Divadlo Štúdio tanca uvedie v premiére 25. a 26. marca tanečnú inscenáciu v choreografii Tibora Trulika s názvom Dotyk Alžbety, po ktorej bude nasledovať premietanie nového filmového dokumentu režisérky Anny Gruskovej Žena novej doby. 

Toto spojenie vôbec nie je náhodné, keďže menované umelecké projekty majú dva spoločné elementy.

Prvým z nich je téma, ktorou sa obidve diela zaoberajú. Konkrétne ide o osobnosť Alžbety Göllnerovej-Gwerkovej (* 19. október 1905, Čierny Balog – † 18. december 1944, Banská Bystrica-Kremnička), významnej slovenskej literárnej historičky, spisovateľky a prekladateľky maďarskej prózy. Okrem toho dielo a životný príbeh Alžbety Gwerkovej a jej partnera maliara Edmunda Gwerka sú testamentom odvážnej, emancipovanej i nadčasovej ženy s hlbokými demokratickými postojmi v časoch rastúcej totality. Alžbeta sa zúčastnila protifašistického odboja, za čo zaplatila svojím životom. Z jej tragického konca mrazí nielen preto, že bola gestapom popravená v neďalekej Kremničke, ale aj z udalostí posledných dní – zo smutne opakujúcej sa histórie a vyostreného konfliktu v tesnej blízkosti našich hraníc.

Druhým elementom, ktorý prepája tieto dve diela, je spolupráca tanečného súboru DŠT na filmovom dokumente Žena novej doby. Filmový dokument a choreografický materiál vznikal ešte v období pôsobenia riaditeľky Zuzany Ďuricovej Hájkovej v DŠT. Nádherné i tragické obrazy, ktoré zostali po tejto spolupráci zapísané a nezrealizované v jej zošite, v mnohom inšpirovali choreografa Tibora Trulika, a preto sa rozhodol preniesť ich na javisko.

Tanečná inscenácia Dotyk Alžbety je zložená z poetických obrazov, ktoré zachytávajú fragmenty života Alžbety Gwerkovej a Edmunda Gwerka. Na javisko sa tak prenáša esencia tohto silného životného príbehu, o ktorom sa dodnes málo vie, hovorí i píše.

Tibor Trulik je tanečník, choreograf a pedagóg pochádzajúci z Bytče. Jeho profesionálna kariéra sa spája najmä s Divadlom Štúdio tanca, v ktorom pôsobí ako tanečník od roku 2004. V Divadle Štúdio tanca choreograficky spolupracoval na tanečnej inscenácii Uzly (2006), tanečných rozprávkach O sestre drakom unesenej (2008) a Stromy (2011, 2014). Jeho prvým celovečerným choreografickým debutom bola tanečná inscenácia Babylonská veža (2013) za ktorú získal prémiu Literárneho fondu Slovenskej republiky. V roku 2015 úspešne uviedol tanečný duet Androgén v jeho choreografii. Zatiaľ poslednou jeho choreografiou bolo tanečné dielo Pravý uhol uvedené v rámci projektu Divadla Štúdio tanca 3×20 (muži) (2018). Počas svojej profesionálnej kariéry tanečníka spolupracoval aj na ďalších dielach s významnými slovenskými i svetovými choreografmi, tanečníkmi a divadelnými režisérmi.

Divadlo Štúdio tanca pôsobí od roku 1998 v Banskej Bystrici. Vo svojom umeleckom zameraní razí cestu autorskej tvorby, ktorá rešpektuje umelcov v ich tvorivom vyjadrení a názore a kontinuálne podporuje vznik pôvodných tanečných inscenácií a ich pravidelné uvádzanie. V divadle pôsobí silný medzinárodný umelecký súbor. V rámci svojho poslania premiérovo uviedlo 55 celovečerných inscenácií, z toho 5 predstavení pre deti a mnoho exteriérových a edukatívnych tanečných projektov. Za 22 rokov pôsobenia na slovenskej divadelnej scéne uviedlo viac ako 1400 predstavení, z toho 350 na hosťujúcich domácich a zahraničných scénach a svoju tvorbu prezentovalo pred viac ako 120 000 divákmi. Od roku 2010 pôsobí ako jediný zriaďovaný subjekt na Slovensku na vlastnej stálej scéne.

Podujatie sa koná s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja