V piatok 19. augusta sa v ZELPO Aréne v rámci 6. kola Fortuna ligy odohralo pohronské derby medzi FK Železiarne Podbrezová a MFK Dukla Banská Bystrica. Zo stretnutia, ktoré prinieslo oveľa viac šancí ako gólov, vám prinášame aj fotogalériu.

Na súpiske Dukly chýbal Peter Mazan, Patrik Prikryl a Martin Slaninka. Do zostavy, aspoň na lavičku, sa po absencii v Dunajskej Strede vrátil David Depetris a na lavičke nechýbala nová posila Martin Rymarenko. Podbrezová pred piatkovým duelom ešte neprehrala, keď po domácej výhre nad Slovanom v 1. kole nazbierala štyri remízy. Dukla mala na konte tri body za výhru v Trnave.

V prvom polčase sa 3 472 prítomným divákom musel futbal páčiť, keďže s gólovými príležitosťami sa roztrhlo vrece. V 9. minúte vysunul Michal Faško v brejku na ľavé krídlo Róberta Polievku, obranca domácich Marek Kristián Bartoš loptu zluftoval, a kapitán Dukly sa tak dostal do dobrej pozície, ale z uhla z ľavej strany nedokázal prekonať pozorného Richarda Ludhu. V 11. minúte to na opačnej strane skúšal spoza šestnástky Vladimír Kukoľ, ale Matúš Hruška si so strelou poradil. Skóre stretnutia sa menilo po prvýkrát v 12. minúte. Kukoľ najprv po centri Davida Mosesa Cobnana trafil hlavičkou tyč, následne sa dostal k lopte na pravej strane šestnástky a odcentroval na Samuela Ďatka, ktorý zblízka rozvlnil sieť – 1:0.

Hráči Dukly mohli vyrovnať v 18. minúte po spätnej prihrávke Adriána Slávika z pravej strany pokutového územia na prednú tyč, kde Faško zblízka trafil rukavice Ludhu a Lukáš Migaľa z následnej dorážky netrafil bránu. Nasledovali príležitosti Podbrezovej. Cobnan najprv z hranice šestnástky vystrelil do ľavého horného rohu Hruškovej brány, ale brankár hostí predviedol výborný zákrok. Krátko na to Marián Pišoja skvelým sklzom vypichol loptu Danielovi Pavúkovi, ktorý sa rútil do tutovky. Následne si Mikuláš Bakaľa po rohu nabehol do šestnástky a osamotený z prvej prestrelil bránu Dukly.

Bystričania pohrozili v 22. minúte, keď z ľavej strany odcentroval Timotej Záhumenský a vďaka obrannému zákroku Mateja Grešáka to mal Slávik na zadnej tyči na dlhú nohu. Situácia z 24. minúty už zaváňala gólom oveľa viac, keď Migaľa prihral z pravej strany pred bránu, lopta sa odrazila k Záhumenskému, ktorý si položil Ludhu, ale v stopercentnej príležitosti napálil brániaceho hráča domácich.

Ani v záverečnej 15-minútovke prvého dejstva tempo šancí neupadlo. Usman Issa v 32. minúte vysunul za obranu hostí Ďatka, ten osamotený v šestnástke zvolil prihrávku, ale netrafil nabiehajúceho Pavúka. V 39. minúte odcentroval Bakaľa z ľavej strany a Cobnan trafil zblízka obrancu Dukly v ďalšej tutovke. V 40. minúte sa zverencom trénera Michala Ščasného podarilo rozvlniť sieť po tom, čo Slávik vysunul pred bránu Faška, ktorý prekonal Ludhu, ale gól neplatil pre ofsajd. Následne na opačnej strane ihriska zatlačila na obranu Bystričanov dvojica Cobnan – Issa a prvý menovaný po práci druhého menovaného skóroval na 2:0.

