Futbalový štadión v Rakytovciach hostil v piatok 19. augusta od 16.30 h pred peknou diváckou návštevou treťoligové derby medzi domácimi Hamšíkovcami a hosťujúcimi Podkonicami. Z duelu, v ktorom rozhodol o výsledku jediný gól, vám prinášame aj vydarenú fotogalériu a pozápasové reakcie aktérov.

Piatok bol pre futbalových priaznivcov z Banskej Bystrice a okolia sviatkom. Na programe boli totiž hneď dva atraktívne derby zápasy. Ešte pred fortunaligovým duelom medzi Podbrezovou a banskobystrickou Duklou sme si mohli pozrieť regionálny šláger aj v rámci III. ligy Západ. Množstvo priaznivcov túto možnosť využilo a vrátane hráčov sme ich stretli aj v Podbrezovej. Na pomery tretej ligy mal slušnú kulisu aj duel v banskobystrickej mestskej časti. K počtu divákov 512 výrazne prispeli aj fanúšikovia z Podkoníc, ktorí sú známi tým, že chodia podporovať svojich miláčikov v hojnom počte doma aj vonku.

Piatok sprevádzali extrémne horúčavy, keď sa teploty vzduchu šplhali k 36 °C a výstraha SHMÚ 2. stupňa pred vysokými teplotami platila ešte aj počas duelu v Rakytovciach. Hlavný arbiter tak v prvom polčase nariadil občerstvovaciu prestávku hneď dvakrát. V druhom polčase sa už ale obloha zatiahla a pridal sa aj silný vietor. Obe mužstvá boli pred zápasom v podobnej situácii, keď v prvých dvoch kolách prehrali v Častkovciach a doma remizovali.

Domáci hrozili v úvode zápasu po rohových kopoch. V 8. minúte zahral kapitán Hamšíkovcov Daniel Kohút roh z pravej strany na zadnú tyč, kde v šanci hlavičkoval nepresne Martin Majling. V 10. minúte zahrával Kohút ďalší roh sprava a tentokrát priamo ohrozil bránu hostí, pričom trafil brvno. Hráči Podkoníc si vypracovali prvú vážnejšiu príležitosť v 20. minúte, taktiež po rohu z pravej strany. Michal Mózer našiel na zadnej tyči hlavu Ivana Očenáša, ktorý zakončil nad bránu.

Hostia mali v 23. minúte k dispozícii priamy kop spoza šestnástky. K lopte sa postavil Róbert Dlhoš a strelou popod múr poslal loptu len do stredu brány, kde stál pripravený Krejčí. Brankár Hamšíkovcov sa zaskvel v 38. minúte výborným zákrokom pri šanci Mózera, ktorý zakončoval hlavou po centri Martina Sedliaka z ľavej strany. „Väčšina lôpt po centroch ide na prvú tyč, väčšinou tam sa tlačí útočník, takže som sa snažil podľa toho postaviť. Možno som mal šťastie, možno dobrý zákrok, podržal som tím, ale následne sme dostali gól, takže to nebolo platné,“ opísal svoj skvelý zákrok Adam Krejčí.

Domácim sa nepodarilo odvrátiť loptu z vlastnej polovice a po nákope späť pred bránu zabojoval na hrote útoku Adam Kostúr, ktorý sa pretlačil do šance a otvoril skóre stretnutia – 0:1. „Vravel som nášmu obrancovi, že musí byť pred hráčom, ale potom som počul, že náš útočník odvrátil loptu na našu bránu, preskočilo to nášho stopéra a možno som mohol byť trošku vyššie postavený. Ale bohužiaľ, bol to taký smolný gól, išiel som do výskoku, že ma bude lobovať, ale spravil to možno skúsene, možno to tak nechcel, ale vyšlo mu to,“ doplnil opis gólovej situácie brankár RSC Hamsik Academy Krejčí.

