Tak ako sa predpokladalo, súčasný primátor Banskej Bystrice Peter Gogola bude v závere roka žiadať občanov o dôveru aj pre druhé volebné obdobie.

peter gogola 2Gogola to oznámil novinárom v stredu pred budovou Mestského úradu v Banskej Bystrici.

„Po zvážení všetkých okolností som sa rozhodol, že budem kandidovať za primátora. A to ako nezávislý občiansky kandidát. Mám pocit, že práca, ktorú sa nám podarilo rozbehnúť a smerovanie mesta, by bolo dôležité podporiť kontinuitou. Mesto Banská Bystrica malo až na jednu výnimku v každých voľbách nového primátora a táto diskontinuita sa podpísala na rozvoji mesta. Verím, že občania vnímajú zmeny, ktoré sa tu udiali a ešte udejú a dajú mi svoju dôveru a šancu pokracovať v práci ďalšie štyri roky,“ hovorí Peter Gogola, ktorý by si za svoje doterajšie pôsobenie učiteľsky udelil dvojku.

„Štyri roky sú príliš krátka doba, aby človek dokázal dotiahnuť veľké a zásadné veci. To, že sme sa rozhodli otáčať kormidlom tej veľkej zaoceánskej lode, akou je krajské mesto Banská Bystrica, smerom k rozvoju cestovného ruchu už prinieslo prvé výsledky, ale rozhodne nemôžeme byť ešte spokojní,“ vysvetlil ďalej Gogola. Primátor sa vyjadril aj k prípadnej spolupráci s politickými stranami: „Prebehli rôzne stretnutia, ale mojou prioritou je zostať nezávislý. Chcem komunikovať so všetkými stranami, ktoré pôsobia na území mesta, ale nemám záujem zbierať logá strán na svoj bilboard,“ priblížil.

peter gogolaV roku 2010 bol Peter Gogola tvárou zjednotenej pravice v Banskej Bystrici. Nezávislého kandidáta Gogolu časť stredopravých strán podporovala od začiatku, zvyšok sa na jeho stranu pridal po vzdaní sa kandidatúry pravicového adepta na primátorské kreslo Martina Baníka v jeho prospech. Pre Gogolu sa vzdal aj nezávislý kandidát Zdenko Haring. Obaja sa ale neskôr stali skôr kritikmi práce primátora.

Peter Gogola je rodákom z Komárna, má 46 rokov a štyri deti. Prvá manželka mu zomrela po pôrode a dvoch synov vychováva sám, ďalší syn a dcéra sa mu narodili mimo manželstva. Ženatý bol aj druhýkrát, pričom manželka Katarína vystupovala aj v úlohe prvej dámy mesta. Toto manželstvo ale skončilo rozvodom v januári tohto roka. Gogola je vyštudovaný učiteľ, pôvodne učil na základných školách v Banskej Bystrici, ale popri tom si privyrábal ako moderátor. Neskôr pracoval na pozícii hovorcu Lesov Slovenskej republiky. Práve počas tohto obdobia spolu s dnešným poslancom NRSR Jánom Mičovským a ďalšími kolegami poukázali na nehospodárne nakladanie s majetkom štátneho podniku, pričom boli neskôr z podniku prepustení. Po čase sa do Lesov SR Gogola vrátil.

V roku 2010 kandidoval na primátora ako nezávislý kandidát. Získal celkovo 13 842 hlasov voličov, jeho hlavný protikandidát Ľubomír Vážny získal 10 443 hlasov. Tretí vtedy skončil terajší župan Marian Kotleba s 848 hlasmi. Peter Gogola je od minulého roka aj poslancom Zastupiteľstva BBSK. Vo voľbách získal bez volebnej kampane 4993 hlasov v rámci celého okresu.

Svoju kandidatúru na primátora mesta oficiálne avizoval už advokát Peter Múkera, ktorý sa o primátorské kreslo uchádzal dosiaľ dvakrát, ale neúspešne. Otáznik zatiaľ stále visí nad kandidátom strany Smer-SD, ktorá má väčšinu v aktuálnom banskobystrickom mestskom zastupiteľstve a dominuje i v zastupiteľstve BBSK. Zatiaľ neoficiálne sa hovorí aj o ďalších kandidátoch, ktorí by sa mohli uchádzať o primátorské kreslo za účelom propagácie svojho mena z titulu kandidatúry na poslanca MsZ.