V druhom polčase to bolo najmä o štandardkách. Faško odcentroval v 58. minúte z priameho kopu z ľavej strany na zadnú tyč, kde osamotený Pišoja hlavičkoval do rukavíc brankára domácich. Kormidelník hostí Michal Ščasný poslal v 63. minúte do hry dvoch útočníkov – Davida Depetrisa a Martina Rymarenka. Domáci priaznivci sa radovali po tretíkrát v 66. minúte po zásahu striedajúceho Michala Breznaníka, no radosť Podbrezovčanov prekazil ofsajdový verdikt. Jeho správnosť ešte odobril VAR.

V 72. minúte boli diváci svedkami rýchleho a nebezpečného brejku hostí. Depetris vysunul na pravé krídlo Slávika, ten sa rútil do prečíslenia s Rymarenkom, ale zvolil strelu a ani na dvakrát Ludhu neprekonal. Po následnom rohu tečoval Depetris Rymarenkov pokus z odrazenej lopty vedľa. V 75. minúte si Polievka vytvoril palebnú pozíciu v pokutovom území, ale výborne chytajúceho gólmana domácich neprekonal. Brankár Podbrezovej sa zaskvel aj hneď potom, keď chytil Rymarenkovu hlavičku zblízka po Záhumenského centri z ľavej strany. Hráči Dukly predsalen zavŕšili výbornú pasáž gólom na 2:1, keď sa po rohovom kope presadil hlavou Ľubomír Willwéber.

V závere zápasu tak ešte Bystričania mali o čo hrať. Zverenci trénera Romana Skuhravého však úspešne bránili tri body a v 87. minúte mohli pridať tretí gól, no Hruška fantastickým zákrokom vytlačil strelu Reného Paraja spod brvna. Po následnom rohu už ale Podbrezová zvýšila na konečných 3:1, keď zblízka rozvlnil sieť Marek Kuzma. V 9-minútovom nadstavenom čase sa už Dukle skórovať nepodarilo, aj keď blízko ku gólu bol po Migaľovom centri Rymarenko.

Michal Ščasný, tréner MFK Dukla: „Zápas sa mi hodnotí zle. Vytvorili sme si veľa šancí, ktoré, keď chceme byť úspešní, musíme premieňať. Na druhej strane, nemôžeme robiť toľko chýb v defenzíve ako sme urobili dnes. Aj v prvom polčase tam boli situácie, ktoré sme zle riešili finálnou prihrávkou, v čom nás vyškolila Podbrezová. Na druhej strane, David Depetris mal zdravotné problémy a môžeme špekulovať, či by z tých situácií dal gól, keby hral od začiatku. Na lavičke som to mal v hlave, že keby išiel od začiatku, tak on by polovicu z tých šancí premenil, lebo my sme nehrali s klasickým útočníkom. Pokiaľ ide o riešenie situácie v defenzíve, sú to interné veci, takže keď to budeme riešiť, prvá to bude vedieť šatňa, a potom vy. Analýzu si robíme po každom zápase. Vieme, kde máme problémy, ale nechám si to pre šatňu.“

Ľubomír Willwéber, autor jediného gólu Dukly: „Nás to veľmi mrzí, pretože si myslím, že sme dnes neboli horší tím a určite sme si nezaslúžili prehrať. Na to, že to bolo derby, sme si vytvorili viac než dosť šancí. Bohužiaľ, nepremenili sme ich. Keby dáme prvý gól my, tak by to možno bolo úplne inak. Súper nám dal jeden gól, potom druhý, ale stále sme bojovali a aj potom sme tam mali veľmi veľa šancí. Aj keby hráme sto, stodvadsať minút, tak ten druhý gól možno nedáme. Musíme sa na to sústrediť aj v tréningu a zlepšiť to. Príde mi to, že v každom zápase dostaneme hneď z prvej šance gól, a potom nás to trošku zlomí. Aj Podbrezová mala šance, ale my sme ich mali viac. Je to zlé a musíme to zmeniť. Tri zo body šiestich zápasov sú málo, určite sme chceli viac, ale treba sa pozrieť aj na to, že sme hrali päť zápasov vonku.“

