Banskobystrickí hokejisti sa počas víkendu predstavili na 75. ročníku prestížneho Tatranského pohára a po sobotnom víťazstve nad Kladnom zabojovali v nedeľu o prvenstvo na turnaji. Do cesty sa im však postavil účastník najvyššej fínskej súťaže, tím Vaasan Sport.

Barani si skomplikovali úvod stretnutia, keď po vylúčení Výhonského museli čeliť presilovej hre hostí. V nej prišlo na začiatku 4. minúty k dobrým príležitostiam celku z krajiny tisícich jazier, brankár Belányi však podržal svoje mužstvo. Početnú výhodu si zahrali aj zverenci trénera Karhulu a na začiatku 8. minúty bol z toho otvárací gól po presnom zásahu Šoltésa. Aj v ďalšom priebehu otváracieho dejstva viackrát musel viackrát zasahovať Belányi, napokon však dokázal zastaviť všetky pokusy súpera a do kabín tak odchádzali spokojnejší hráči Banskej Bystrice.

Aj prostredná časť hry priniesla presilovú hru fínskeho tímu, počas ktorej bol blízko vyrovnania Keränen. Banskobystričania sa však opäť dokázali ubrániť a krátko na to odpovedali druhým gólom do sietie Vaasanu. Rovnako ako pri prvej gólovej situácii, opäť mali v presnom zásahu prsty Gašpar so Šoltésom a druhý menovaný tak pridal ďalší gól. O necelú minútu navyše zvonila žrď Reijolovej brány po strele Holendu, na opačnej strane mal príležitosť Stalberg, no zaváhanie Belányiho nedokázal potrestať. Rovnako tak nevyužili početnú výhodu po faule Björkunga a po dvoch tretinách svietil na výsledkovej tabuli stav 2:0.

Úvod tretej tretiny vyšiel lepšie „baranom“, ktorí po presnom zásahu Bíreša dokázali zvýšiť svoj náskok na rozdiel troch gólov a všetko nasvedčovalo tomu, že zvyšok duelu bude mať pokojný priebeh. Opak bol však pravdou a pri vylúčení Gašpara z konca 46. minúty dokázali hráči Vaasan Sport streliť kontaktný gól po dorážke Erikssona. Po štyridsiatich sekundách od gólu putoval na trestnú lavicu aj Bíreš a fínsky tím toto vylúčenie opäť dokázal potrestať. V predbránkovom priestore sa najlepšie zorientoval Juusola a bolo znížené na rozdiel jediného gólu. Tento moment dokázal fínsky tím nakopnúť a vycítili šancu na zvrat v stretnutí, no v záverečnej „power-play“ inkasovali gól do prázdnej brány. Bodku za zápasom a za celým turnajom dal Rastislav Gašpar a hráči HC ’05 Banská Bystrica sa tak mohli radovať z celkového prvenstva.

Dávid Šoltés, autor dvoch gólov a najužitočnejší hráč turnaja pre hc05.sk: „Sme veľmi radi, že takto v príprave vyhrávame, je to dobré povzbudenie pre mužstvo pred novou sezónou, že sa nám takto darí. Budeme sa snažiť čo najdlhšie udržať tento štýl hry a predvádzať to, čo nám zatiaľ ide. V závere dali dva rýchle góly, čo nám ku koncu nezahralo do karát, no sme veľmi radi, že to dopadlo pre nás dobre a zvíťazili sme. Ťažko povedať čím to je, že sa nám takto darí. Každý rok sú tie začiatky iné, niekedy sa darí a niekedy nie. Vyzerá to, že si to pekne sadlo a som za to veľmi rád. Príprava však nemusí nič znamenať, ale ide sa ľahšie do sezóny keď sa vyhráva. Snažíme sa hrať takticky, nerobiť zbytočné chyby a zatiaľ plníme trénerove pokyny a klape to. Na predzápasových mítingoch si povieme ako budeme hrať a všetci hráči to dodržujú, takže zatiaľ to klape. Čo sa týka individuálneho ocenenia pre najužitočnejšieho hráča turnaja, je to super a pre každého hráča to je určite povzbudenie. Určite to nie je len moja zásluha, je to zásluha celej pätky a celého tímu. Teraz som tu cenu zobral ja, ale kľudne to mohol byť aj niekto iný. Zdolať český a fínsky tím je určite veľkým povzbudením pred sezónou, no musíme pokračovať v tvrdej robote. Každý zápas je ťažký, aj Kladno hralo dobre, mali sme šťastie, že nepremenili gólové príležitosti. Dnes to možno vyzeralo ľahšie, ale celkovo boli všetky zápasy vyrovnané.“

Antti Karhula, hlavný tréner „baranov“ pre hc05.sk: „Poraziť fínsky tím a trénera, ktorý ma trénoval pred 20 rokmi a ktorého poznám je samozrejme vždy pekné. Rovnako tak poznám aj viacerých hráčov, takže pre mňa je to určite špeciálne. Celkovo som na našich hráčov hrdý, mali sme v tomto týždni tri stretnutia a jeden náročný tréning. Nebol to jednoduchý týždeň, no napriek tomu sme mali dostatok energie a myslím, že sme odohrali náš najlepší zápas. Som na chlapcov hrdý, víťazstvo na turnaji je zaslúžené. Dnes sme bránili o čosi lepšie než proti Kladnu, ktorému sme umožnili veľa šancí. Hovorili sme si pred zápasom, že musíme lepšie brániť a to sme aj urobili. Bol to kvalitný, tesný zápas. Víťazstvo vždy poteší, vždy je lepšie víťaziť než prehrávať, aj napriek tomu, že je to len príprava. Pomáha nám to budovať sebavedomie. Filip Belányi bol dnes skutočne skvelý, páčili sa mi výkony obidvoch našich brankárov. Robin je o niečo starší, Belo je pre zmenu mladší, no obaja sú súťaživí a navzájom si pomáhajú posúvať sa vpred. Mať dvoch kvalitných brankárov vždy poteší.“

Tatranský pohár – 75. ročník – nedeľa 21.08.2022 – Poprad

HC ’05 Banská Bystrica – Vaasan Sport 4:2 (1:0, 1:0, 2:2)

Góly: 8. Šoltés (R. Gašpar), 34. Šoltés (R. Gašpar), 44. Bíreš (Troock), 60. R. Gašpar – 48. Eriksson (Stalberg, Tommila), 50. Juusola (Viljanen). Rozhodovali: Štolc, Stricker – Ordzovenský, Bogdaň.

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Belányi – Ďatelinka (A), Björkung, Holenda, Luža, M. Bača, Ganz, Frídel – Bíreš, Kontos, Troock – Kabáč (C), G. Gabor (A), J. Sukeľ – Šoltés, Tamáši, R. Gašpar – Jendek, Sojka, Výhonský.
Trenér: Antti Karhula.

Zostava Vaasan Sport: Reijola – Johansson, Tommila, Hietanen, Viljanen (A), Pulli, Aarnio, Vesala – Keränen, Asplund, Karjalainen – Eriksson, Stalberg (A), Juusola – Väyrynen, Vanhatalo, Paukku – Salmio, Riska (C), Heikkinen.
Trenér: Risto Dufva.

Hokejistov HC ’05 Banská Bystrica čaká najbližší duel už v piatok 26. augusta, kedy si zmerajú sily s niekdajším účastníkom najvyššej súťaže, maďarským tímom MAC Újbuda. Pre pokračujúce práce na banskobystrickom štadióne odohrajú „barani“ tento duel opäť v Brezne, úvodné buly je naplánované na 17.00 h.