Posledný augustový víkend bude pre mnohých z nás predĺženým víkendom, a to vďaka pondelkovému výročiu SNP, ktoré je do kalendára vpísané ako štátny sviatok. Mnohí preto budú chcieť využiť tieto dni na kratšie dovolenky, prípadne na návštevy kultúrnych a športových podujatí. Prinášame vám niekoľko tipov na najzaujímavejšie udalosti v Banskej Bystrici a jej okolí.

Piatok 26. august

Rally Radosti 2022

Námestie SNP, Banská Bystrica – 14.00 h

Rally Radosti 2022, teda kolóna bezmála 40 superšportových vozidiel s cieľom pomôcť vážne chorým deťom bude mať svoju zastávku aj v meste pod Urpínom. Príďte si v piatok 26. augusta od 14.00 h vychutnať na banskobystrické námestie zvuk našlapaných motorových vozidiel a podporiť dobrú vec! Aj tento rok sa totiž organizuje verejná zbierka, ktorej výťažok pôjde deťom s kardiovaskulárnymi (srdcovo-cievnymi) ochoreniami. Prispieť je opäť možné osobne do kasičky, „výmenou“ peňazí za Rally Radosti merch, príspevkom na transparentný účet alebo prostredníctvom SMS v tvare “DMS RR22” na číslo 877 (suma 2€). Sto percent vyzbieraných peňazí poputuje do nemocníc na západnom, strednom a východnom Slovensku. Rovnako spravodlivo, ako i po minulé roky.

Ľupčianske hudobné leto

Slovenská Ľupča – piatok od 16.00 h, sobota od 10.00 h

Hudobné leto na Rajčuli v Slovenskej Ľupči sľubuje návštevníkom dvojdňový program plný kvalitnej hudby, zábavy, rozprávok a vône luteránskej procesie. V rámci hudobnej zložky podujatia vystúpi Martin Harich (17.30 h) a Duchoňovci (19.00 h), po ktorých ešte zahrá do tanca DJ. Sobota už bude patriť súťaži vo varení luteránskej procesie a v poobedných hodinách okorenia Ľupčianske hudobné leto Dávid Bílek (15.30 h) a Mafia Corner (17.00 h). Viac informácií nájdete aj v našom samostatnom článku.

Barani v Brezne

Aréna Brezno – 17.00 h

Banskobystrických hokejistov čaká v piatok 26. augusta ďalší prípravný zápas, tentokrát proti niekdajšiemu účastníkovi najvyššej slovenskej súťaže – maďarskému tímu MAC Újbuda. Barani sú zatiaľ v príprave stopercentní a navyše nedávno ovládli aj prestížny Tatranský pohár, z ktorého si priviezli trofej za celkové prvenstvo na turnaji. Ich skvelú formu tak budú chcieť potvrdiť aj v piatkovom dueli, ktorý sa odohrá v neďalekom Brezne. Úvodné buly je na programe o 17.00 h a vstupenky v sume 5 eur môžete zakúpiť na tomto odkaze.

Miro Jaroš – TOBOGAN turné so Seditkami

Amfiteáter Paľa Bielika, Banská Bystrica – 17.00 h

Lepšie ako kedykoľvek predtým! Nové turné Mira Jaroša s kapelou vás vezme na ten najlepší tobogan plný hudby a zábavy! V novom programe si zatancujete a zaspievate známe hity a taktiež pesničky, ktoré zaznejú naživo po prvýkrát! Nenechajte si ujsť nezabudnuteľnú atmosféru koncertu a zabavte sa pri pesničkách ako Moje telo, Strašidlá, Tobogan a mnoho ďalších. Koncert je vhodný pre rodiny s deťmi. Ideálny je pre deti od 3 rokov a deti dobre znášajúce hlasnú hudobnú produkciu. Vstupenky na podujatie si môžete zakúpiť za zvýhodnenú sumu formou online predpredaja na tomto odkaze. Viac informácií nájdete aj na BBonline.sk v časti Podujatia.

Piatkový Shisha Art

Best Art Coffee, Banská Bystrica – 17.15 h

Príďte si už tradične užiť piatkový večer pri kvalitnej vodnej fajke a špeciálnych drinkoch. Celý večer sa o vás bude starať tím Best Art Coffee doplnený o shishamana Patrika, ktorý vám veľmi rád odporučí príchuť vodnej fajky a postará sa o jej celú prípravu.

Live music v Regal Záhrade – Nika & Lacike

Regal Burger, Banská Bystrica – 18.00 h

Sobotňajší večer v záhrade reštaurácie Regal Burger (Lazovná 28) vám spríjemní a o dobrú náladu sa postará hudobný pár Nika Čiliaková & Lacike Porteleki. Tešiť sa môžete aj na skvelé jedlo a drinky.

Nebojsa na Mníchovom dvore

Mníchov dvor, Slovenská Ľupča – 18.00 h

Hrdinom príbehu, ktorý na motívy rozprávky Pavla Dobšinského Nebojsa napísali Juraj Haviar a Tomáš Pohorelec, je chlapec, ktorého priniesli havrany. Sudička mu prisúdi krásu a silu, ale uberie z bystrej mysle a šikovnosti a nechtiac mu naostatok daruje úplnú nebojácnosť… Čo všetko sa môže stať pri tejto šialenej kombinácii, to sa už dozviete v tejto veselej rozprávke – bábkohre o hľadaní strachu a nájdení lásky v piatok 26. augusta o 18.00 h v čarovnom Mníchovom dvore (vstupné 8 eur).

Koncert Matej Smutný & The Psycholovers

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 20.00 h

Krst debutového albumu AURA, talentovaného speváka a skladateľa Mateja Smutného, ktorého úspech prekročil prah Slovenska! Autor hitov ako Psycho Love alebo Fairytale vystúpi v banskobystrickej Záhrade už v piatok 26. augusta od 20.00 h a podľa slov samotného Mateja sa bude hrať, až kým ich organizátori nevypnú! A ako bonus, vstup na tento krst je zadarmo.

Ministry of House

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

Legendárna „hauska“, kvôli ktorej cestujú do mesta pod Urpínom ľudia z celého Slovenska je tu so svojou augustovou edíciou. To najlepšie z klubovej scény zažijete v piatok 26. augusta v najmodernejšom tanečnom klube Ministry of Fun. O prísun kvalitnej elektronickej muziky sa postarajú už tradične rezidenti DAVE, EMTY a MUSTEE. Vstupenky v predaji na tomto odkaze alebo na mieste od 21.00 h.

Sobota 27. august

Kráľovská svadba na Pustom hrade

Pustý hrad, Zvolen – 10.00 h

Na známosť sa všetkým dáva, kráľ Belo IV. svoju dcéru Konštanciu vydáva! Prídu hostia z ďalekých krajov, ale všetci dobrých mravov! Staňte sa aj vy hosťami na kráľovskej svadbe, ktorá sa v minulosti na tomto hrade odohrala. Dejiny píšu, že išlo o naozaj veľkolepú udalosť, ktorú oslavovali široko-ďaleko. Viac informácií nájdete aj na Facebooku.

Konczom Augusta Fest 2022

Mefisto / Divadlo z Pasáže, Banská Bystrica – od 16.00 h

Hudobný festival, ktorý sa snaží už 8 rokov prezentovať hudobnú produkciu hudobníkov a kapiel, ktoré vznikli a pôsobia na území Banskej Bystrica či jej okolí, sa uskutoční už tento víkend, 27. až 28. augusta na dvoch pódiách – v Mefiste a Divadle z Pasáže. Počas dvoch dní budete mať možnosť vidieť až 11 kapiel či hudobníkov. Kompletný program aj s menami interpretov nájdete v našom samostatnom článku. Vstupenky na festival si môžete zakúpiť priamo na bare v Mefiste na Námestí Štefana Moysesa 15. Vstupenka v predpredaji na oba dni stojí 20 €, na každý deň zvlášť 10 €. Priamo na mieste v deň koncertov budú stáť vstupenky 12 €. V cene vstupenky je aj fazuľový guláš s údeným mäsom.

BYSTRICKÝ FOLKOVÝ DVOR

Nádvorie SOS, Banská Bystrica – 16.00 h

Občianske združenie MY KULTÚRA, o.z. v spolupráci so Stredoslovenským osvetovým strediskom pripravuje II. ročník prehliadky folkovej hudby BYSTRICKÝ FOLKOVÝ DVOR. Uskutoční sa na Nádvorí SOS na Dolnej 35 v Banskej Bystrici, a to už v sobotu 27. augusta 2022 o 16.00 h. Medzi vystupujúcimi sa obvjavia DeART (vrútocko-martinská folkrocková skupina), Tomáš Pohorelec (známy pesničkár a herec z Medzibrodu), JASOŇ (tramp-folková skupina zo Sklených Teplíc) a Mišo Récky (folkový pesničkár z Brezna). Súčasťou podujatia bude výstava fotografií Roba Ragana, Petra Hladkého a Jana „Mišiaka“ Miškoviča.

Dukla opäť na Štiavničkách

Národný atletický štadión (Štadión SNP na Štiavničkách) – 18.00 h

Futbalistov banskobystrickej Dukly čaká po náročnom úvode sezóny súper z kategórie „prijateľnejších“, no aj napriek tomu budú potrebovať podporu tribún! Príďte zažiť na vlastnej koži atmosféru fortunaligového duelu a podporiť hráčov Dukly v ich zápase 7. kola proti súperovi zo Zlatých Moraviec. Pre oba celky pôjde vzhľadom na nelichotivé postavenie v tabuľke o mimoriadne dôležitý duel! Budete tam? Vstupenky si po novom môžete zakúpiť už v predpredaji, a to pekne z pohodlia vášho domova – na tomto odkaze.

