezóny premiérovo umiestnili v prvej štvorke ženskej extraligy. Aj to svedčí o napredovaní bystrických púm, ktorých ambície však týmto čiastkovým úspechom nekončia.

V spolupráci s BB FM rádiom sme vyspovedali trénera Miloslava Michálika, ktorý povedal viac o profesionalizácii klubu, práci s mládežou, výkonoch v aktuálnej sezóne, podpore fanúšikov či jeho pôsobení v reprezentácii. Kormidelník púm sa takisto vyjadril aj k nedávnemu posilneniu kádra o dve zámorské hráčky, ktoré sme zastihli po poslednom domácom zápase proti Young Angels. Viac už v našom rozsiahlom rozhovore…

Bystrické pumy sa za posledné roky vypracovali do pozície, kedy s nimi musia počítať už aj popredné celky Niké Extraligy žien. Basketbalovému klubu ŠKP 08 Banská Bystrica sa vypláca práca s mládežou, veď juniorky sa v uplynulej sezóne stali majsterkami Slovenska. Na súpiske púm prevládajú odchovankyne. Keď si porovnáme počet odchovankýň v kádri a aktuálne postavenie v extralige, tak práve BK ŠKP 08 Banská Bystrica je v tomto smere spomedzi popredných bystrických športových klubov najúspešnejší.

„Mladé hráčky ma nikdy nesklamali, ich čas ešte len príde.“

„My dokážeme zaraďovať hráčky do extraligového družstva už okolo veku 15 – 16 rokov, to je taký ideálny vek, kedy už pričuchnú k basketbalu, ktorý chceme produkovať. Pomer počtu odchovankýň v tíme oproti ostatným klubom je v našom klube úplne iný. Ako sme to dokázali? Ja si myslím, že odhodlaním a spoluprácou medzi ľuďmi, ktorí sa zišli v tomto klube a určili si priority. Tou prioritou je to, že sa snažíme vychovávať mladé hráčky tak, aby z toho mohlo profitovať A-družstvo,“ povedal Miloslav Michálik, tréner bystrických púm.

Nina Janštová

Vekový priemer tímu bystrických púm je len 20,5 roka. Stabilné miesto v zostave si vybojovala 18-ročná pivotka Nina Janštová, ktorej s aktuálnymi 192 bodmi patrí priebežná 9. priečka v rámci celej Niké Extraligy žien. S priemerom 13,71 bodu na zápas sa mladá podkošová hráčka nachádza dokonca na 6. mieste ženskej extraligy v štatistike bodového priemeru na zápas. Spomedzi najmladších hráčok v tíme herne najviac zaujala 17-ročná Dominika Kollárová, ktorá podala zrejme svoj najlepší výkon v sezóne v decembri v Šamoríne, kde udržala pumy v hre o víťazstvo v dôležitom stretnutí 12. kola.

„Obidve robia veľmi dobrú robotu. Ich čas ešte len príde, musia sa pripraviť na ten basketbal, ktorý my chceme produkovať. Je to aj o trpezlivosti. Dostávajú sa do tímu, chápu tie veci, ktoré robíme. Je to len na nich, ako sa s tým popasujú, pretože aj konkurencia v tíme sa zvyšuje. Nikdy ma nesklamali, to musím povedať. Momentálne som s nimi veľmi spokojný,“ pochválil talentované basketbalistky tréner Michálik.

Dominika Kollárová

Banskobystrické basketbalistky sa v minulej sezóne umiestnili na 4. priečke, keď v štvrťfinále vyradili Šamorín a následne nestačili na majstra z Ružomberka a Young Angels. V sérii o bronzovú medailu však dokázali poraziť favorizované Košičanky v domácom zápase. Z tábora BK ŠKP 08 sa pred sezónou ozývali hlasy o ambíciách minimálne zopakovať umiestnenie z predchádzajúcej sezóny. Pumy sa v aktuálnom ročníku premiérovo prebojovali do hornej štvorky v nadstavbovej časti, kde nechcú byť len do počtu, o čom svedčí aj príchod dvoch zámorských posíl – pivotky Shalaundy Burney-Robinson a rozohrávačky Kyry Lambert.

