Prelom marca a apríla prinesie v Banskej Bystrici a jej okolí rozmanité možnosti na využitie voľného času. S blížiacim sa príchodom Veľkej noci budú dominovať podujatia s touto tematikou, o pripomínanie tradícií sa postará Vynášanie Moreny v Thurzovom dome a Župné trhy na Starej tržnici.

Piatok 31. marec

Beseda s autorom kníh pre deti a mládež Róbertom Beutelhauserom

Štátna vedecká knižnica, Banská Bystrica – 8.00 h

V Štátnej vedeckej knižnici si v piatok 31. marca od 8.00 do 9.30 h užijete besedu s Róbertom Beutelhauserom, autorom historických kníh pre deti a mládež o slovenských dejinách. Knihy zo série Naše hrôzyplné dejiny napísal veľmi vtipne, aby tak priblížil čitateľom od 11 rokov históriu oveľa hodnotnejšie, než nezáživné školské učebnice. Víťazstvá a prehry 1918 -1945, Zbohom monarchia, vitaj republika, Za všetko (ne)môže Štúr, Turci, Habsburgovci a iné pohromy, Od porážky k porážke a Barbarskí Slovania sú skutočne výnimočné diela, ktoré potešia aj dospelých.

Župné trhy

Stará tržnica, Banská Bystrica – 10.00 h

Miestni producenti a farmári sa vďaka podpore Banskobystrického samosprávneho kraja vyberú opäť medzi vás na Župné trhy. Priamo na Starej tržnici si rozložia svoje stánky a naplnia ich rozmanitými lokálnymi výrobkami tradičnej remeselnej výroby. Chýbať nebudú originálne a hlavne veľkonočné výrobky, ktoré tvoria miestni ľudia s ohľadom na zachovávanie tradícií. Atmosféru podujatia spríjemní a podčiarkne sprievodný program – vystúpenie detského folklórneho súboru a tvorivé dielne. Pre viac informácií odporúčame náš samostatný článok s odkazom nižšie.

Dni skríningu karcinómu hrubého čreva

Europa SC (pred Decathlonom), Banská Bystrica – 11.00 h (do 19.00 h + sobota)

Príďte sa v dňoch 31.3 – 1.4. zadarmo otestovať na okultné krvácanie do priestorov Europa SC. Podujatie organizuje Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D. Roosevelta v spolupráci so spoločnosťou Johnson&Johnson. Ak máte nad 50 rokov alebo ste sa v rodine stretli s karcinómom hrubého čreva, toto vyšetrenie vám môže zachrániť život.

Vtáčiky spievajú, jar privolávajú

Námestie SNP, Banská Bystrica – 16.00 h

V piatok 31. marca sa od 16. hodiny na Námestí SNP predstavia žiaci ZUŠ J. Cikkera s ich veľkonočným programom.

Teplá polievka vol.1

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 16.00 h

V piatok 31. marca o 16.00 h je na stretnutie pozvaný každý, kto je kvír, zvedavý, či priateľský, aby si prišiel navariť čo najdelikátnejšiu kvír polievku.

Biela ruža pre Andersena

Verejná knižnica Mikuláša Kováča (pobočka Sásová), Banská Bystrica – 16.30 h

Dánsky prozaik, dramatik, básnik a rozprávkar Hans Christian Andersen napísal známe Andersenove rozprávky, ktoré pozostávajú zo 156 príbehov. Počas posledného marcového podvečera sa nepodarí prečítať úplne všetky, ale niektoré určite. Na pobočke Sásová sa v piatok 31. marca prenesieme do rozprávkového sveta a spolu s celým Slovenskom budeme čítať Andersenove rozprávky. Podujatie Biela ruža pre Andersena začína o 16.30 h. Užite si rozprávkový podvečer.

Veľkonočný workshop

MC Mamina, Banská Bystrica – 17.00 h

V piatok 31. marca je v Materskom centre Mamina na programe podujatie s názvom Veľkonočný workshop, ktorého súčasťou bude výroba venca na dvere. Príspevok je dobrovoľný a poputuje na chod centra, prihlasovanie na info@mcmamina.sk.

Maľovanie kraslíc

Obecný úrad Horné Pršany (zasadačka) – 17.00 h

Základná organizácia Únie žien Slovenska v Horných Pršanoch srdečne pozýva na maľovanie kraslíc, ktoré sa uskutoční v piatok 31. marca o 17.00 h v zasadačke Obecného úradu. Je však potrebné priniesť si vlastné vyfúknuté vajíčka.