Svoj pohľad na gólovú situáciu pridal aj samotný strelec Adam Kostúr: „Myslím si, že to bola trochu aj šťastná situácia. Dáko sa to dostalo cez obranu, ja som sa tam dáko dostal, už som bol pred brankárom a pretlačil som to do brány. Musím uznať, že to bolo trochu so šťastím, ale takéto góly vyhrávajú derby zápasy.“

Hamšíkovci mohli vyrovnať v 43. minúte, keď Kohút po priťuknutí Ivana Šteinigera z vyše 25-tich metrov trafil krásnou „banánovou“ strelou brvno. Krátko po zmene strán si striedajúci Jaroslav Vavák svojou aktivitou vypracoval tri strelecké pokusy v krátkom slede. Prvé dva zblokovali Podkoničania a tretí skončil v sieti, no neplatil pre predchádzajúcu ruku ofenzívneho hráča domácich. Po vyše hodine hry spálili hostia tutovku, keď Matúš Turňa odcentroval z pravej strany, obranca domácich Nikolas Miloš Pollák odvrátil loptu hlavou len na Dávida Seleckého, ktorý z blízkosti zadnej tyče trafil Krejčího.

Hráči RSC Hamsik Academy v závere zápasu dobýjali bránu Podkoníc. V 83. minúte hlavičkoval na zadnej tyči po štandardke z ľavej strany nepresne Erik Gaško, ktorý bol v ofsajde. V 88. minúte kopali domáci roh z ľavej strany a striedajúci Miroslav Neušel trafil osamotený v tutovke ľavú tyč brány Podkoníc. V nadstavenom čase mohli hostia ešte pridať druhý gól, keď sa na Krejčího rútil sám striedajúci Andrej Čilík, ktorý však trafil len nohu brankára RSC Hamsik Academy. Mrzieť ho to však nemuselo, keďže Podkonice výhru najtesnejším rozdielom ubránili.

Peter Venglarčík, tréner RSC Hamsik Academy: „Rozhodol jeden gól, ktorý sme si dali po fatálnej chybe. Opakuje sa naša sterilita v útoku. Akože to, čo ste dnes mohli vidieť, aby sme my z dvoch metrov nedávali góly… Hľadáme na to nejaký recept. Zasunúť loptu nohou alebo hlavou z metra do brány, to je činnosť, ktorá sa ťažko trénuje. Hľadám spôsob, ako niekoho naučím trafiť bránu. Ale vidíte, tá herná dominancia bola obrovská, nasadenie fajn, bolo to derby, takže výsledok veľmi smutný, ale s výkonom som spokojný. V druhom polčase to bolo o dobýjaní jednej brány, ale nepodarilo sa to, takže smútok no… V tréningu nemôžem chlapcom vytknúť nič, je to svedomité, poctivé. Trénujeme dosť intenzívne a často. Treba nám takú chladnokrvnosť, možno sa viac povenujeme jednoduchším veciam a vypustíme zložitejšie. Do príležitostí sa vieme dostať, ale dnes nás posledná finálna fáza vyzliekla donaha.“

Trénera domácich sme sa opýtali na to, či gól hostí pridal na nervozite u jeho zverencov. „Áno, lebo sa to opakuje. Sami dobre viete, že keď vstúpite dobre do zápasu a zápas sa pre vás dobre vyvíja, a potom vás schladí takýto gól, tak to otrasie aj s väčšími mužstvami, nie len s nami. Takže bolo cítiť, že tam niečo zarezonovalo v hlavách chlapcov. Na súpiske sme mali sedem hráčov ročníka 2000 a mladších, takže to sú veci, s ktorými oni bojujú. Tento zápas mladým hráčom veľmi veľa dal. Mladí sa nezľakli toho, že je to derby a podali dobrý výkon. Výkonom ma spomedzi mladých potešil najmä Majo Ždánsky, ktorý sa dobre popasoval s príležitosťou hrať od začiatku,“ odpovedal Venglarčík.

