Už odpradávna sa sviatok svätého Mikuláša, šiesty december, spája s vierou v bohatstvo. Najviac zvykov súvisiacich s Mikulášom sa zachovalo s  obdarovávaním detí.

Tento týždeň sa Mikuláš vyberie potešiť deti vo všetkých možných kútoch sveta. Nadeliť im sladkosti a možno aj pokarhať. Samozrejme, príde aj medzi deti do Banskej Bystrice a okolia. A s ním aj čert a anjel. Prinášame vám prehľad blížiacich sa mikulášskych podujatí.

Streda 4. december

Materské centrum Mamina, B. Bystrica – 16.30 h

Do materského centra Mamina na sídlisku Rudlová-Sásová (Tatranská 10) zavíta Mikuláš už v stredu 4. decembra (16:30 h). Zaznejú koledy, rozsvieti sa vianočný a bude aj diskotéka s tancom. Mikulášovať sa bude aj na druhý deň, vo štvrtok 5. decembra od 9:30 h, no to bude Mikuláš pre deti do troch rokov a ich rodičov.

Štvrtok 5. december

Námestie SNP, Sliač – 15.15 h

Mikulášsky sprievod na Sliači sa začína o 15:15 h na Ulici ČSA a končí na námestí pri fontáne, ktoré sa od 16:00 h stane Mikulášskym námestím. Sladkú odmenu dostane každý, kto príde v mikulášskej čiapke. Zážitkom pre všetkých bude krásne svietiaci vianočný stromček.

Námestie A. Sládkoviča, Hrochoť – 15.30 h

Na Hrochoť príde Mikuláš a jeho spoločníci vo štvrtok poobede, aby nielen rozsvietili stromček v dedine, ale za básničku, pesničku či koledu aj odmenili deti sladkosťami. Na Detských mikulášskych trhoch budú na predaj všelijaké vianočné špeciality.

SC Point, B. Bystrica – 17.00 h

Aj tento rok môžu deti stretnúť Mikuláša v nákupnom centre Point. So svojimi pomocníkmi tam bude od 17:00 h. Deti iste poteší kopa sladkostí ale aj tvorivé dielne, maľovanie na tvár či súťaž o najkrajšiu fotku pri vianočnom stromčeku.

Obecný úrad, Kynceľová – 17.00 h

Aj Kynceľovú stíha Mikuláš navštíviť už vo štvrtok. Pozýva deti do zasadačky Obecného úradu, kde sa spoločne zabavia a zapália svetielka na vianočnom stromčeku.

Zimný štadión, Zvolen – 18.00 h

Zvolenský Krasokorčuliarsky klub, privíta Mikuláša, ako inak, na ľade. A vítané sú všetky deti, anjeli aj čertíci na korčuliach. Bude veselo!

Piatok 6. december

Kyjevské námestie, B. Bystrica – 16.00 h

Ako by to bolo, keby Mikuláš obišiel sídlisko Fončorda! Veď tam je detí ako maku. Na Kyjevské námestie príde v piatok, o 16:15 h rozsvieti stromček, rozdá sladkosti a potom si spolu s deťmi pozrie Mikulášske pásmo v podaní Folklórneho súboru Urpín. Nebude chýbať, punč, čaj a ani diskotéka pre deti.

Námestie SNP, Slovenská Ľupča – 16.00 h

V Jeep WRANGLER club Slovakia  sa rozhodli, že v piatok si vyzdobia svojich tátošov svetielkami od výmyslu sveta, prezlečú sa do kostýmov, košíky naplnia sladkosťami, jabĺčkami, orieškami a vyberú sa na mikulášsku wrangler jazdu. Potešiť deti ale aj dospelých, priateľov v obciach, ktoré im pomáhali pri organizovaní podujatí.  Zraz wrangleristov  je o 16:00 h v Mníchovom dvore v Slovenskej Ľupči.  Po prejazde obcou sa o 17:30 h jazda pohne smerom do Ľubietovej. Na tamojšom námestí by mala zaparkovať cca o 18:00 h. Konečnou zastávkou bude Hiadeľ (cca od 19.00 h). Túto mikulášsku jazdu si rozhodne nenechajte ujsť!

