V piatok 25. marca začne a cez víkend bude pokračovať jedinečný workshop slam poetry v banskobystrickom Centre nezávislej kultúry Záhrada, ktorý vyvrcholí v nedeľu prezentáciou tvorby účastníkov workshopu.

Čo to slam poetry vlastne je a ako sa tomuto žánru darí na Slovensku? Slam poetry je špecifický štýl prednesu autorskej básnickej tvorby, ktorý sa zrodil v druhej polovici 80. rokov 20. storočia v americkom Chicagu. Slovíčko „slam“ v angličtine znamená buchnúť alebo plesnúť. Pri samotnom prednese totiž slameri intenzívne pracujú najmä s úderným rytmom a rýmovaním, čo môže v istom zmysle pripomínať akési rapovanie bez hudby. Básne si tvorí každý slamer sám pred svojím vystúpením, no niektorí skúsení slameri tvoria svoje texty priamo na javisku. Samotné podujatia slam poetry sa konajú prevažne v baroch a kaviarňach v blízkom kontakte so živým publikom, čo podčiarkuje jedinečnosť, intimitu, silu a sugestívnosť prednesu.

Tradícia slamu v Záhrade CNK kulminuje workshopom s ambíciou založiť vlastnú stálu slamovú scénu v Banskej Bystrici. Workshop budú viesť dvaja profesionálni slameri, ktorých ste na miestnych slamových podujatiach už mali možnosť vidieť niekoľkokrát  – majsterka Slovenska v slame Mara a reinkarnátor slovenskej slamovej scény Tomáš Straka. Ako si Tomáš spomína na začiatky slamu na Slovensku, ako sa slamu na Slovensku darí a prečo sa koná workshop práve v Záhrade?

„Slam poetry v Čechách aj na Slovensku vzniklo v roku 2003 prostredníctvom Lenky Zogatovej. Po jej smrti slam na Slovensku takmer úplne zanikol, až do roku 2016, keď sa ho chytil kreatívny team Tomáš Straka a Lucia Erneková. Od roku 2017 začínajú oficiálne majstrovstvá Slovenska a Slováci sa zúčastňujú aj Majstrovstiev Európy. Slam je na Slovensku aktívny v siedmych mestách, malá scéna funguje aj v Prahe. Od roku 2021 sa začali intenzívne workshopy s názvom Malá Slamová Scéna v Košiciach. Ich zámer je zväčšiť slamerskú základňu vo veľkých mestách na Slovensku, ako aj poskytnúť možnosť naučiť sa slamovým metódam širšej verejnosti. Záhrada v Banskej Bystrici je najstarším a prvým partnerom Slam Poetry SK, slamové vystúpenia sa tu konali niekoľkokrát ročne, často vo forme väčších poetických formátov na podporu LGBT+ komunity. Záhrada je jediné centrum, ktoré hostilo všetky tour Panslam, a má teda jedinečné miesto v histórii ale aj srdci slovenského slamu.“

Na workshop slam poetry do Záhrady pozývame všetkých záujemcov, ktorých baví poézia, rap, divadlo či akákoľvek iná forma autorskej tvorby. Okrem slamu sa Tomáš Straka a Mara budú na workshope venovať napríklad tiež divadelným technikám alebo technikám zvládania trémy. Samozrejmosťou je aj prezentácia tvorby účastníkov záhradného workshopu v nedeľu 27. marca o 17:00 h, na ktorú takisto všetkých srdečne pozývame. Prihláste sa na info@zahradacnk.sk, prípadne na mieste v piatok 25. marca o 18:00, a príďte sa niečo nové naučiť a priateľsky si zasúťažiť. Poplatok za workshop je 15 €.

Harmonogram workshopu

piatok 18:00 – 20:00 Úvodné stretnutie

sobota 10:00 – 17:00 Workshop (obed 12:00 – 13:00)

nedeľa 10:00 – 16:00 Workshop (obed 12:00 – 13:00)

nedeľa 17:00 Exhibícia