Dva dni, v piatok a v sobotu, si na Rajčuli v Slovenskej Ľupči môžete posedieť pri muzike, užiť si s deťmi divadielko, aj okoštovať pravú luteránsku procesiu. Okrem toho si môžete urobiť aj prechádzku na hrad a navštíviť Mníchov dvor, kde na vás bude čakať Nebojsa. Byť po tieto dni v Ľupči sa jednoducho oplatí.

Hudobné leto na Rajčuli

Program Ľupčianskeho hudobného leta otvorí v piatok 26. augusta o 16.00 h rozprávka pre najmenších. A potom už až do polnoci bude vyhrávať muzika. Zahrajú a zaspievajú Martin Harich (17.30 h) a hudobná skupina Duchoňovci (19.00 h). Večer o 20.30 h sa začne tancovačka s dídžejom.

V sobotu 27. augusta priestor na Rajčuli (pred Miestnym kultúrnym strediskom) rozvonia luteránska procesia. Ak by ste náhodou nevedeli, luteránska procesia je výdatná sviatočná polievka, ktorá sa pripravuje na výnimočné udalosti. Nájdete v nej (takmer) všetko, na čo si len pomyslíte – strukoviny, koreňovú zeleninu, klobásu, zemiaky, údené mäso, geršňu. Do hrnca si dáme vodičku, do nej vložíme údenú krkovičku alebo kolená, rebrá, zároveň pridáme geršničku, suchú fazuľku a keď je všetko mäkké, pridáme koreňovú zeleninu, zemiaky a dochutíme… Napokon, veď to uvidíte počas súťaže vo varení luteránskej procesie, ktorá sa začne o 10.00 h. Súťaž vyhodnotia a víťazov, ktorí navaria najlepšiu, najchutnejšiu polievku vyhlásia o 14.00 h.

A čím bude pokračovať Ľupčianske hudobné leto? No predsa hudbou. Flamengo show skvelého gitaristu Davida Bíleka si rozhodne nenechajte ujsť. Začína o 15.30 h. Na záver podujatia to roztočí Mafia Corner (17.00 h). A ako je známe, tam, kde je Mafia Corner, je „najlepša zabáva“.

Mafia Corner & Basta Fix – Najlepša Zabáva feat. Stylo:

Nevadí, že ste tam už boli

Byť v Slovenskej Ľupči a nenavštíviť tamojší hrad, to sa snáď ani nedá. A nevadí, že ste tam už boli. Každá ďalšia prehliadka hradu odhalí nové tajomstvá a prinesie nové zážitky. Hrad je aj počas augusta otvorený  denne (okrem pondelka) od 10.00 do 15.30 h, vstupy sú v polhodinových intervaloch. V sobotu 27. augusta sa posledná prehliadka uskutoční o 14.00 h.

Nebojsa v Mníchovom dvore

A aby toho nebolo málo, pridávame ešte pozvánku do Mníchovho dvora na stretnutie s rozprávkou (Ne)bojsa! Starobylý dvor a pivnica z roku 1826 aj útulná kaviarnička s malou predajnou galériou miestnych remesiel vás určite očarí príjemnou atmosférou. A rozprávka (Ne)bojsa!  poteší nielen deti ale aj dospelých. Ako sa vraví, bude „sranda“. Pri vystúpeniach Juraja Haviara a Tomáša Pohorelca, hercov medzibrodského Potulného dividla J+T o smiech veru nie je núdza.

Hrdinom príbehu, ktorý na motívy rozprávky Pavla Dobšinského Nebojsa napísali už spomínaní Juraj Haviar a Tomáš Pohorelec, je chlapec, ktorého priniesli havrany. Sudička mu prisúdi krásu a silu, ale uberie z bystrej mysle a šikovnosti a nechtiac mu naostatok daruje úplnú nebojácnosť… Čo všetko sa môže stať pri tejto šialenej kombinácii, to sa už dozviete v tejto  veselej rozprávke – bábkohre o hľadaní strachu a nájdení lásky v piatok 26. augusta o 18.00 h v čarovnom Mníchovom dvore (vstupné 8 eur).

Dávid Bílek – Roko: