Máme pred sebou prvý jarný a zároveň posledný marcový víkend. Počasie láka do prírody či na prechádzky mestom. No nechajte sa zlákať aj našou ponukou víkendových podujatí. Veríme, že  si z nich vyberiete.

Piatok 25. marec

Dni fusaklí v Europe

Europa SC, Banská Bystrica – 12:00 h

Dni fusaklí v nákupnom centre Europa sa začali tento štvrtok a potrvajú do nedele. V predajno-zábavnom stánku sa zoznámite s Ponožkožrútom a môžete si vytvoriť svoj vlastný ponožkový vzor… alebo aj sveter. Nebude chýbať plechovkové štastíčko a tvorivý kútik, ktorý zabaví malých aj veľkých. A k tomu všetkému kamošské ceny ponožiek a kopec srandy. Europa je otvorená od denne od 9:00 do 21:00 h, ponožkové aktivity si môžete počas fusakľových dní užiť od 12:00 do 18:00 h.

Svetlo spojí hrady popri Hrone

Pohronská hradná cesta – 17:00 h

Svetelný signál opäť spojí hrady Pohronskej hradnej cesty. Udeje sa tak v piatok o 17:00 h, kedy svetlo spojí slovenské hrady Šášov, Revište, Pustý hrad, zaniknuté hrady Teplica, Peťuša a Žakýl, ako aj Vartovku Krupina. A vy môžete byť pri tom! Tento rok sa do podujatia zapojí aj Zvolenský zámok, no bez účasti verejnosti. Viac nformácií k stretnutiam na jednotlivých hradoch nájdete tu.

Slam poetry v Záhrade

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 18:00 h

V piatok sa začne a cez víkend bude pokračovať jedinečný workshop slam poetry v banskobystrickej Záhrade. V piatok je na programe úvodné stretnutie účastníkov workshopu (18:00 – 20:00 h), v sobotu a v nedeľu sa workshop začína o 10:00 h. Samozrejmosťou je aj prezentácia tvorby účastníkov workshopu, ktorá bude v nedeľu o 17:00 h. Na workshop  sa môžete prihlásiť na info@zahradacnk.sk, prípadne na mieste v piatok o 18:00 h. Viac informácií nájdete tu.

Spievame za mier

Rímskokatolícky kostol sv. Alžbety, Zvolen – 18:00 h

Zvolenský spevácky zbor pozýva milovníkov zborového spevu na koncert s názvom Spievame za mier, ktorý sa uskutoční v Kostole sv. Alžbety na Námestí SNP. Zbor sa predstaví s pestrým programom zloženým zo skladieb klasického žánru.

Obrazy z Dolnej zeme

Aula Beliana UMB, Banská Bystrica – 19:00 h

Miesto na zemi – Obrazy z Dolnej zeme je scénický hudobno-tanečný program UFS Mladosť z Banskej Bystrice. Vychádza zo zdrojov tradičnej ľudovej kultúry Slovákov žijúcich južne od Slovenska a jeho témou je migrácia a založenie novej identity v špecifických podmienkach multietnickej Dolnej zeme, ktorú reprezentujú obrazy rôznych obradov slovenskej svadby z Maďarska, Rumunska, Srbska a Chorvátska… V Aule Beliana UMB (Tajovského 40) vás čaká skutočne krásny piatkový večer so súborom Mladosť. Viac sa dozviete tu.

Sobota 26. marec

Workshop 3D média

Rozkvet Gallery, UM, Banská Bystrica – 13:00 h

Workshop 3D média a postprodukcia je zameraný na priestorovú tvorbu v oblasti nových 3D technológií a je určený pre úplných začiatočníkov aj pre mierne pokročilých. Jeho cieľom je, aby účastník po absolvovaní workshopu bol schopný preniesť svoje skice, idey, návrhy do 3D sveta. Workshop sa koná v Centre nezávislých umení (Rozkvet Gallery, Horná 36) v sobotu a v nedeľu od 13:00 do 18:00 h. Viac informácií nájdete tu.