„Príchod legionárok je signálom, že Bystrica sa bude neustále zlepšovať.“

„Vieme, ktoré družstvá sú v slovenskej extralige silné. Bolo obrovským problémom zháňať zahraničné hráčky, pretože na základe kreditu, ktorý slovenská extraliga má, je veľmi ťažké pozháňať nejakú kvalitu. Ja si myslím, že tu bola dosť dobre odvedená manežérska robota. To je aj signál pre zahraničných agentov a hráčky, že sa dokážeme o ne postarať, vytvoriť konkurenčné prostredie a dokážeme im ponúknuť také podmienky, aby sem chodili rady. Takisto je to signál aj voči ostatným družstvám, že Bystrica sa bude neustále zlepšovať,“ vyjadril sa o príchode basketbalistiek z USA kormidelník BK ŠKP 08.

Shalaunda Burney-Robinson

Dva zápasy v drese púm už stihla odohrať podkošová hráčka, Američanka Shalaunda Burney-Robinson, ktorá prišla pod Urpín na začiatku roka. „Milujem tento tím, dievčatá hrajú usilovne a s rozumom. Vedia, čo chcú dosiahnuť a idú si za tým. Myslím si, že je len otázkou času, kedy dokážeme dotiahnuť zápas do víťazného konca. Dúfam, že to bude už v ďalšom zápase, na ktorý sa teším. Momentálne sa sústredím na to, že sa vrátim do tréningu a budem pracovať na mojej hre, opakovať dobré pohyby a pokračovať v tvrdej práci pre môj tím,“ vyjadrila sa pre BBonline.sk po zápase proti Košiciam 25-ročná pivotka s prezývkou Lala.

Do posledného zápasu proti Young Angels ešte nemohla pre administratívne záležitosti jej predchádzajúceho tureckého zamestnávateľa zasiahnuť rozohrávačka Kyra Lambert, ktorá podporovala svoje nové spoluhráčky aspoň z lavičky. Rodáčky zo San Antonia v americkom štáte Texas sme sa opýtali na to, ako hodnotí výkon púm v súboji s Young Angels a ako sa zatiaľ v Banskej Bystrici cíti.

Kyra Lambert

„Hrali sme veľmi usilovne, výborne sme vstúpili do zápasu. Mali sme výborné, ale aj horšie pasáže. Stále je na čom pracovať, ale celkovo som hrdá na to, ako sme bojovali. Milujem tento klub, dievčatá, trénerov, proste všetko… Ľudia tu hovoria aj po anglicky, čo je skvelé. Som šťastná, že tu môžem byť a veľmi sa teším na to, keď budem s tímom na palubovke,“ odpovedala 25-ročná rozohrávačka Kyra Lambert.

„Klub sa profesionalizuje, konkurencia v tíme sa zvyšuje.“

Pred sezónou sa v BK ŠKP 08 Banská Bystrica udiali zmeny vo vedení klubu. Do funkcie prezidenta zasadol Juraj Koval a stoličku riaditeľa obsadil Roman Porubský.

„Veľmi pozitívne hodnotím túto spoluprácu, pretože sa dostávame do situácie, kedy sa profesionalizuje klub. Toto je najväčší prínos pána Kovala a pána Porubského, že sa snažia vytvoriť také podmienky, aké by profesionálny klub mal mať. Týka sa to nielen tréningového procesu, ale aj zabezpečenia a spolupráce s kondičnými trénermi, doktormi, poprípade fyzioterapeutmi. To absentovalo v predchádzajúcich rokoch,“ zhodnotil spoluprácu s novým vedením šéftréner klubu Miloslav Michálik.

Vzhľadom na nedávne posilnenie kádra sme sa šéfa lavičky púm opýtali aj na to, či by sa mladé hráčky mali obávať o svoj herný priestor. „Mladé hráčky sa môžu obávať o svoj herný priestor, pretože sa zvyšuje konkurencia v tíme, ale na druhej strane im to môže z dlhodobého hľadiska veľmi pomôcť pri ich napredovaní. Mladé hráčky sa tým dostávajú do situácie, v ktorej sa môžu učiť. Pri tak mladom tíme, aký máme, je to učenie veľmi špecifické, pretože skúsenosť našich hráčok nie je až taká, ako skúsenosť hráčok, ktoré prišli. Zahraničné hráčky sú skúsené, majú za sebou nejaké ligy, hrávali v nejakých súťažiach. Konkurencia v našom tíme sa zvyšuje a je na mladých hráčkach, či sa s tým popasujú, alebo nie,“ odpovedal Michálik.

