Tento víkend bude bezpochyby v znamení sviatku svätého Mikuláša a podujatí s ním súvisiacich. Mikuláš príde aj na banskobystrické námestie, na ktorom už od konca novembra vládne vianočná atmosféra.

Piatok 6. december

Stánky na námestí, betlehemy v Radnici

Námestie SNP, B. Bystrica – 9:00 h

Mráz, nemráz, stánky s rôznorodým vianočným tovarom, hand made a remeselnými výrobkami, sa otvárajú práve na Mikuláša a to hneď zrána. Nakúpiť, alebo len tak pokochať sa pohľadom na pestrofarebnú vianočnú ponuku, môžete až do 22. decembra, každý deň od 9:00 do 20:00 h. Stánky s občerstvením budú na námestí až do 2. januára nového roka a otvorené sú denne od 11:00 do 23:45 h. Neobíďte ani historickú Radnicu, kde je výstava Čaro betlehemov. V piatok je Radnica otvorená do 17:00 h a v sobotu od 10:00 do 15:00 h.

Svetielko pre Mikuláša

Trhovisko Kyjevské námestie, B. Bystrica – 15:15 h

Len trištvrte hodiny predtým, ako na sídlisko Fončorda príde Mikuláš, si deti – ale aj dospelí, môžu v tvorivej mikulášskej rodinnej dielni vyrobiť originálne svetielko pre Mikuláša,  ktorým ho o 16:15 h privítajú (poháriky na vyzdobenie si treba doniesť).

Viac informácií o Mikulášovi na Fončorde, ale aj na námestí a na ďalších miestach v Banskej Bystrici a blízkom či vzdialenejšom okolí, nájdete v našom článku:

Zvolenský mikulášsky beh

Zvolenská Európa – 16:45 h

Štart päťdesiatich Mikulášov hlásia zo Zvolenskej Európy na piatok popoludní. Spoločne sa prebehnú smerom do Vianočnej dediny na námestí. Jeden z nich však v Európe zostane a spolu s anjelom a čertom potešia deti súťažami, darčekmi, maľovaním na tvár aj zdobením perníkov (od 17:00 h). A do tretice ešte jedna dobrá správa (nielen) pre Zvolenčanov. V piatok o 16:00 h sa na námestí otvára mestská ľadová plocha.

Sen noci svätojánskej

Divadlo Akadémie umení, B. Bystrica – 18:30 h

OZ Národné divadlo Banská Bystrica Mladým uvedie v piatok večer premiéru svetovej klasiky, Shakespearov Sen noci svätojánskej.

Desmod u Greškov

Divadlo u Greškov, Tajov – 18:45 h

Jednou zo zastávok na turné Desmod – Teatro set 2019 je aj tajovské Divadlo u Greškov. Je to špeciálne vystúpenie, v rámci ktorého sú piesne Desmod upravované podľa toho, v akom duchu sa koncert nesie. Vystúpenia sú podčiarknuté humornými vstupmi moderátora Miša Malichera.

Vianočný koncert v kostole

Evanjelický kostol, B. Bystrica – 19:00 h

Americkí hudobníci, speváčka Natascha Wright a klavirista a skladateľ Alfred McCrary zahrajú a zaspievajú Evanjelickom kostole na Lazovnej ulici v najväčšie svetové hity, svetoznáme balady, vianočné piesne a koledy. Koncert obohatia aj gospelové skladby, a to všetko v sprievode slovenského komorného kvarteta La Speranza.

Decembrová hudobná glosa

Národný dom, B. Bystrica – 19:00 h

Hudobná glosa Igora Šimega s poradovým číslom 75, bude hostiť skutočne skvelých umelcov – herečku zvolenského Divadla Jozefa Gregora Tajovského Svetlanu Hank Sarvašovú, banskobystrickú speváčku Soňu Hanzl Kopčanovú a Folklórnu spevácku skupinu Hojana. Viac informácií o podujatí nájdete vo Facebook evente.

U Francúza po slovensky

U Francúza – Jazz Klub 12, B. Bystrica – 20:00 h

 NWK je stredoslovenské zoskupenie mladých muzikantov a zameriava sa na slovenskú art-rockovú tvorbu, ktorú aranžuje pre moderné publikum. Tento prevzatý repertoár čiastočne dopĺňa autorskými skladbami. V podaní kvarteta NWK zaznejú U Francúza skladby Mariana Vargu, Mareka Brezovského či skupiny Fermata.