Live music v Regal záhrade – Peter Juhás

Regal Burger, Banská Bystrica – 18.00 h

Rovnako ako v piatok, aj počas soboty 27. augusta si budú môcť návštevníci letnej záhrady Regal Burgeru užiť tóny živej muziky, o ktorú sa postará muzikant Peter Juhás. Jeho hudba sa nesie v štýle pop, funk a reggae. Peter sa predstaví so známymi cover verziami i svojou vlastnou tvorbou na pohodovom akustickom večeri. Nebudú chýbať skvelé drinky, jedlo a Shisha.

Musica Barocca 2022 – Miloš Valent / Stanislav Šurin

Kostol Premenenia Pána, Špania Dolina – 19.00 h

Medzinárodný festival barokovej hudby Musica Barocca je už druhý rok súčasťou festivalu Vivat vox organi. V rámci Musica Barocca 2022 sa uskutočnili dva koncerty v Banskej Bystrici. Tretí koncert sa odohrá v špaňodolinskom Kostole Premenenia Pána v sobotu 27. augusta o 19.00 h a predstavia sa na ňom dvaja skvelí slovenskí umelci. Miloš Valent, umelecký vedúci  súboru pre starú hudbu Solamente Naturali, rozoznie struny svojich barokových huslí v sprievode historického organa Martina Podkonického z roku 1751, za ktorý zasadne popredný slovenský organista Stanislav Šurin. Viac informácií nájdete aj v našom samostatnom článku.

Nedeľa 28. august

Rozlúčka s letom

The Grand Vígľaš – Zámok Vígľaš – 14.00 h

Leto sa pomaly, ale isto blíži k svojmu koncu a vo Vígľaši už teraz myslia na tých, ktorí za ním budú chcieť dať veselú bodku. V nedeľu 28. augusta sa bude lúčiť s prázdninami, a to vo veľkom štýle. Od 14.00 h na všetkých čaká pestrý program, v rámci ktorého sa môžete tešiť napríklad aj na prechádzku rozprávkovým lesom, hodinu tanca s princeznou Elsou, maľovanie na tvár, chýbať nebudú maskoti a rozprávkové bytosti, možnosť prihlásiť sa na školu varenia Mňamkovo a minidisko. Od 17.00 h je naplánované vystúpenie Z rozprávky do rozprávky – priatelia Tárajka a Popletajky – Fúzik a Zmrzlinka. A k tomu kopa atrakcií a aktivít, ktoré zaujmú menšie aj väčšie detičky.

Prázdniny v múzeu

Thurzov dom, Banská Bystrica – 15.00 h

Objavte čaro novej stálej expozície Tranzithistory. Jedinečnou symbiózou vzdelávania a zábavy odhaľte históriu svojho kraja. Využite možnosť dotyku a interakcie s exponátmi a múzeum sa stane pre vás obľúbeným miestom. Hravým sprevádzaním výstavou História športu prebuďte svojho športového ducha, tak ako naši predkovia.

Kvíz vo FUN Zóne mesta Zvolen

Námestie SNP, Zvolen – 18.00 h

Pojedli ste všetku múdrosť sveta? Ak sa nebojíte, prihláste svoje tímy a predveďte svoje mozgy už v nedeľu 28. augusta vo FUN zóne mesta Zvolen. A ak nebudete vedieť nič, aspoň bude sranda.

Mr. Psycho & The Dark Angels – ROCKABILLY SHOW

Hogo Fogo Jazz & Art Club, Banská Bystrica – 20.00 h

Zažite neskutočnú atmosféru 50. rokov s kapelou ktorá to na pódiu vie maximálne rozbaliť. Pre pamätníkov – za mikrofónom sa ukáže Oskar Szabó, ex-spevák skupiny VZNCH. Koncert sa koná v rámci série koncertov HUDBA DO REGIÓNOV, ktorú Hogo Fogo Jazz & Art Club spoluorganizuje s Asociáciou Hudobných Klubov Slovenska – AHKS.

TUJAMO (DE) v Ministry of Fun

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

Matthias Richter, známy ako Tujamo, je nemecký DJ a hudobný producent. Jeho žáner je predovšetkým electro house a medzi jeho najznámejšie skladby patria „Hell Yeah“, „Drop That Low“ alebo „WHO“. V roku 2020 sa v rebríčku DJ Mag umiestnil na 40. mieste a v súčasnosti patrí medzi najjagavejšie hviezdy svojho žánra. Svoju energickú show predvedie aj banskobystrickému publiku, a to už v nedeľu 28. augusta, kedy sa predstaví v Ministry of Fun. O support sa mu postarajú DAVE & EMTY, ANNDY, MUSTEE. Vstupenky v predaji na tomto odkaze alebo na mieste od 21.00 h.