Martin Rymarenko, nová posila Dukly: „Určite som si do predstavoval inak. Nepovedal by som, že nám to nejde. Len nám trošku viazne koncovka, sme málo efektívni. Keby sme dnes efektívnejší, tak by ten zápas skončil úplne inak. Bol to vyrovnaný zápas, bolo to o prvom góle. Oni ho dali, dostali sa na koňa a my sme nedali svoje šance. Veľmi nás to mrzí, ale musíme dať hlavy hore a ísť do ďalšieho zápasu s jednoznačným cieľom vyhrať. Všetci máme ambíciu ísť vyššie. Nenecháme to určite tak. Nepozeráme sa momentálne na tabuľku. Áno, vieme, v akej sme situácii, ale pozeráme sa len dopredu.“

Roman Skuhravý, tréner Podbrezovej: „Chvíľu sme si zvykali na vysoké postavenie súpera, keď sme to celkom dobre riešili, ale s menšou nepresnosťou. Od 15. minúty do konca prvého polčasu sme boli jednoznačne lepší. Som presvedčený, že tam sa mal zápas rozhodnúť, keď sme mali ďalšie tri tisícpercentné šance. V druhom polčase súper zareagoval zmenou rozostavenia. My sme začali faulovať. Pod tlakom, že chceme vyhrať, čo som videl na hráčoch celý týždeň, sme dostali súpera do hry štandardnými situáciami, kde nás brankár fantasticky podržal. Gól sme dostali v čase, keď sme hru stiahli na troch stredných záložníkov, lebo sme mali zaťažený stred poľa. Odvtedy sme začali brániť lepšie. Gól na 3:1 nám pomohol. Pre fanúšika mal zápas všetko. Banská Bystrica hrala veľmi dobre a my si veľmi vážime to, že sme vyhrali, pretože Banská sa rozbehne a bude silným protivníkom pre každého.“

Samuel Ďatko, autor prvého gólu Podbrezovej: „Víťazstvo má pridanú hodnotu, keďže je to derby. Pri mojom góle som videl, že Kuky (Vladimír Kukoľ) si tam nabieha, už tá jeho šanca neskončila gólom. Keď som získal loptu na jedenástke, tak som videl, že tam nikto nie je, že všetkých stiahol na prvú tyč. Kuky mi to skvele pripravil a ja som to len umiestnil. Druhá liga nás pripravila dobre, my len zbierame body. Ten systém, ktorý hráme, je skvelý. Určite od toho neupustíme. Sme radi za takéto výkony a musíme na ne nadväzovať.“

Fortuna liga – 6. kolo – piatok 19.08.2022 – ZELPO Aréna – Podbrezová

FK Železiarne Podbrezová – MFK Dukla Banská Bystrica 3:1 (2:0)

Góly: 12. Ďatko, 41. Cobnan, 88. Kuzma – 76. Willwéber. ŽK: 50. Kukoľ, 95. Breznaník – 2. Migaľa, 82. Uhrinčať, 95. Depetris. Rozhodovali: Dohál – Vorel, Roszbeck. Diváci: 3 472

Zostava FK Železiarne Podbrezová: Ludha – Bakaľa, Godál (C), M. Bartoš – Kukoľ (71. Kuzma), Paraj, Grešák, Ďatko (97. Masaryk) – Pavúk, Issa (46. Breznaník), Cobnan (79. Bariš)

Zostava MFK Dukla Banská Bystrica: Hruška – Pišoja (63. Rymarenko), Kupčík, Uhrinčať – Záhumenský (93. Hanes), Willwéber, B. Ľupták (63. Depetris), Migaľa – Polievka (C), Faško, Slávik

12 6 1 0 5 6 16 -10 3

Futbalisti banskobystrickej Dukly sa najbližšie predstavia na ihrisku šiestoligovej Vinice v rámci 2. kola Slovenského pohára, a to v stredu 24. augusta od 17.00 h. Zverenci trénera Michala Ščasného následne v sobotu 27. augusta o 18.00 h v rámci 7. kola Fortuna ligy privítajú Zlaté Moravce.