Expozícia Gotického umenia / Kráľovská a Stĺpová sieň zámku

SNG Zvolenský zámok – 17.00 h

Komentovaná prehliadka expozície gotického umenia a tance kráľov a ich dvoranov sa uskutoční v piatok 31. marca na prízemí zámku. V sieňach na poschodí uvidíte ukážky tancov kráľov a dvoranov z rovnakého historického obdobia v podaní tanečnej skupiny PULCHERIMA ROSA. Tanečníci vás zapoja do tanca, pripravili si pre vás aj praktické ukážky.

Vernisáž výstavy Variations sur la dance + koncert kapely Škridle

Kaviareň Poetika, Banská Bystrica – 17.30 h

Podvečerná vernisáž fotografií Silvie Volkovej a Tomáša Vargu, ktorá sa uskutoční v piatok 31. marca v Kaviarni Poetika, bude spojená s koncertom kapely Škridle a výborným občerstvením od Chef nomade Frantu Papiniaka. Umelci prevedú návštevníkov vernisáže svojou sériou fotografií tanca, na ktorých zachytávajú folklórny, súčasný, ale aj klasický tanec. Výstava ,,Variations sur la dance“, ktorá je súčasťou Dní Frankofónie, potrvá do 15. apríla.

SEN (1. premiéra)

Divadlo Štúdio tanca, Banská Bystrica – 18.00 h

Na premiéru predstavenia Sen sa môžete tešiť v piatok 31. marca o 18.00 h v Divadle Štúdio tanca. V predstavení účinkujú menšie a väčšie deti s talentom objaveným a rozvíjaným na pohybových kurzoch pre verejnosť. Rovnocenných parťákov im robia členovia umeleckého súboru z troch kontinentov, aby spoločne prevádzali diváka nepoznanými krajinami snových realít a reálnych snov. Pre veľký záujem je však podujatie VYPREDANÉ.

Pečenie veľkonočného jahňaťa

Kultúrny dom Hrochoť – 18.00 h

Obec Hrochoť pozýva na tvorivé dielne, v rámci ktorých bude témou pečenie veľkonočného jahňaťa. Podujatie sa uskutoční v kuchyni Kultúrneho domu, so začiatkom o 18. hodine.

Crossover

Urban Spot, Banská Bystrica – 19.00 h

„Rap event aj v tvojom meste!“, znie názov podtitulu piatkovej akcie Crossover, ktorá sa uskutoční v Urban Spote. Priamo na mieste sa predstavia IFY NSOHA, Isaac Records, G. Balga Empo, Owithg Leumas a Damian Custom Beats. Moderuje Lady Zika, vstup je free.

Silné Reči vo Zvolene

Dom Kultúry Podborová, Zvolen – 19.00 h

Silné Reči prichádzajú opäť do Zvolena. Svoje autorské stand-upy prinesú do zvolenského DK Podborová komici tohto zoskupenia v piatok, 31 marca. Vystúpia: Jakub Gulík, Tomáš Hudák, Michael Szatmary a Joe Trendy. UPOZORNENIE: Vstup na show je až od 15 rokov.

Empty Hall of Fame/Ďas/Sektor 20,0

Bosorka, Banská Bystrica – 20.00 h

Našlapaný hardcore plný energie so skvelými textami, domáca úderka s novými členmi za bicími a synťákom a žilinský hcpunk Sektor 20,0 – to všetko v piatok 31. marca v banskobystrickej Bosorke. Viac informácií nájdete v udalosti na Facebooku.

Ministry of HOUSE

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

Legendárna „hauska“, kvôli ktorej cestujú do mesta pod Urpínom ľudia z celého Slovenska, je tu so svojou decembrovou edíciou. To najlepšie z klubovej scény zažijete v piatok 31. marca v najmodernejšom tanečnom klube Ministry of Fun. O prísun kvalitnej elektronickej muziky sa postarajú už tradične rezidenti DAVE, EMTY, MUSTEE a ANNDY. Brány Ministry of Fun sa otvoria o 21. hodine, vstupenky nájdete v predaji na tomto odkaze alebo na mieste od 21.00 h.

Sobota 1. apríl

Ideathon BB

Robotnícky dom, Banská Bystrica – 9.00 h

Myšlienka IDEATHON-u je zbieranie nápadov pre rozvojové projekty mesta. Príďte sa podeliť o dobré nápady pre zelenšiu, sociálnejšiu a modernejšiu Banskú Bystricu a jej okolie. Ide o celodennú akciu, ktorá sa uskutoční v prvú aprílovú sobotu v Robotníckom dome, so začiatkom od 9.00 h.

Rybári na Fončorde

Trout Aréna Aqualand, Banská Bystrica – 9.00 h

Bezplatná škola rybolovu a ochutnávky rybích špecialít je program celodennej akcie s názvom Rybári na Fončorde, ktorá sa uskutoční v sobotu 1. apríla na plážovom kúpalisku (Trout Aréna). A čo je ešte lepšie, vstup je bezplatný!

Zelený apríl – Medzinárodný deň vtáctva

Tihányiovský kaštieľ, Banská Bystrica – 9.30 h (ďalšie vstupy 13.00 a 15.00 h)

Jarné vtáčie putovanie predstavuje jeden z najočakávanejších fenoménov prírody. Podujatie je zamerané na výskyt a druhy sťahovavých vtákov a ich dôležitosť. Hlasy našich vtáčích operencov je možné spoznávať počas kurzu vtáčieho spevu.

Deň otvorených dverí v Bábkovom divadle na Rázcestí

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 10.00 h (ďalšie vstupy 13.00 a 16.00 h) 

Bábkové divadlo na Rázcestí opäť otvorí svoje brány pre širšiu verejnosť. Čakajú na Vás rozprávky, ponožková dielňa, autogramiáda, pohostenie, prehliadka zákulisia a ešte omnoho viac! Viac informácií nájdete aj na stránke BDNR.

VTÁKY V TŔNÍ – Sobotná bašta na zámku

Zvolenský zámok (stromy v okolí) – 10.00 h

Pozorovanie vtáctva v okolí Zvolenského zámku s odborníkmi spojené s tvorivou aktivitou.

Vynášanie Moreny

Thurzov dom, Banská Bystrica – 14.00 h

Prijmite pozvanie do Thurzovho domu, kde bude v sobotu 1. apríla na programe symbolické vynesenie zimy z chotára, navyše plné tanca a spevu, ktorý roztancuje celé banskobystrické námestie. Následne sa sprievod s Morenou premiestni cez celú Dolnú ulicu, až ku mostu pri potoku Bystrička, kde sa Morena zapáli a hodí do vody.

Veľkonočné kraslice a Zajko Lajko

Námestie SNP, Banská Bystrica – 15.00 a 16.00 h

V sobotu 1. marca si na veľkonočnom Námestí SNP budete môcť užiť a vychutnať najmä maľovanie kašírovaných vajíčok (od 15.00 h) a následne aj rozprávku Zajko Lajko, v podaní Divadla Žihadlo.

LAJF Festival | Kráľová Studňa 2023

Horský hotel Kráľova studňa – 15.00 h

Na deň bláznov, teda v sobotu 1. apríla, príde LAJF Festival opäť do hôr. Tentokrát do prekrásneho prostredia horského hotela Kráľová Studňa vo Veľkej Fatre. Čaká vás bohatý program plný zaujímavých prezentácií od inšpiratívnych ľudí nie len zo Slovenska, premietanie filmu z horského prostredia a zakončené to bude tombolou, kde budete môcť vyhrať skvelé ceny. V rámci programu sa predstavia: Martin Imrich – Moja dokonalá MTB trasa, Mária Fučelová – Ako na horách začalo fučať, Tomáš Štverák – Najrýchlejší prebeh cesty hrdinov SNP, Ondrej Húserka – Vertical LAJF Juraj Koreň – Nový Zéland očami orla. Vstupenky nájdete na tomto odkaze.

SEN (2. premiéra)

Divadlo Štúdio tanca, Banská Bystrica – 16.00 h

Na druhú premiéru predstavenia Sen sa môžete tešiť v sobotu 1. apríla o 16.00 h v Divadle Štúdio tanca. V predstavení účinkujú menšie a väčšie deti s talentom objaveným a rozvíjaným na pohybových kurzoch pre verejnosť. Rovnocenných parťákov im robia členovia umeleckého súboru z troch kontinentov, aby spoločne prevádzali diváka nepoznanými krajinami snových realít a reálnych snov. Pre veľký záujem je však podujatie VYPREDANÉ.

To vajíčko maľovanô

Kúpele Sliač (Spoločenská miestnosť KH Palace) – 16.00 h

Na výstave To vajíčko maľovanô, ktorú v sobotu 1. apríla (16.00 h) otvoria v spoločenskej miestnosti KH Palace v Kúpeľoch Sliač, uvidíte množstvo krásnych kraslíc a počas sobotňajšej vernisáže si kraslice môžete aj zakúpiť. Navyše sa dozviete všeličo zaujímavé z histórie a spoznáte majstrovstvo nielen tradičných foriem zdobenia vajíčok ako batikovanie, voskovanie, drôtovanie či oblepovanie ale aj skutočné umelecké diela zdobené tzv. madeirovaním, leptaním a vyškrabovaním.

Tri rozprávky

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 17.00 h (v nedeľu 10.30 h)

Deťom sú postupne bábkovým sprievodcom Pipom predstavované rôzne typy bábok. Vysvetlená je tiež krátka história vzniku bábok. Aké sú rozdiely v ich vodení medzi bábkami. Potom sa z jednotlivými typmi bábok odohrajú rozprávky: Zvedavá princezná, Princezná a drak, Popletená maňuška, a to všetko v sásovskom Divadle pod balkónom – v sobotu o 17. hodine a v nedeľu 2. apríla o 10.30 h.

MFK Dukla B. Bystrica – FK Železiarne Podbrezová

Národný atletický štadión (Štadión SNP na Štiavničkách), Banská Bystrica – 18.00 h

V sobotu 1. apríla je na programe derby zápas futbalistov MFK Dukla Banská Bystrica, ktorí nastúpia proti Podbrezovej, čo je vždy veľkým lákadlom pre ľudí z celého Horehronia. Zápas odštartuje na Štiavničkách o 18.00 h, vstupenky nájdete na tomto odkaze.

Päť živlov výtvarníčky Adriany Jánošovej Bútorovej

VD Laboratórium súčasného umenia, Banská Bystrica – 18.00 h

Sympatickú umelkyňu Adrianu Jánošovú Bútorovú poznajú (nielen) Banskobystričania najmä vďaka jej originálnym smaltovaným šperkom. V poslednom čase sa však Adriana intenzívne venovala predovšetkým maľovaniu obrazov. Priznala, že už dlho túži podeliť s priateľmi, ale nielen s nimi, o krásne zážitky a podnety, ktoré nachádza na svojich cestách v blízkych aj ďalekých krajinách. A tak vznikla výstava Päť živlov. Jej vernisáž sa uskutoční v sobotu 1. apríla podvečer v galérii VD Laboratórium súčasného umenia na Hornej ulici v Banskej Bystrici.

TUBLATANKA – 40 rockov Dobrí priatelia tour

Aula SZU, Banská Bystrica – 19.00 h

Súčasná, dlhoročná podoba kapely v zložení Maťo Ďurinda, Juraj Topor a Peter Schlosser pri príležitosti 40 výročia vyráža na svoje turné po Slovenskej republike pod názvom „Dobrí priatelia tour“. Legenda československej rockovej scény počas jari 2023 navštívi 11 Slovenských miest, medzi nimi aj Banskú Bystricu! Už v sobotu 1. apríla si tak budete môcť vychutnať koncert legendárnej Tublatanky, ktorá sa predstaví o 19.00 h v Aule SZU. Podujatie je v tejto chvíli VYPREDANÉ.

Four in Blue (CZ) – Zemité blues a soul jazz

Hogo Fogo Jazz & Art Club, Banská Bystrica – 19.00 h

Four in Blue zaujme publikum bluesovou pravdivosťou a priamym hudobným oslovením. Udeje sa tak v sobotu 1. apríla v banskobystrickom Hogo Fogo, kde odohrajú svoj koncert, počas ktorého pokrstia svoje debutové eponymné CD. V repertoári kapely dominuje vlastná tvorba, doplnená zemitým blues a neopočúvanými jazzovými štandardmi. Vstupenky v hodnote 8 eur iba na mieste.

Koncert Ottone Pesante /IT/ + 300 Hrmených

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 19.00 h

Metalový koncert v Záhrade? Nie, nie je to prvoaprílový žart. Talianska kapela Ottone Pesante v tvorbe mieša metal, jazz a avantgardu, gitary však nahradia dychové nástroje. Koncert na rozhraní geniality a úplného šialenstva, v zložení bicie, trúbka a trombón, určite vyrazí dych každému návštevníkovi. V Záhrade ich zažili už pred pár rokmi, tentokrát prídu predstaviť aj minuloročný nový album „…and the Black Bells Rang“. Úvod večera bude patriť tuzemskej kapele 300 Hrmených, vstupenky nájdete na stránke Záhrady.