Adam Krejčí, brankár Hamšíkovcov: „Rozhodlo to, že sme nedali gól. Musíme sa tlačiť do šestnástky, vytvárať si viac šancí, nech tam tá lopta lieta a zakončovať na bránu. Koľko sme mali zase striel? Jednu, dve? Aj to sme trafili brvno… Snažil som sa pomôcť chalanom ako sa dalo. Ďakujem trénerovi za dôveru, že som ju zas dostal. Chcel som sa mu odvďačiť, ale bohužiaľ, zase sme spravili jednu blbú chybu vzadu, ktorá rozhodla zápas. Musíme dávať góly, dostávať sa do šancí, inak to nepôjde. Táto liga je kvalitná, opäť sme sa o tom presvedčili.“

Marcel Turňa, tréner FK Podkonice: „Pripravovali sme sa na tento špecifický zápas dôkladne. Rakytovce aj my sme mali po dvoch kolách na konte po bode. Takže to bol pre obe mužstvá určite aj psychicky náročný zápas. Bolo to o jednom góle, povedal som to aj chalanom. Išli sme sem s dobrou defenzívou a snažili sme sa využiť nejakú ponúknutú šancu. Nevstúpili sme do zápasu ideálne, trošku sme sa zatiahli, čo som nechcel. Boli sme málo aktívni vpredu, nepodržali sme tam loptu, obrana bola preťažená, čiže tam mali domáci optickú prevahu. Ale v druhom polčase, už po preskupení a prestriedaní, sa nám to trošku zlepšilo. Myslím si, že víťazstvo je zaslúžené, aj keď domáci nás v závere pritlačili a mali zo štandardných situácií nejaké šance. Stálo pri nás aj šťastie, ale to k futbalu patrí, takže sme vďační za toto víťazstvo, veľmi si ho vážime a dúfam, že nás nakopne do ďalších víťazstiev v súťaži.“

Adam Kostúr, autor gólu FK Podkonice: „Rozhodlo väčšie chcenie, lebo my sme sem prišli s víťazným nastavením. Týchto dvadsať hráčov, čo sem prišlo, chcelo vyhrať, takže to sa aj splnilo. Bol to taký klasický derby zápas, nervózny z oboch strán. Ale u nás v Podkoniciach sa nikto na to pozerať nebude, berieme domov tri body, takže všetko je fajn. Veľká vďaka patrí našim fanúšikom, lebo bez nich by sme tu neboli. Chodia povzbudzovať v takomto počte už od čias, kedy sme hrali ešte I. triedu (dnešnú 7. ligu ObFZ BB, Podkonice postúpili od roku 2018 z I. triedy postupne až do III. ligy Západ, pozn. red.). Takže veľká pocta pre nich, ďakujeme.“

III. liga Západ – 3. kolo – piatok 19.08.2022 – Rakytovce

RSC Hamsik Academy – FK Podkonice 0:1 (0:1)

Gól: 38. Kostúr. ŽK: 23. Pollák, 44. Jackuliak – 22. Selecký, 50. Očenáš, 87. Tannhauser. Rozhodovali: Batiz – Gregorec, Hrobárik. Diváci: 512

Zostava RSC Hamsik Academy: Krejčí – Majling (66. Neušel), Pollák, Gaško, Iseni – Jovančević, Sojka – Jackuliak, Ždánsky, Kohút (C) (66. Marchuk) – Štreiniger (46. Vavák)

Zostava FK Podkonice: Gábriš – Mihálik, Dlhoš (69. Patrnčiak), Očenáš – Mat. Turňa (C), Koreň, Melich, Selecký (90. Čilík) – Mózer (90. Kvietok), Kostúr (66. Kostúrik), Sedliak (46. Tannhauser)

12
RSC HAMSIK ACADEMY Banská Bystrica, o. z.