Kandidátne listiny pre primátorské voľby v Banskej Bystrici podalo celkom pätnásť kandidátov. Verejne však svoj záujem prezentovalo len deväť z nich. Tými poslednými boli v piatok a v pondelok Miroslav Ivan z SaS a nezávislý kandidát Pavol Bielik.

bielik tlacovka (1)
Pavol Bielik na tlačovej konferencii aj s fujaristom.

Kandidovať za primátora mesta sa rozhodol aj dlhoročný nezávislý poslanec mestského zastupiteľstva Pavol Bielik. „Od roku 1988 som bol prvý krát ako poslanec mesta BB. Týchto 26 rokov práce ma zaväzuje. Za toto obdobie som nemal žiadne korupčné škandály, ja som nikdy nesľuboval, ja som vždy konal,“ hovorí. Vo funkcii by chcel zastaviť korupciu, úplatkárstvo a ako hovorí vrátiť obyvateľom mesta možnosť rozhodovať. „Ak sa schválili niektoré stavby, schválili sa korektne? Prečo mesto nekomunikovalo s občanmi pri niektorých stavbách ako Moskovská? Prečo nepostupuje mesto v zmysle zákona, prečo stoja stavby, ktoré občanov obmedzujú? Nastavali sa tu obrovské baráky, prišli developeri, zatriasli mešcami a všetko ostatné ostalo v aute,“ povedal Bielik na svojje tlačovej konferencii. Sám sa ako nezávislý kandidát nechce uchádzať o podporu žiadnej zo strán: „Keďže budem kandidovať ako nezávislý kandidát, nebudem porušovať tento zákon. Nebudem obchodovať o podporu so žiadnou stranou,“ dodal s tým, že petíciu pod jeho kandidatúru podpísalo osem stoviek obyvateľov mesta.

Vlastného kandidáta predstavila tiež strana Sloboda a Solidarita. Bude ním podnikateľ Miroslav Ivan. Strana pritom v posledných voľbách podporovala najskôr Martina Baníka, neskôr Petra Gogolu. „Bohužiaľ, pán Gogola si nevytvoril dostatočne funkčný tím , ktorý by dokázal presadiť zmeny, po ktorých pred voľbami volal,“ uviedli predstavitelia strany na piatkovej tlačovej konferencii. „Bystričania pociťujú ako najväčší problém nedostatok pracovných miest. Toto chcem zmeniť. Pracovné miesta vytvárajú podnikatelia a živnostníci a sem budem smerovať svoju hlavnú energiu,“ hovorí Ivan. Pokračovať chce aj v dotiahnutí témy parkovania, na ktorú tunajší predstavitelia SaS poukazujú už druhý rok a má tiež záujem riešiť mestské firmy. „Podniknem kroky k zrušeniu tých mestských spoločností, ktoré mestu odčerpávajú zdroje a nie sú schopné si svojim podnikaním zabezpečiť zdroje na rozvoj vlastnej činnosti. Som zásadne proti tomu, aby pretrvával stav, že do riadiacich orgánov mestských spoločností sú nominovaní poslanci MsZ,“ uviedol.

voľbySvoj záujem o post primátora doteraz oficiálne avizovali advokát Peter Múkera či Jozef Sásik z SĽS. Kandidovať bude tiež súčasný primátor Peter Gogola, KDH postaví Petra Lačného a  s podporou strán Smer-SD, SNS a SDKÚ-DS bude kandidovať doterajší riaditeľ detskej nemocnice Ján Nosko. Kandidátom strany Sieť bude bývalý okresný šéf polície Marián Korytiak a TIP postaví podnikateľa v autodoprave Ľubomíra Hadvičáka. O ďalších menách sa hovorilo len v kuloároch, a zvyšnú šesticu uchádzačov o primátorské kreslo preto zrejme spoznáme až po potvrdení a zverejnení kandidátok. Voľby do orgánov samosprávy obcí sa uskutočnia 15. novembra, o hlasy voličov sa bude uchádzať pätnásť kandidátov na primátora a 225 kandidátov na poslanca mestského zastupiteľstva.