Banskobystrickí futbalisti chceli po výhre nad Zlatými Moravcami potvrdiť rastúcu formu aj v zápase s predposlednou Dunajskou Stredou.

FK Dukla Banská Bystrica – FK DAC 1904 Dunajská Streda 5:1 (2:0)

Góly: 12. Slančík, 38. Dionatan Teixeira (z pk), 63. P. Vajda, 77. Považanec, 88. Jurčo – 60. Szarka. ŽK: – 12. Hudák, 52. Szarka, 70. Peter Majerník, 86. Matúš, ČK: 35. Pernecký (D. Streda). Zápas na Štiavničkách sledovalo 1 490 divákov.

Zostava Dukly: Boroš – Vajda, Nosko, Teixeira (81. De Vito), Ľupták, M. Turňa, Brašeň (78. Faško), Považanec, Slančík, Marcin (61. Peňaška), Jurčo.

Zostava DAC: Pernecký – Reza Ghani Zadeh (54. Miroslav Sedlák), M. Matúš, Peter Majerník (79. Steinhübel), L. Beňo, E. Ujlaky, Hudák, Boya, Hošek (31. Bojnanský), Gašparík, Szarka.

BBO_4018Do úvodných minút vstúpili aktívnejšie hostia. Už v druhej minúte dokázal ohroziť brankára Boroša priamo z rohového kopu kapitán DAC, Michal Gašparík. Ten zatočil loptu pod brvno, gólman Bystrice pohotovo zakročil. Červeno-bieli v úvode zápasu nedokázali ohroziť bránu súpera. To sa im podarilo až v 13. minúte. Fabián Slančík si na hranici šestnástky poradil s brániacim Martinom Matúšom a namieril presne k ľavej tyči. Dukla viedla po svojej vôbec prvej príležitosti 1:0. O päť minút opäť úradoval Slančík, ktorý prešiel cez vyše polovicu ihriska, pričom prešprintoval dvoch protihráčov. Vzápätí posielal finálnu prihrávku pred bránu, no dobre zakročil brániaci Lukáš Beňo. Po góle prevzala iniciatívu do svojich rúk domáca Banská Bystrica. Jej ďalšia možnosť prišla v 23. minúte, keď pripravil streleckú pozíciu Považanec pre Jurča. Jeho bomba z prvej letela tesne nad. V 34. minúte bolo opäť v permanencii duo Jurčo – Považanec. Tentokrát vysunul do brejku načasovanou prihrávkou Jurčo Považanca, ktorý padol po súboji s brankárom Andrejom Perneckým. Ten obdržal červenú kartu a rozhodca nariadil pokutový kop. Medzitým sa po vynútenom striedaní ocitol na trávniku nový strážca svätyne DAC – Michal Bojnanský.  Role zahrávača penalty sa v 38. minúte zhostil stopér Dionatan Teixeira, brankára poslal na druhú stranu a s prehľadom skóroval na 2:0. V závere polčasu naservíroval znovu loptu Jurčo pre Brašeňa, ktorý pálil do prázdnej brány. V sklze zasiahol na bránkovej čiare Martin Matúš. Vďaka nemu išiel jeho tím do šatne ,,len“ s dvojgólovým mankom.

BBO_3833Od 35. minúty hrala Dukla v početnej výhode, čo sa prejavilo aj na jej držaní lopty a celkovo na ovládnutí herného diania. Avšak hostia sa nevzdávali, čo potvrdil v 54. minúte Ákos Szarka, ktorého tečovaná strela presvišťala tesne vedľa pravej tyče. Ten istý hráč trafil o pár sekúnd v dobrej príležitosti len dobre stojaceho Boroša. V 59. minúte pohotovo pálil po zemi Matúš Turňa, no pre ,,Vojakov“ jeho pokus ovocie nepriniesol. Vzápätí prišiel trest. Azda sa jednalo o staré známe nedáš – dostaneš. Presne po hodine hry efektne zakončil aktívny Ákos Szarka. Na jeho razantnú strelu zblízka, ktorá zapadla od brvna do brány, nemal šancu brankár Dukly zareagovať. Hostia možno vycítili, že by mohli vyrovnať. Ich plány zmaril už o tri minúty dorážajúci Patrik Vajda, ktorý sa presadil po Slančíkovej vyrazenej strele. V 72. minúte dal o sebe vedieť všadeprítomný Jurčo, keď z vyše dvadsiatich metrov namieril do vinkla. Efektným zákrokom zneškodnil jeho pekný pokus Bojnanský. Červeno-bieli kontrolovali hru počas celého druhého polčasu, až na pár výnimiek z úvodu druhého dejstva. Klinec do rakvy zasadil Dunajskej Strede Jakub Považanec. Banskobystrický stredopoliar sa natlačil do šestnástky a zakončil ,,špicákom“ presne k pravej tyčke. V 83. minúte sa ešte pokúšal niečo s výsledkom urobiť Szarka, no hlavou nemieril medzi tri žrde.  Dukla sa neuspokojila s vedením 4:1. Piaty gól pridal v 88. minúte Jurčo, ktorý si to za svoju celozápasovú snahu zaslúžil. Tvárou v tvár uspel v súboji s Bojnanským a prehodil loptu za jeho chrbát. V samotnom závere ešte zaujal Slančíkov pokus o obstrel z uhla a ekvilibristické zakončenie Jurča, no ani jeden z nich už skóre nezmenil. To Duklu prirodzene mrzieť nemuselo, pretože tri body ostali pod Urpínom.