Paul Van Dyk v Ministry

Ministry of Fun, B. Bystrica – 21:00 h

Spoločnosť v Ministry of Fun vám od piatkového večera do sobotňajšieho rána bude robiť nemecký dídžej a producent Paul van Dyk. Medzi jeho najväčšie hity patria skladby Crush, Tell Me Why (The Riddle), We Are Alive či For An Angel.

Sobota 7. december

Adopčná akcia v Super ZOO

Europa SC, B. Bystrica – 9:30 h

 Mačičky z Mačkinho Majera vo Zvolenskej Slatine budú v sobotu v predajni Super ZOO v banskobystrickej Europe čakať na niekoho, kto im venuje lásku a starostlivosť. Na adopčnej akcii, ktorá sa koná v čase od 9:30 do 17:00 h budú mačičky s neľahkým osudom, ktoré hľadajú nový domov. Mačičky na adopciu nájdete aj na nasledujúcom odkaze.

Vianoce v Mačačárni

Bystrická Mačačáreň, B. Bystrica – 10:00 h

Vianoce sa chystajú už túto sobotu v Bystrickej Mačačárni (Družstevná 12). A kde sú Vianoce a vianočný stromček, tam patria aj darčeky. Na vianočné stretnutie v Mačačárni (od 10:00 do 15:00 h) môžete doniesť dary rôzneho druhu. Krmivo, deky, peliešky, hračky alebo čistiace prostriedky. Viac informácií o podujatí nájdete vo  Facebook evente.

Mikuláš na letisku

Letisko Sliač – 10:00 h

Mikuláš príde v sobotu aj na letisko! Možno priletí na stíhačke. Ktovie? Isté je, že nebude sám, a že bude veselo.

Hutnícka zabíjačka

Ponická Huta – 10:00 h

Zabíjačkové špeciality (ak vraj sviňa neujde), Folklórny súbor Poničan aj hudobná skupina Druhý dych a mini diskotéka s DJ Adrianom. To všetko, a ešte aj Mikuláš, v sobotu na 10. ročníku Hutníckej zabíjačky na Ponickej Hute.

Tvorivé dielne na Španej Doline

Historická škola J. Mistríka, Špania Dolina – 10:00 h

Už 14. ročník podujatia Na Španiu Dolinu už prichádzajú Vianoce sa uskutoční v Historickej škole J. Mistríka. Na tvorivých dielňach sa od 10:00 do 16:00 h budú piecť vianočné oblátky, paličkovať špaňodolinské čipky, zdobiť perníky a vyrábať vianočné ozdoby.

Očovské Vianoce

Očová – 12:00 h

Aj v Očovej sa Vianoce začínajú už túto sobotu. Na pravé poludnie sa tu otvára vianočný trh, na ktorom nájdete klobásky, jaternice, slaninu aj kapustnicu, štrúdľu aj trdelníky či vianočné darčeky. Nebude chýbať muzika ani živý betlehem.

Mikuláš na koči

Rakytovce, B. Bystrica – 14:00 h

Od Rakytoviec (14:00) cez Kremničku (15:00), Iliaš (16:00) a Podháj (17:00) až na Pršiansku terasu (18:00) povedie cesta Mikuláša na koči ťahanom koňmi. V koči, samozrejme, povezie Mikuláš darčeky pre deti.

Charitatívny Mikulášsky beh

Europa SC, B. Bystrica – 12:30 h

A aby tých Mikulášov nebolo málo, zopár desiatok sa ich v sobotu napoludnie stretne pri Europe, aby potom o 16:30 h vybehli smerom  na banskobystrické námestie.

Adventný koncert

Evanjelický kostol, Horná Mičiná – 16:00 h

Čas adventu spríjemní koncert speváckeho zboru Hron, ktorý sa uskutoční v Evanjelickom kostole v Hornej Mičinej. Diriguje Peter Bibza.

V Divadle pod balkónom

Divadlo pod balkónom, B. Bystrica – 17:00 h

V sobotu rozprávka O Zvončekovi Končekovi a v nedeľu rozprávkový príbeh Keď vyjde hviezdička. Aj sídliskové Divadlo pod balkónom už dýcha vianočnou atmosférou. Predstavenia sa začínajú o 17:00 h.

Mikulášska tancovačka

Hostinec na Kopčoku, B. Bystrica – 19:30 h

Zatancovať, zaspomínať si a zabaviť sa pri hudbe rokov 60-tych až 80-tych sa môžete na tancovačke v Hostinci na Kopčoku. Hrať bude kapela Galaxy BB Music.

O koliesko viac

Aula SZU, B. Bystrica – 19:00 h

Skillshow je nový formát talkshow, na ktorej zažijete najzábavnejšieho stand up komika Bekima v úlohe moderátora a vypočujete si tie najbizarnejšie príhody od zaujímavých intelektuálov, energických športovcov a šialených umelcov. Hosťami Bekima v Aule SZU budú speváčka Zdenka Predná, fitness trénerka Zora Ochodnická a režisérka a dramaturgička  Katarína Hitzingerová.

Festival Embargo

Záhrada CNK, B. Bystrica – 19:00 h

Festival ľudských práv, tolerancie a vzájomného porozumenia Embargo aj vo svojom šiestom ročníku prináša zaujímavý divadelný, filmový, ale najmä diskusný program určený pre širokú verejnosť. Štvordňový festival začína v sobotu o 19:00 h predstavením nórsko-českej umeleckej skupiny T.I.T.S. pod vedením režisérky Nely Kornetovej s názvom Forced Beauty.

Depeche Mode party

Klub 77, B. Bystrica – 20:00 h

Depeche Mode Party v Klube 77 nesporne poteší všetkých depešákov. Bude to už trinásta z čiernych osláv kultovej skupiny Depeche Mode, tentoraz opäť s koncertom ústeckého DM Revival, ktorý v tomto roku oslavuje dvadsať rokov na scéne a… „koncert staví tak, aby co nejvíce šlapal“.

Nedeľa 8. december

Hračka pre psa

SSM Tihanyiovský kaštieľ – 9:00 h

V nedeľných tvorivých dielňach si deti zo starého trička vyrobia hračku pre psíka, vyskúšajú si, či vedia strihať látku, robiť uzly a pliesť vrkoč. Tiež sa bude hovoriť o najlepších priateľoch človeka aj o psíkoch v útulkoch. V Tihányiovskom kaštieli si môžete pozrieť aj výstavu 30 (k)rokov (do) múzea, ktorá odhaľuje tajomstvá ukryté v jeho depozitári.

Ovečka Shaun v detskom kine

CINEMAX, B. Bystrica – 15:30 h

Ovečka Shaun vo filme: Farmageddon, alebo blízke stretnutie ovčieho druhu s najobľúbenejším ovčím stádom v Shaunovom celkom novom filmovom dobrodružstve. V nedeľnom detskom kine so zvýhodneným vstupným (5 eur) zažijú deti kopu zábavy a dobrodružstva s obľúbenými ovečkami.

Číra radosť

Divadlo Štúdio tanca, B. Bystrica – 16:00 h

Predstavenie Číra radosť je založené najmä na forme tvorivej energie, ktorá si cestu našla sama, nevyspytateľne ako radosť sama. Hravou formou pre detského i dospelého diváka, predstaví choreografiu, ktorá divákov aj účinkujúcich prenesie do sveta kde je všetko možné, kde sa radosť povznesie nad všetko ostatné, kde si sami poskladáme svoj svet tak, ako nás baví.

O čertoch, vodníkoch a podvodníkoch

Námestie SNP, B. Bystrica – 16:00 h

Banskobystrické námestie navštívi v nedeľu Vranovské chodúľové divadlo s bláznivou rozprávkou o Čertovi Ivanovi, Vodníkovi Emilovi a Smrtke Vývrtke.

Sčamba a Čerešenky

Aula SZU, B. Bystrica – 17:00 h

Hudobná skupina Ščamba z východu Slovenska prichádza do  Banskej Bystrice s veselým koncertom plným jej najväčších hitov, ako sú Dedina, Na mne nikto nemá, Kameň a veľa ďalších. Nebude chýbať ani humorné slovo a dievčenská skupina Čerešenky.