REQUIEM

Štátna opera v Banskej Bystrica – 19.45 h

Počas soboty 1. apríla budú môcť návštevníci Štátnej opery v Banskej Bystrici zažiť dielo G. Verdiho REQUIEM. Ide o majstrovské dielo génia, naplnené výrazovou úprimnosťou a pôsobivosťou. Pre veľký záujem je však podujatie VYPREDANÉ.

Martin Geišberg v Bábkovom divadle na Rázcestí

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 20.30 h

Spoznajte zákulisie Bábkového divadla na Rázcestí a vychutnajte si večerný koncert Martina Geišberga. Ten sa uskutoční pri príležitosti Dňa otvorených dverí. Vstupné je 10 eur, lístky si môžete zabezpečiť na tomto odkaze.

Nedeľa 2. apríl

Veľkonočné trhy v Lučatíne

Kultúrny dom Lučatín – 14.00 h

Obecný úrad v Lučatíne pozýva všetkých milovníkov tvorivých dielní, tradícií a remesiel na Veľkonočné trhy, ktoré sa uskutočnia od 14.00 do 17.00 h v sále Kultúrneho domu. Na programe bude pletenie korbáčov, zdobenie kraslíc a rôzne iné zaujímavosti, ktoré doplní tvorivá zóna pre deti a maľovanie na tvár.

Veľkonočné dielničky a súťaž

Zvolenská Európa – 15.00 h

V centrálnej časti Zvolenskej Európy bude v nedeľu 2. apríla na programe podujatie, v rámci ktorého bude na programe maľovanie vajíčok, maľovanie na tvár, výroba veľkonočných ozdôb a darčekov pre šibačov a hod vajíčkom na veľkonočného zajaca. Bude tam kopec zábavy, navyše vo veľkonočnej atmosfére.

Rozlúčka so sezónou

Tipsport Aréna Banská Bystrica – 15.30 h

Hokejový klub HC ’05 Banská Bystrica pozýva do Tipsport arény, kde je na programe spoločné ukončenie sezóny, ktorého sa okrem fanúšikov zúčastnia aj samotní hráči. Od 15.30 h prebehne autogramiáda hráčov a trénerov v priestoroch B tribúny a od 16.45 h bude možné zakorčuľovať si a zasúťažiť si v A hale. Sprístupnený bude hlavný vchod a vstup na korčuľovanie je zdarma.

O medúzke

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 16.00 h

Rozprávka o medúzke, ktorá sa narodí štvorhranná, nie okrúhla, ale všetko sa na dobré obráti. Pre deti od 3 rokov v slovenčine a v posunkovom jazyku. V rozprávke sa postupne zoznámite s medúzkinou výlučnosťou, s ťažkosťami, s pocitmi smútku a osamelosti, ktoré z toho vyplývajú. Avšak v rozprávke je prítomný moment hľadania, snahy pochopiť seba samého a ostatných. To môže viesť k vnútornému uspokojeniu a pochopeniu svojej odlišnosti a tiež odlišnosti tých ostatných a ku šťastnému koncu.

POPOLVÁR na Zvolenskom zámku

SNG Zvolenský zámok – 16.00 h

Veselá rozprávka o Popolvárovi v podaní Juraja Haviara a Tomáša Pohorelca z Potulného divadla J+T.

From three – for three

Robotnícky dom, Banská Bystrica – 18.00 h

Banskobystrická hudobná jar pokračuje. Už 2. apríla sa môžete tešiť na jedinečný koncert pod názvom From three – for three. Tri diela – traja skladatelia – traja interpreti. Pod názvom From three –  for three zaznejú v koncertnej sále Robotníckeho domu menej hrávané diela troch skladateľov v interpretácii troch mladých umelcov. Huslistu Andreja Barana, violistu Andreja Krajčoviča a violončelistu Jána Šišku. Súčasťou koncertu budú aj umelecké vstupy herca martinského divadla Mareka Geišberga, ktorý čítaním z knihy Piate ročné obdobie zarámuje celý koncert. Viac informácií o koncerte sa dozviete na webe Mesta Banská Bystrica a vstupenky na druhý koncert festivalu si môžete zakúpiť tu.