O kreslo primátora Banskej Bystrice sa bude v novembrových voľbách zrejme uchádzať rekordný počet kandidátov. Ich registrácia končí v nedeľu a zoznam dosiaľ zverejnených uchádzačov ešte zďaleka nie je konečný.

korytiak prochazkaVlastného kandidáta v Banskej Bystrici postaví aj nová strana Radoslava Procházku. Podobne ako v iných mestách na Slovensku, aj pod Urpínom vsádza na málo známu tvár. Jej kandidátom bude tunajší predseda miestneho centra strany Sieť Marián Korytiak, bývalý okresný šéf polície v Banskej Bystrici, právnik a v súčasnosti pedagóg tu pôsobiacej súkromnej vysokej školy Bankovní institut. Strana plánuje postaviť v Banskej Bystrici aj vlastnú kandidátku do volieb poslancov mestského zastupiteľstva. “Prinášame komplexný pohľad na mesto poslancov, ktorí nie sú spojení s mestom osobnými ani podnikateľskými záväzkami,” uviedol Korytiak. V prípade zvolenia chce riešiť nevýhodné zmluvy mesta. “Správu mestských podnikov musíme vrátiť do rúk odborníkov, ktorí prejdú riadnym výberovým konaním a budú menovaní na dobu určitú. Máme na, aby sme spolu s poslancami zmenili súčasný stav,” dodal.

Pod Urpínom sídliaca politická strana TIP, ktorá sa sformovala pred tohtoročnými voľbami do Európskeho parlamentu a získala v nich s podporou masívnej reklamnej kampane 3.69% hlasov, má takisto svojho kandidáta. Bude ním tunajší podnikateľ v autodoprave Ľubomír Hadvičák. „Komunálnej politike sa aktívne venujem, pôsobil som v Aliancii nezávislých, ktorú som spoluzakladal. Prijať výzvu na kandidatúru od mojich známych ma presvedčili osobné skúsenosti. Mnohé úspechy som dosiahol mimo Banskej Bystrice aj napriek tomu, že som vždy robil všetko pre to, aby sa stali súčasťou rozvoja a rastu nášho mesta. Toto chcem zmeniť. Banská Bystrica sa musí stať miestom a mestom, kde každý dobrý nápad, každý úprimný úmysel a každý poctivý občan nájde oporu a podporu,“ povedal na dnešnej tlačovej konferencii. Úspešnú budúcnosť Banskej Bystrice a svojej kandidatúry vidí v programe zameranom na vytváranie pracovných miest, zvýšení transparentnosti a maximálnom zapájaní verejnosti do správy a riadenia mesta.

voľbyUž zajtra oficiálne svojho kandidáta na primátora predstaví aj strana SaS. Bude ním podnikateľ a tímlíder strany pre dopravu Miroslav Ivan. Ten sa už v minulosti neúspešne uchádzal o mandát v mestskom i krajskom zastupiteľstve, kandidoval tiež do národného parlamentu.

Posledný termín pre podávanie kandidátnych listín je už túto nedeľu. Očakáva sa, že o primátorské kreslo sa bude uchádzať ešte napríklad dlhoročný nezávislý poslanec mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici Pavol Bielik. V súvislosti s primátorskou kandidatúrou sa skloňujú aj mená herca a režiséra Igora Šimega, podnikateľky Janky Slanej známej napríklad z pôsobenia v tunajšom ženskom Lions klube, ale hovorí sa aj o bývalom náčelníkovi mestskej polície Ľubomírovi Piterkovi. Viacerí z týchto kandidátov sa budú zároveň uchádzať o kreslá poslancov. Definitívny zoznam kandidátov nebude známy ihneď po nedeli. Jednotlivé primátorské i poslanecké kandidátky musí preveriť a schváliť mestská volebná komisia, ktorá sa stretne až po tomto termíne.

Už skôr svoj záujem o primátorské kreslo vyjadril advokát Peter Múkera či Jozef Sásik z SĽS. Kandidovať bude tiež súčasný primátor Peter Gogola, KDH postaví Petra Lačného a  s podporou strán Smer-SD, SNS a SDKÚ-DS bude kandidovať doterajší riaditeľ detskej nemocnice Ján Nosko.

Pre porovnanie, v roku 2010 sa o post primátora uchádzalo osem, v roku 2006 deväť a napríklad v roku 2002 jedenásť kandidátov. Voľby do orgánov samosprávy obcí sa uskutočnia 15. novembra.