Kafe Peekaboo, B. Bystrica – 16.30 h

Balíčky pre poslušné deti, animátori, tvorivé dielničky, občerstvenie a kopa zábavy, hier a súťaží s Mikulášom a anjelom. Mikulášska besiedka v Kafe Peekaboo (Povstalecká cesta, Podlavice) bude pestrá a veselá. Viac info na Faceooku.

Námestie SNP, B. Bystrica – 17.00 h

Na banskobystrickom námestí je pre deti pripravená veselá rozprávka s pesničkami a veľkými maskotmi Bojko a Zmrzlinka. Mikuláš so svojimi pomocníkmi príde na koči, rozdajú darčeky aj  čertovské odmeny a spoločne s deťmi rozsvietia veľký vianočný strom. Námestie potom roztancujú deti zo Základnej umeleckej školy J. Cikkera.

Malachov – 17.00 h

Mikulášska party v Malachove sa tiež začína o 17:00 h. Po privítaní Mikuláša, a už tradične aj zapálení svetielok na stromčeku, nasleduje mikulášska mini diskotéka pre malých aj veľkých.

Bábkové divadlo na Rázcestí, B. Bystrica – 18.00 h

Mikuláš mieri aj do Bábkového divadla na Rázcestí.  Mimoriadne v piatok, práve vo sviatočný deň, sa v divadle odohrá magický príbeh o túžbach a splnených snoch Zamatový zajačik. Po predstavení má Mikuláš v spoločnosti čerta a anjela pripravené malé prekvapenia, ktoré potešia malých i veľkých.

Sobota 7. december

Obecný dvor, Badín – 9.00 h

V Badíne si príchod Mikuláša ochutia zabíjačkovými špecialitami. Obecná zabíjačka sa začína už o 9:00 h ráno. Popoludnie s Mikulášom (od 13:30 h) spríjemnia vystúpenia Folklórnej skupiny Javory a Liesky, Detský spevácky zbor Vodopádik, speváčka Tereza Králiková aj deti zo Základnej školy s materskou školou z Badína. Budú aj vianočné trhy, oblátky, med a medovina, palacinky,  hračky a všeličo iné.

Južné časti Banskej Bystrice – 14.00 h

V sobotu Mikuláš nasadne na koč a aj tento rok obíde aj južné mestské časti Banskej Bystrice. O 14-tej hodine začne svoju cestu v Rakytovciach. O 15-tej hodine sa zastaví v Kremničke, o 16.00 h potom v Iliaši, o 17.00 h pri vianočnom stromčeku v Podháji a svoju cestu zakončí o 18.00 h na parkovisku na Medenej ulici na Pršianskej terase. Pre každé dieťa bude mať pripravený malý darček.

Horná Mičiná – 14.45 h

Divadlo pod balkónom zahrá deťom v sále Obecného úradu v Hornej Mičinej rozprávku (14:45 h), Mikuláš rozdá balíčky a potom sa všetci poberú vonku, rozsvietiť stromček v obecnom parku (16:00 h).

Dolná Mičiná – 16.00 h

Na skok od Hornej, teda v Dolnej Mičinej, bude aj mikulášsky ohňostroj (17:00 h). No ešte predtým, od 16:00 h, sa aj tu rozsvieti stromček a Mikuláš za pesničky a básničky dá deťom balíčky.

Hronec – 13.15 h

Bohatá mikulášska nádielka láka v sobotu aj do Hronca.  Oplatí sa tam ísť, lebo v programe vystúpia škôlkári aj kapela HEX (15:00 h) či breznianska skupina ZBM. V stánkoch s občerstvením bude rozvoniavať mikulášska kapustnica, hasičská haruľa a ďalšie tradičné slovenské špeciality. Mikuláš príde na námestie o 16:45 h a zo svojho koša vybalí darčeky aj mikulášsku jazdu vláčikom. Pravdaže, aj stromček zapáli.