Pumy majú za sebou už dva zápasy nadstavbovej časti Niké Extraligy žien. Zatiaľ čo v minulej sezóne sa Bystričanky naladili na úspešné štvrťfinále výhrami v spodnej štvorke, v tejto sezóne bojujú v nadstavbe v konkurencii favoritov z Ružomberka, Piešťan a Košíc. Naskytla sa preto otázka, či je lepšie vstúpiť do play-off po víťazných zápasoch s papierovo slabšími súpermi, alebo po náročných stretnutiach s konkurentmi, s ktorými sa budú rodiť víťazstvá oveľa ťažšie.

„V tejto situácii sme po prvýkrát, takže ťažko sa mi to hodnotí, ale ja verím, že hra proti družstvám z prvej štvorky nám určite viacej pomôže. Koncentrácia a konštantnosť výkonov bude pre nás veľmi dôležitá proti takýmto súperom, pretože v prvej štvorke nám zadarmo nikto nič nedá a za každú chybu, ktorú spravíme v zápase, budeme tvrdo platiť,“ znela odpoveď trénera púm.

„Verím v to, že sme schopní ešte v tejto sezóne prekvapiť.“

Tak ako každý športový klub, aj BK ŠKP 08 Banská Bystrica má za cieľ prilákať na svoje zápasy čo najväčší počet priaznivcov. „Divák je vždycky náročný. Ak dokážeme hrať v prvej štvorke a bojovať o medaily, tak tí ľudia prídu. Druhá vec, ak dokážeme zatraktívniť ženský basketbal v Banskej Bystrici, alebo našu hru, tak tým pádom by sme mali takisto pritiahnuť viac divákov. O to sa všetci snažíme,“ vyjadril sa Miloslav Michálik ešte pred nedeľným domácim zápasom s Košicami.

Po čiastočnom uvoľnení protipandemických opatrení sa mohlo nedeľné stretnutie 2. kola nadstavby medzi pumami a košickými Young Angels odohrať už aj za prítomnosti fanúšikov, ktorí zaplnili maximálnu povolenú kapacitu 211 divákov. „Bola som prekvapená, že tu bolo dosť veľa divákov, čo ma určite teší, lebo si nemyslím, že na naše zápasy chodí toľko ľudí. Dnes sme divákov počuli, povzbudzovali nás, takže to bolo super,“ potešila sa po nedeľnom stretnutí kapitánka bystrických púm Lucia Striešová.

Prečo by mal priaznivec bystrického športu prísť podporiť pumy priamo na zápas do Športovej haly Dukla na Štiavničkách? Aj to sme sa pýtali trénera aktuálne štvrtého celku tabuľky extraligy. „Pretože v silách tohto tímu je odovzdať v každom zápase maximum. Verím v to, že sme schopní ešte aj v tejto sezóne prekvapiť a spraviť nejaký dobrý výsledok,“ odpovedal Michálik.

Tréner banskobystrických basketbalistiek je zároveň kormidelníkom ženského reprezentačného výberu do 20 rokov a v novembri si v kvalifikačnom stretnutí s Talianskom v Piešťanoch odkrútil premiéru aj na poste asistenta trénera v ženskej reprezentácii.

Každá skúsenosť s európskym basketbalom je dobrá a ja som rád, že som dostal túto možnosť. Tých vedomostí a kontaktov s Európou je zatiaľ v našom klube minimum. Myslím si, že skúsenosti, ktoré získavam pri práci s reprezentačným družstvom žien, môžem preniesť na klubovú úroveň a hlavne, tieto skúsenosti môžu pomôcť aj vo výchove mladých hráčok,“ odpovedal Miloslav Michálik na otázku, čo môže jeho pôsobenie v reprezentácii priniesť bystrickým pumám.

Podľa trénera BK ŠKP 08 by si v budúcnosti mohli vybojovať miesto v národnom tíme aj hráčky bystrických púm: „Myslím si, že aj v súčasnom kádri sú hráčky, ktoré si získajú miesto v reprezentácii. Prvou z nich je Lucia Striešová, ktorá už figuruje v širšej nominácii. Tie hráčky, ktoré sú v tíme U20, majú veľkú šancu prebojovať sa do ženskej reprezentácie v priebehu nasledujúcich sezón.“

Rozhovor s Miloslavom Michálikom sme urobili v spolupráci s BB FM rádiom. Zvukový záznam rozhovoru si môžete vypočuť na stránke BB FM rádia, alebo vo forme podcastu.