Aj keď vo viacerých krajských mestách sú už známi kandidáti na post hlavy samosprávy, v Banskej Bystrici sa adepti neponáhľajú. O svojom záujme o najvyššiu funkciu v meste už ale otvorene hovorí bývalý mestský poslanec a viacnásobný neúspešný kandidát o primátorské kreslo Peter Múkera.

Súčasný primátor Peter Gogola pre BBonline.sk ešte v januári uviedol, že opätovnú kandidatúru zvažuje. Už na stredu pritom zvolal oficiálny brífing na pôdu Mestského úradu, kde avizuje definitívne stanovisko k tejto téme. O ďalších možných kandidátoch sa zatiaľ hovorí len v kuloároch, dlhodobo sa medzi politickými stranami ale skloňuje najmä problém nájdenia vhodných osobností.

peter mukeraZáujem kandidovať už potvrdil advokát Peter Múkera. V minulosti pôsobil napríklad ako poslanec Mestského zastupiteľstva.

„Chcem splniť nádeje nespokojných občanov mesta, ktoré za šestnásť rokov neboli splnené. Nepôjde to ale bez zmeny vo vedúcich funkciách príspevkových, rozpočtových organizácií a obchodných spoločností zriadených mestom,“ uviedol pre BBonline.sk.

Pôjde už o jeho tretiu primátorskú kandidatúru. V roku 2002 skončil vo voľbách druhý, vtedy ako kandidát SDKÚ-DS s podporou strany Smer-SD a ANO. Získal 3 461 hlasov, pričom svojich kandidátov vtedy mala aj KDH a DS. Neskôr bol na kandidátke Slobodného Fóra, za ktoré kandidoval do Národnej rady. V primátorských voľbách v roku 2006 získal už ako nezávislý kandidát 616 hlasov.

V posledných voľbách patril medzi podporovateľov Petra Gogolu, keď bol dokonca medzi prvými, ktorí si s ním počas volebnej noci pripíjali na výhru. V roku 2010 sa zároveň Múkera neúspešne uchádzal o post poslanca MsZ na Fončorde, keď získal 1 047 hlasov. „Bol som podporovateľom zmeny a objektívne to bola zmena k lepšiemu. Som jeden z mála, ktorý sa poďakuje pánovi primátorovi a pánovi Rybárovi za ich prácu. Urobili kus roboty, ktorú považujem za dobrú. Ale chcem sa zúčastniť súťaže, pretože zmena môže priniesť ešte lepšie výsledky,“ hovorí Múkera.

V májových voľbách do Európskeho parlamentu kandidoval ako kandidát Demokratickej občianskej strany pričom za celé Slovensko získal 67 a v meste Banská Bystrica 21 hlasov. Advokát Peter Múkera má 57 rokov, je ženatý a má dvoch synov. Z nich jeden pôsobí ako lekár a druhý v rodinnej advokátskej kancelárii. Múkera starší bol v minulosti napríklad aj prednostom Obvodného úradu. Medzi známych právnikov ale patril už v časoch socializmu.