Prvýkrát od prechodu Múzea SNP pod Ministerstvo obrany pripravuje múzeum oslavy výročia Slovenského národného povstania. To si opäť pripomenieme v deň výročia jeho vypuknutia, 29. augusta. Oslavy budú tentokrát jednodňové a pre návštevníkov aj čiastočne obmedzené.

Oficiálny program osláv 78. výročia Slovenského národného povstania odštartuje 29. augusta 2022 o 11.00 h prelet leteckej techniky Ozbrojených síl Slovenskej republiky a pietny akt kladenia vencov, za účasti najvyšších ústavných činiteľov a zástupcov diplomatických zborov.

Slávnostné zhromaždenie otvorí hymna Slovenskej republiky v podaní členov detského speváckeho zboru Vodopádik zo Základnej umeleckej školy Jána Cikkera v Banskej Bystrici, sprevádzať ho bude Vojenská hudba Ozbrojených síl SR Banská Bystrica.

Dopoludňajšia časť osláv, ktorú si bude môcť verejnosť pozrieť prostredníctvom priameho prenosu vo verejnoprávnej televízii, ponúkne okrem príhovorov hostí aj krátke kultúrne vystúpenia, ktoré ukončí zoskok vojenských výsadkárov.

V popoludňajších hodinách, približne od 13.30 h, začne kultúrny program pre verejnosť, zložený z rôznych hudobných žánrov a ďalších sprievodných aktivít.

Do programu je zaradené vystúpenie Kataríny Knechtovej s kapelou, vystúpi formácia Banda, Slovenský ľudový umelecký kolektív – SĽUK a Geišbergovci.

Tohtoročné oslavy výročia Slovenského národného povstania ukončí na hlavnej tribúne slávnostný koncert Štátnej opery v Banskej Bystrici, ktorý bude spojený s odovzdaním Ceny Múzea SNP pre rok 2022.

Opäť aj množstvo sprievodných programov a atrakcií

Medzi ďalšie sprievodné aktivity patrí prezentácia Ozbrojených síl Slovenskej republiky – formou statických a dynamických ukážok. Ďalšou zaujímavosťou bude dobový vojenský tábor klubov vojenskej histórie v areáli Pamätníka SNP, v priestore Skanzenu ťažkej bojovej techniky. V netradičnom prostredí partizánskej zemľanky môžu návštevníci použiť dotykový samoobslužný terminál. Tento informačný kiosk priblíži návštevníkom históriu partizánskych bunkrov a zároveň ponúkne možnosť vytvoriť si vlastný vojenský preukaz, ktorý môžu e-mailom poslať svojim priateľom a blízkym.

Rodiny s deťmi zaujme modelármi vybudovaná dioráma s prezentáciou diaľkovo riadených modelov. Prezentovať sa budú aj dravce zo sokoliarskej skupiny Biatec. Návštevníci si budú môcť vyskúšať športové aktivity klubu Dracula Gym. Múzeum SNP bude pre návštevníkov otvorené bezplatne v čase od 13.30 do 18.00 h. V tomto čase budú pre návštevníkov pripravené aj aktivity Vzdelávacieho centra Múzea SNP. Pre nadšencov dokumentárnych filmov bude od 13:30 v kinosále pripravený pútavý program.

Oficiálna časť bez prístupu verejnosti

Okrem jednodňového formátu osláv sa zmena dotkne aj prístupu verejnosti na jednotlivé časti programu. Už v minulosti bol prístup verejnosti na dopoludňajšiu oficiálnu časť kontrolovaný a obmedzený. V tomto roku verejnosť bez pozvánok nebude mať vôbec prístup do areálu počas oficiálneho programu.

„Múzeum SNP patrí pod rezort obrany a platia preň zvýšené bezpečnostné opatrenia, a to najmä v súvislosti so zmenou bezpečnostného prostredia v dôsledku vojny na Ukrajine,“ vysvetľuje Michaela Bučeková z oddelenia marketingu Múzea SNP.

Dopoludňajšia časť osláv SNP dňa 29. augusta 2022 v čase od 11:00 bude realizovaná za účasti pozvaných hostí, priamych účastníkov Povstania, predstaviteľov diplomatického zboru v SR a členov Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov. Verejnosť si môže oficiálnu časť osláv pozrieť v priamom prenose RTVS.

Popoludňajšia časť osláv SNP s kultúrnym programom a sprievodnými aktivitami bude v čase od 13.30 h venovaná širokej verejnosti – individuálnym návštevníkom a rodinám s deťmi. Vnútorný priestor Pamätníka SNP so stálou expozíciou a výstavnými priestormi, ako aj priestor kinosály, budú sprístupnené v rovnakom čase od 13.30 do 18.00 h. Vstup na všetky aktivity je bezplatný.

Znovu aj dopravné obmedzenia

Počas 28. a 29. augusta bude vo vybraných uliciach v Banskej Bystrici čiastočne zmenené dopravné značenie. Dňa 28. augusta v čase od 22.00 do 15.00 29. augusta bude na ulici Kapitulská, Cikkerova umiestnené dopravné značenie „zákaz zastavenia“. Dňa 29. augusta 2022 v čase od 6.00 do 15.00 budú uzavreté ulice – Kapitulská, Švantnerova, Cikkerova a Kuzmányho.

Z dôvodu uzatvorenia vybraných ulíc, bude možné dostať sa na Námestie SNP len cez Švantnerovu a Národnú ulicu.

Múzeum SNP zároveň upozorňuje, že parkovisko pred Múzeom SNP bude od 23. do 31. augusta pre verejnosť uzatvorené.