Správy o zrejme rekordnom počte kandidátov sa potvrdili. Celkovo sa o kreslo banskobystrického primátora v novembrových voľbách bude uchádzať až 15 kandidátov.

mestske zastupitelstvoV rámci tohtoročných volieb ide o rekordný počet v rámci všetkých krajských miest. Napríklad v Bratislave to bude desať, v Košiciach deväť kandidátov, v Žiline a Prešove desať, v Nitre sedem, v Trenčíne a Trnave päť. V samotnej Banskej Bystrici ide takmer o dvojnásobný počet oproti roku 2010, keď sa kreslo primátora uchádzalo osem kandidátov.

Len mierne sa pritom zvýšil počet záujemcov o poslanecký mandát. Ako portálu BBonline.sk potvrdila hovorkyňa banskobystrického magistrátu Martina Kanisová, o 31 kresiel v zastupiteľstve sa bude uchádzať 225 kandidátov, pričom v posledných voľbách v roku 2010 to bolo 203. Najviac kandidátov sa o hlasy uchádza v najväčšom spojenom obvode Fončordy, Radvane a južných častí mesta, kde kandiduje 92 uchádzačov o poslanecký post, pričom zvolených tu bude 12 poslancov. Nasleduje Sásová so 66 kandidátmi na desať kresiel, centrum mesta 55-timi kandidátmi na sedem mandátov a potom najmenší obvod Podlavíc, Skubína, Uľanky a okolitých častí kde o dve kreslá zabojuje dvanásť poslancov.

Nie všetci z pätnástky primátorských kandidátov svoju kandidatúru oficiálne avizovali vopred. Mená všetkých tak budú známe až po ich potvrdení mestskou volebnou komisiou, tá bude zasadať v najbližších dňoch a bude overovať jednotlivé kandidátne listiny. Môže sa stať, že nie všetky kandidátne listiny uzná za platné a finálny počet kandidátov na poslancov i primátora tak ešte môže klesnúť.

Pôvodný príspevok sme doplnili 22.9. o 15.30 h.