OC Terminal, B. Bystrica – 15.30 h

Vianoce v obchodnom centre Terminal sú retro. V sobotu tam preto príde Deduško Mráz so svojou družinou, vlkom a zajacom, ktorí deti zabavia a roztancujú. A nebude chýbať ani sladká retro nádielka.

Nedeľa 8. december

Fuggerov Dvor, Selce – 10.00 h

Mikuláš, anjelik a čert pobavia v nedeľu dopoludnia deti, ktoré prídu na Fuggerov Dvor do Seliec. Za pekné básničky dostanú aj balíčky. Bude sa variť punč a na dobrú náladu zahrá DJ Bobot.

Hronsek – 15.00 h

V krásnej záhrade barokového kaštieľa v Hronseku sa odohrá stretnutie detí s Mikulášom, ale aj rozprávka a laserová šou. Podávať sa bude teplý čaj a vianočné pečivo. A tak, ako inde, aj deti v Hronseku dostanú balíčky. No nemali by zabudnúť pripraviť si pesničky či básničky.

Sídlisko Rudlová-Sásová, B. Bystrica – 15.30 h

Príchod Mikuláša na najväčšie banskobystrické sídlisko (ihriská na Rudohorskej) sprevádzajú Vianočné trhy s vianočnou kapustnicou, lokšami, medovníkmi aj punčom, ale aj s charitatívnym poslaním. Výťažok z trhov totiž poputuje deťom, ktoré by inak nemali možnosť zúčastniť sa v lete detského tábora. Každý, kto sa zapojí, prispeje k tomu, že aj tieto deti budú mať pekné Vianoce.

Masarykov dvor, Vígľaš-Pstruša  – 15.30 h

Jazdecký areál Masarykov dvor na Pstruši tiež láka bohatým mikulášskym programom. Sú v ňom vianočné tvorivé dielne, fotokútik aj maľovanie na tvár, rozprávka Janko Hraško v podaní Divadla z domčeka, mini trh s punčom, vareným vínom a pečenými gaštanmi a, samozrejme, ani tento rok nebude chýbať jazda na koči. Program začína o 15:30 h, Mikuláš s čertom a anjelom prídu o 17:00 h.

A to ešte nie je všetko

Mikuláš zavíta túto sobotu aj do Podlavíc, Tajova, Nemiec, Harmanca, Ľubietovej a do ďalších miest a na dediny blízko i ďalej od Banskej Bystrice.

Deti zo sídliska Radvaň sa na Mikuláša môžu tešiť v utorok 10. decembra. Stretnú sa s ním o 17.00 h v jedálni Základnej školy s MŠ na Radvanskej.

V Lučatíne privítajú Mikuláša v piatok 13. decembra v Kultúrnom dome. Mikuláš príde po Vianočnom koncerte, ktorý sa začína o 16.00 h.

S Mikulášom po koľajniciach

Zážitkom nielen pre deti ale aj ich rodičov môžu byť mikulášske jazdy na historických vlakoch.

V sobotu 7. decembra o 9.20 h odchádza z Osobnej stanice vo Zvolene súprava tvorená historickým motorovým vozňom  M 131.1053 z roku 1948 a vozňom Bdml z roku 1956. Počas cesty do Dobrej Nivy a späť do Zvolena navštívi cestujúcich vo vozňoch Mikuláš s anjelom a čertom a dobrotami pre deti. Ďalšie jazdy sú o 13:20 a 17:20 h.

Vzácna mikulášska návšteva príde v sobotu aj na Čiernohronskú železnicu do Čierneho Balogu. Vláčik sa vydá plnou parou vpred údolím Čierneho Hrona, na Dobroč aj do Vydrova. Vo vozňoch bude teplo a Mikuláš bude rozdávať sladkosti. Miesta si môžete rezervovať vopred na 0905 232 092 a info@chz.sk. Viac informácií nájdete na stránke ČHŽ.

Ďalšie informácie o jednotlivých podujatiach nájdete v plagátoch vo fotogalérii.