Za živa v Bystrici po smrti v nebi

SSM Matejov dom, Banská Bystrica – 13:30 a 15:30 h

Podujatie venované najvýznamnejšiemu mešťanostovi Banskej Bystrice, Júliusovi Czesnakovi,si iste zaslúži vašu pozornosť. Vo funkcii starostu mesta Július Czesnak pôsobil tridsať rokov a nesporne sa zaslúžil o jeho rozvoj. Počas jeho starostovania bol vybudovaný mestský vodovod a kanalizácia, vydláždili sa ulice, bol zriadený mestský park či chodníky na Urpín. Banská Bystrica sa práve v tomto období zaradila medzi najkrajšie a najčistejšie mestá v Uhorsku. Viac sa dozviete na podujatí Za živa v Bystrici po smrti v nebi v sobotu v Matejovom dome (vstupy o 13:30 a 15:30 h).

Eko záhradka

SSM Tihányiovský kaštieľ, Banská Bystrica – 14:00 h

Víkendové tvorivé dielne v Tihányiovskom kaštieli budú aj tentoraz kreatívne. Mini záhradka, ktorú si deti vytvoria, bude ako lúka plná kvitnúcich nevädzí, ktorá skrášli domov a zároveň pomôže našej planéte (14:00, 15:00 a 16:00 h).

Krajčír Nitôčka

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 17:00 h

Kedysi dávno, v jednom malom ale krásnom mestečku, kde aj voda v potokoch a riekach tiekla pomalšie, kde vtáci na oblohe hore bruchom plachtili  a vo vetre sa nechali  unášať, kde sa nikto z ľudí nikdy nikam neponáhľal, žil jeden šikovný krajčír Demeter Nitôčka. Ale nebol to len taký obyčajný krajčír. Bol najlepší. Šil bez rozdielu pre všetkých, bohatých aj chudobných. Dokonca chudobným šil aj zadarmo. Demeter už takmer ani nespával, aby všetkých uspokojil a načas všetko ušil. Keď tu mu zrazu na dvere ktosi zabúchal a… Čo sa stalo potom, to už sa dozviete v Divadle pod balkónom – v sobotu o 17:00 h a v nedeľu o 10:30 h.

Hello, Dolly!

Štátna opera, Banská Bystrica – 18:00 h

Jeden z najpopulárnejších broadwayských muzikálov sveta Hello, Dolly! (Michael Stewart, Jerry Herman) žne úspechy na divadelných scénach už od roku 1964. Preslávila ho však najmä jeho filmová verzia s nezabudnuteľnou Barbrou Streisand v hlavnej úlohe, ako i rovnomenná ústredná pieseň v podaní Louisa Armstronga. Sobotňajšie predstavenie Hello Dolly! je venované jubileu sólistky Štátnej opery Oľge Hromadovej, ktorá sa predstaví v úlohe Dolly Leviovej. (Foto – Zdenko Hanout)

Dotyk Alžbety

Divadlo Štúdio tanca, Banská Bystrica – 19:00 h

Pred vypredaným hľadiskom Divadlo Štúdio tanca uviedlo v piatok večer premiéru tenečnej inscenácie Dotyk Alžbety, ktorej súčasťou bolo aj premietnutie nového filmového dokumentu režisérky Anny Gruskovej Žena novej doby. Inscenáciu a dokument spája životný príbeh Alžbety Göllnerovej-Gwerkovej. Sobotňajšia premiéra inscenácie Dotyk Alžbety sa začína o 19:00 h. Reprízy sú na programe 30. marca a 14. apríla o 19:00 h. (Foto – Vlado Veverka)

Pacora Trio v Hogo Fogo

Hogo Fogo Jazz & Art Club, Banská Bystrica – 19:00 h

Pacora Trio je výnimočné zoskupenie hudobníkov Stana Palúcha, Marcela Comendanta a Róberta Ragana, ktorí sú známi svojou všestrannosťou, muzikalitou a odvahou posúvať hranice v hudbe. Skupina vznikla v roku 2004 a už o rok neskôr jej eponymný album krátko po vydaní vzbudil zaslúžený záujem aj v prestížnom BBC Music Magazine, ktorý mu udelil vysoké hodnotenie. V sobotu večer si hudbu Pacora Trio môžete vychutnať v Hogo Fogo Jazz & Art Clube.

Pacora Trio – Božská flétna:

Trojkráľový večerný beh

Námestie SNP, Banská Bystrica – 19:30 h

Obľúbené bežecké podujatie Trojkráľový večerný beh sa v období pred pandémiou konalo pravidelne 6. januára na Troch kráľov. Kvôli nepriaznivej situácii sa však dva roky po sebe nemohlo organizovať v pôvodnom termíne, a tak sa organizátori rozhodli presunúť beh na koniec marca. Beh štartuje o 19:30 h na Námestí SNP. Ak ste sa nestihli prihlásiť online, môžete tak urobiť  ešte aj pred štartom, v sobotu, 26. marca od 16:00 do 19:00 h na Námestí SNP. Viac informácií nájdete tu.

Nedeľa 27. marec

Putovné uško

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 16:00 h

Putovné uško, bábkový ateliér o bábkach a ich vodení, o rozprávkach a o hre, poteší deti s rôznymi uškami (nepočujúce a počujúce) od 5 rokov. S hovoreným slovom a súčasne v posunkovom jazyku. Otvorí okno do sveta ticha, sveta hry a sveta divadla a spojí ich.

O sedliačke darebáčke

Stará radnica, Zvolen – 16:00 h

Keby zvieratká na tomto gazdovstve vedeli rozprávať, istotne by Mateja varovali, aby si len pekne strážil svoje tri zlatky a radšej utekal kade ľahšie, veď od tejto gazdinej si sotva vyslúži viac než len tvrdý chlieb… Čo myslíte, zvíťazí čestnosť a pracovitosť nad lakomstvom a lenivosťou? To sa dozviete v rozprávke O sedliačke darebáčke, ktorú vám v nedeľu poobede na Starej radnici vo Zvolene zahrá Divadlo Zelienka.

Príšerákovci, myši v nebi, Encanto…

CINEMAX, Europa SC, Banská Bystrica – 13:00 h

Nedeľa, rozprávky a rodina patria k sebe. A táto nedeľa v kine CINEMAX je na krásne animované rozprávky naozaj bohatá. Prvá sa začína už o 13:00 h a má názov  Myši patria do neba. Myška Šupito v nej všetkých presviedča o tom, že je najodvážnejšou myškou na celom svete a že sa vôbec ničoho nebojí. Opak je však pravdou, v skutočnosti sa pokaká zo všetkého, čo sa okolo nej šuchne (13:00 a 15:40 h). Encanto: Čarovný svet je príbeh neobyčajnej rodiny Madrigalovcov, ktorá žije ukrytá v kolumbijských horách, na podivuhodnom mieste zvanom Encanto.

Čaro Encanta spôsobilo, že každé dieťa v rodine má jedinečný dar… okrem dievčatka Mirabel (13:10 a 15:30 h). Vo filme Spievaj 2, sa partička nadšených hudobníkov snaží preniknúť do vyšších poschodí šoubiznisu. Aby to dokázali, musia na svoju stranu získať legendu, ktorá sa zaprisahala, že už nikdy v živote na pódium nevystúpi (13:10 h).  Iste potešia aj Príšerákovci. Život rodiny Wishbonovcov sa vrátil do starých koľají, s bežnými  ľudskými starosťami a hádkami. Pozvanie na svadbu Baby Yagy a jej nastávajúceho je pre rodinu príjemným rozptýlením. Kým si však snúbenci stihnú povedať áno, ich slávnostný deň zničí nepozvaný hosť… (13:20 a 15:00 h).

Myši patria do neba:

Polnočná omša

Divadlo J. G. Tajovského, Zvolen – 18:30 h

Svetový deň divadla (27. marec) oslavuje tento rok svoje 60. výročie. Zvolenské divadlo na tento deň pripravilo benefičné predstavenie inscenácie Polnočná omša, ktorého výťažok pôjde na pomoc pre Ukrajinu. Zážitok z inscenácie prehĺbi diskusia s protagonistami a tvorcami po skončení  predstavenia. Jedinečné spojenie sviatku divadla, ľudskej solidarity a silného spoločného zážitku je prísľubom nezabudnuteľného večera v divadle. Viac informácií nájdete tu.